hazır giyimde yaz sezonu geç açıldı

Kış uzun sürünce hazır giyimde yaz sezonu geç açıldı. Ama açılır açılmaz indirim kampanyaları başladı. Birçok perakendeci yeni sezona indirimlerle girdi. Şimdiden yüzde 50’yi bulan kampanyalar sezon sonuna kadar artarak sürecek…

BİR türlü gelmek bilmeyen yaz mevsimi, kavurucu sıcak hava dalgasıyla bir anda geliverdi. Gölgede bile kırk dereceyi bulan sıcaklar özellikle geçen hafta hepimizi bunalttı. Havaların bir anda ısınması hazır giyim firmalarını da canlandırmış görünüyor. Bu yıl kış mevsiminin uzaması nedeniyle ilkbahar yaz sezonunu geç açmak zorunda kalan birçok perakende ci, henüz sezon ortası olmasına rağmen indirim kampanyalarma çoktan başlamış durumda. Firmaların indirim oranlarını artırarak kampanyaları sezon sonuna kadar sürdürmeleri bekleniyor.

SMOKİNE İLGİ FAZLA

Orka Holdingce ait Damat mağazalarında yaz sezonu kampanyası yüzde 30 indirimle başladı. Ayrıca yapılan alışveriş tutarına göre çeşitli tutarlarda hediye çekleri de veriliyor. İndirim oranları satış performansına göre önümüzdeki günlerde değişiklik gösterebilecek. Damat’ta yaz sezonu kampanyası Ağustos ayı sonuna kadar sürecek.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu indirim dönemiyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Bu yıl özellikle doğru fiyatlama politikası uyguladığımızı düşünüyorum. Ürün fiyatlarındaki maliyet artışlarının yalnızca bir kısmını fiyatlara yansıtarak alışverişte daha cazip fırsatlar sunduk. Bizim ana stratejimiz daha fazla indirim yapmak yerine sezon başında da doğru fiyatlarla müşterinin karşısına çıkmak. Genel olarak satışlarımızdan memnunuz. Piyasaya baktığımızda Nisan ve Mayıs ayında hareketli bir dönem geçirdik. Bu hareketliliğin yaz aylarında özellikle Ceremony/smokin grubu ürünlerimizle devam edeceğini düşünüyoruz.” Satışları artırmak için özellikle ürün kalitesine çok önem verdiklerini söyleyen Orakçıoğlu, “Ta-sarım, kumaş ve malzeme kalitesi, üretim standartları ve doğru fiyatlama bizim vazgeçilmezlerimiz. Mağaza sayımızın yılsonunda yaklaşık 370 olmasını planladık. Bunun 160’ı yurtdışmda, 210’u ise yurtiçinde olacak. Bu yıl yurtiçinde 10 mağaza açıyorsak yurtdışmda 50 mağaza açacağız. 2019 sonunda da yurtiçi ve yurtdışı mağaza sayısını eşitlemeyi planlıyoruz” diyor.

SARAR KARTA EKSTRA İNDİRİM

Sarar ise ilkbahar yaz sezonu indirim kampanyasını Haziran ayı başında açtı. Kampanya kapsamında tüketicilere yaptıkları alışveriş tutarının yüzde 35’i oranında Sarar Puan hediye eden firma, puan istemeyenlere ise ürünün ilk satış fiyatından yüzde 25 oranında indirim yapıyor. Firma bu alışverişi Sarar Standart Kart ile yapanlara yüzde 5, Premium Kart ile yapanlara ise yüzde 10 ekstra bir indirim daha uyguluyor.

