Buradasınız : Ana Sayfa // Sağlıklı Yaşam // Hayattan keyif alın!

Hayattan keyif alın!


KEYİF ALMAK SAĞLIĞI ETKİLER

Ruh da, beden de ‘keyif almak’ üzere planlanmış bir organizasyona sahiptir. Keyif almak, sağlığı en az beslenme kadar etkiler.

Hayattan keyif alın

Keyif, en sevdiğim sözcüklerden biri. Hayattan, hayata ilişkin bazı şeylerden yemekten, içmekten, hareket etmekten, dost sohbetlerinden, müzik dinlemekten, okumaktan, yazmaktan ve daha pek çok şeyden- keyif almak, haz duymak hayatın doğasında zaten vardır. Haz duygusu da beslenip büyütülmeli, korunup kollanmalıdır. Beden ruhun, ruh bedenin keyif aldığı, haz duyduğu, kendini daha iyi ve daha mutlu hissettiği aktivitelerden hoşlanır. Çünkü ruh da, beden de ‘keyif almak’ üzere planlanmış bir organizasyona sahiptir. Keyif almanın sağlığımızı en az beslenmemiz, aktivite düzeyimiz, düşünce tarzımız, stres yönetimimiz ve uykumuz kadar etkilediğini düşünür ve kabul ederim. Keyifli bir hayat sürmenin hastalıklardan koruyucu ve sağlık sorunlarını iyileştirici yönleri olduğuna inanırım. Ama burada da temel ölçü, ifrat-tefrit dengesini bozmamak olmalı. Ne keyiften tümüyle vazgeçmeli ne de hayatın tamamını keyif odaklı hale getirmeli. Dengeli ve ölçülü dozlarda olması, zaman zaman zirveler yapması keyfin değerini daha da artırır.

HAYAT SİZİ BEKLER

Özellikle tatil süreçlerinin yoğun olduğu yaz aylarında gezmeye, dinlenmeye, arkadaş sohbetlerine, okumaya, yazıp çizmeye, doğayla daha çok baş başa kalmaya ve olan bitenle dalga geçip daha çok büyümeye, kendinizi daha sık şımartıp ödüllendirmeye, kısacası keyif artırıcı şeylere daha fazla zaman ayırın. Bunlara daha çok yer açın hayatınızda. Keyfin ya da hazzın sadece bedensel ya da zihinsel ruhsal yanlarına değil, her iki yanına birlikte odaklanın. Hayat sizindir, sizi bekler. Sizin onu daha iyi tanımanızı, daha iyi anlamanızı, hatta mümkünse ona sımsıkı sarılmanızı ister. Keyifli bir hayat istiyorsanız, daha nüktedan biri olmaya çalışın. Keyifli ortamlarda bulunmaya, dostlar edinmeye gayret edin. Hayatınıza daha çok ve sık eğlenceli aktiviteler katın. İyimser olun, olumlu ve yapıcı biri olmaya bakın. Daha sık tatil yapmaya gayret edin. Ailenize, dostlarınıza daha çok zaman ayırın. Keyifli alışkanlıklar edinmenin yollarını arayın ve fırsat buldukça kendinizi şımartın. Kısacası keyif almak, keyif alınan zamanları artırmak sağlığımız için de faydalı bir alışkanlıktır.

ilerleyen yaşların keyfini sürmeniz biraz da zihin açıklığına ve unutkanlıktan uzak olmanıza bağlı. İşte belleğinizi yıpranmalara karşı koruyan besinler:

• Balık ve ceviz

• Keten tohumu, çörek otu, susam

• Böğürtlen, yabanmersini, çilek

• Kızılcık, kiraz, vişne, siyah üzüm, karadut

• Nar, pancar, kara havuç, karaturp.FaceBook Ekle Bunu, FaceBook Share Twitter Ekle Bunu, Twitter Share Digg Ekle Bunu, Digg Share” title= ”Google MySpace Ekle Bunu, MySpace Share Technorati Ekle Bunu, Technorati Share ”Delicious


Etiketler: , ,

1 Yorum yapılmış " Hayattan keyif alın! "

  1. elanur dedi ki:

    güzel bir makale olmuş hiç sıkılmadan okudum

Yorum Yapın

yukari