Hamilelikte bitki çayı zararlı mı?

Hamilelikte bitki çayı zararlı mı?

Hamilelik sırasında besinler anneye ve bebeğe verebileceği zararlar açısından dikkatli kullanılmalıdır. Uzmanlar özellikle kış aylarında daha fazla içilen bitki çaylarının erken doğum ve düşüğe neden olabileceği ile ilgili uyarıyorlar.

Doğal olduklarından dolayı daha fazla tüketilen bitki çaylarının içinde sağlığa zararlı olabilecek bazı maddeler de vardır. Bağışıklığı kuvvetlendirip hastalıklara karşı koruyan bitki çayları tüketimi sırasında zencefil ve ıhlamur gibi çayların içerisine şeker yerine bal ilave edilmesi önerilir, çünkü bal çayın antioksidan kalitesini daha çok artırır ve çay daha faydalı hale gelir.

Bazı bitki çayları adeta doğal antibiyotik etkiye sahiptirler. Nane, ıhlamur ve adaçayı gibi bitki çaylarının etkisi daha kuvvetlidir. Ancak daha kuvvetli bir etkiye sahip olan bu çaylar bazı hastalıkları olan insanlara zarar verebilir. Kışın çok içilen adaçayı solunum yolu hastalıklarına faydalı olup bronşları yumuşatıcı etkisi vardır, fakat tansiyon hastaları için çok da riskli olabilir. Bir fincandan fazla içilirse, tansiyonu yükseltir, kalp çarpıntısını arttırır. Yeşil çay da çok içilirse, nabzı hızlandırır ve kalp çarpıntısı yapar. Tansiyon, karaciğer ve böbrek hastalarına bu çayı çok içmemek önerilir.

Hamilelik sırasında ise çok içilen bitki çayı doğum ağrılarını artırabilir, düşük veya erken doğuma neden olabilir. Günde 3 fincandan fazla içilmemesi önerilir.
Kalp sorunu olanlarda ise bir bardak bile içilmesi zararlı olabilir. Ayrıca bu bitki çaylarının çoğunun içeriğinde kafein vardır ve bu da insanın idrara sık çıkmasına, sıvı kaybetmesine neden olur. Bu da kalp hastaları için tehlikelidir. İnternetten, kitaptan okuyup bir şeyler içmeyin, mutlaka bir doktora danışın.

Bitki çaylarını uzun süre demlemek doğru değildir. Bu çaylar kaynamış suyun içine atılmalı ve 3-5 dakikadan fazla suyun içinde bekletilmemelidir. Hemen süzüp içmek gerekir. Demleyip gün içinde birkaç kez içmeyin. Bu durumda çayın içindeki zararlı maddelerin miktarını artırır.

Değişik otları karıştırıp demlemek de zararlıdır. Çünkü karıştırdığınızda bu çayların içerdiği kimyasal bileşikler olabilir. Bu bileşiklerden dolayı otları demlerken tek başına demleyin, diğer bitkilerle karıştırmayın. Çayları tüketirken içine limon suyu sıkmak da tavsiye edilmiyor. Açık satılan çaylar yerine iyice paketlenmiş ve üzerinde son kullanma tarihi belirtilen çayları satın alın.

Kaynak: Kadın Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*