Sarar Giyim Yönetim Kurulu Üyesi Ece Özalp, indirim kampanyalarında Sarar Kart’ı ön plana çıkarmayı planladıklarını, bu nedenle kart verilerine büyük önem verdiklerini belirtiyor. Sarar Kart’la yapılan alışverişlerde kişiye özel kampanyalar da düzenlediklerini ifade eden Özalp, bunun etkisinin satış rakamlarına yansıdığını vurguluyor. Özalp, satış hacminin artırmasında indirim kampanyalarının yanı sıra koleksiyonu zenginleştirmenin de etkili olduğunu, bu yüzden yaz sezonu koleksiyonuna yeni ürünler eklediklerini ifade ediyor. Nitekim Sarar Giyim’in yaz sezonu koleksiyonunda erkek ve kadın dış giyimin yanında bir süredir çocuk smokini, saat, gözlük, mayo ve ev tekstili ürünleri de geniş olarak yer alıyor.

Özalp, online satışa da ağırlık verdiklerinin altını çiziyor. Yaz sezonu kampanyasını eylül ayının başma kadar süreceklerini kaydeden Özalp, 2017-2018 sonbahar kış sezonu ürünlerini ise ağustos ayının ortasından itibaren mağazalarda satışa sunacaklarını söylüyor. Sarar’m yılsonuna kadar yurtiçinde 10 mağaza daha açmayı planladığım da belirtelim.

ÜÇ HAFTA DAHA SÜRECEK

Koton yaz sezonu indirim kampanyasını bu ay itibariyle başlattı. Buna göre kadın, erkek, çocuk tekstil ürünlerinde yüzde 50 oranında indirim yapılıyor. Kampanya online alışveriş platformu Ko-ton.com’da ve Koton bayisi olan perakende mağazalarında da geçerli. Koton Satış Genel Müdür Yardımcısı (CSO) Ali İleri, kampanyaya üç hafta daha devam edeceklerini belirtiyor.

İleri, satışların büyüme hedefleri doğrultusunda gittiğini, haziran ayını yüzde 50’nin üzerinde büyümeyle kapattıklarım söylüyor. İleri şöyle devam ediyor: “Alışveriş yaparken müşterilerin özellikle fiyat ve harcama konusunda çok daha hassas ve dikkatli olduğu bir dönemdeyiz. Müşteriler, moda, kalite, markayı aynı anda satın almak ve bu özelliklerin hepsini uygun fiyatlara bulmak istiyor. Bununla birlikte satın alma deneyimi, markaya olan güven ve markanın satış sonrasında da ürünün arkasında durması günümüzün bilinçli tüketicisi için önemli. Kampanyalarımıza ek olarak özel isimlerle işbirlikleri yapıyor ve ayrıcalıklı kapsül koleksiyonlara imza atıyoruz. Dilek Hanif for Koton, Ebru Şallı Loves Koton Sport, Arzu Sabancı for Koton, Fahriye Evcen for Koton Jeans şu anda satışta olan koleksiyonlarımızdan.” Halen 197’si yurtdışmda, 295’i yurtiçinde olmak üzere 492 mağazası bulunan Koton, yılsonuna kadar yurtdışmda 36, yurtiçinde ise 31 mağaza daha açmayı planlıyor. Firma bu yıl Tunus, Filistin ve Nahçıvan’a da ilk kez girecek.

KAMPANYALARINI SÜREKLİ YENİLİYOR

Dufy, Haziran ayında yüzde 30 indirim yaparak kampanya dönemini başlattı. Bu oran 750 TL ve üzeri alışverişlerde ise yüzde 50 olarak uygulandı. Bunun yanı sıra işbirliği yaptıkları çeşitli kuramların çalışanlarına özel kampanyalar da düzenlediklerini söyleyen Dufy Genel Müdürü Hüseyin Eğilmezgil, “’500 TL’lik Alışveriş Yap 400 TL Öde’ ve ‘250 TL’lik Alışverişe 50 TL Hediye Çeki’ kampanyaları yaptık. Ayrıca bir bankanın müşterilerine de ekstra yüzde 10 indirim yaparak kravat hediye ettik” diyor.

Eğilmezgil, Ramazan’m ilk döneminin durgun geçmesine rağmen Babalar Günü ve bayram alışverişlerinin piyasayı ha reketlendirdiğini ifade ediyor. Dufy’nin 30 mağazaya ulaştığını kaydeden Eğilmezgil, yılsonuna kadar Türkiye’de 10 mağaza daha açacaklarını, bunun yanında Güney Afrika’da da büyümeyi sürdüreceklerini dile getiriyor. Eğilmezgil, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Biz kampanyalarımızı aylık olarak belirliyoruz; hatta bir ay içinde iki üç kampanya yaptığımız oluyor. Perakende sektörü devamlı gelişiyor ve rekabet kızışıyor. Şu anda yaz tatilinin etkisiyle özellikle büyük şehirlerde durgunluk sürüyor. Hedefimiz Dufy’yi gömlekte olduğu gibi diğer ürünlerimizle de birleştirerek bir moda markası haline getirmek ve yaşam tarzı satmak. Bu stratejinin en büyük unsurları ise temalarımız.”

BİR ALANA, BİR BEDAVA

Avva ise bu sezona 15 Haziran’da başlattığı “Bir Alana Bir Ürün Bedava” kampanyası ile başladı. Ancak bu kampanya bu hafta sonu bitiyor. Bunun yerine yüzde 50’yi bulan indirim kampanyaları düzenlenecek. Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, 2017’nin ilk yarısında gerçekleştirdikleri satışların bir önceki seneye göre arttığını belirtiyor. Satışları artırmak yönünde çok ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Atik, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu konuda çok fazla tedbir alıyor ve uygulama yapıyoruz. Ürün yönetimi yapıyoruz, görsel ve kampanyalar noktasında müşteriyi daha iyi anlamaya çalışarak daha doğru iletişim stratejileri ile düzenlemeler yapıyoruz. Geçen yıldan farklı olarak yüzde 50 indirim kampanyasını bazı ürün gruplarında gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de 65, yurtdışmda ise 25 mağazamız var. Yılsonuna kadar toplam mağaza sayımızı 100’e ulaştıracağız.”

İKİNCİ ÜRÜNE YÜZDE 50 İNDİRİM

Loft ise ikinci ürüne yüzde 50 indirim uyguluyor. Yaz sezonuna Nisan’m ikinci yarısında çeşitli indirimlerle başladıklarını belirten Loft Satış Grup Başkam Aydın Süha, kampanyaların Ağustos sonuna kadar süreceğini söylüyor. Süha, Ağustos’un başında son indirim sloganıyla çeşitli oranlarda indirim yapacaklarını da kaydediyor. Süha, “Genellikle sepet ağırlığına göre kampanyalar uyguluyoruz. İkinci ürüne yüzde 50 veya 250 TL’lik alışverişe 50 TL hediye çeki gibi. Bu kampanyalar müşterinin alışveriş sepetini artırıyor. Çok iyi bir yıl geçiriyoruz. Büyümemiz çift hanelerde fakat asıl sevindirici olan karlılığımızın da artıyor olması. Hızlı bir şekilde artan kurun etkisiyle ürünlerin perakende satış fiyatları bazı markalarda arttı. Oysa biz üretimimizi Türkiye’de yaptırdığımız için fiyatları minimum seviyede artırdık” diyor.

Uğur AYAYDIN / Ayaydın Miroglio Grubu Genel Müdürü
Ağustos’a kadar geçerli

İpekyol ve Twist markalarımızda Haziran ayında yapmış olduğumuz yüzde 50 indirimi takip eden yüzde 70’e varan indirim, 1 Ağustos’a kadar geçerli olacak. Machka markamızda ise 29 Haziran itibariyle yüzde 50 indirimimiz başladı. Her yıl yaz döneminde yüzde 50 ile başlayıp yüzde 70 ile devam eden indirim dönemlerimiz oluyor.

Bu yıl da aynı şekilde kampanyalarımız devam ediyor. Satış grafiğimiz beklentimizin üzerinde, oldukça yüksek. İndirim dönemleri genellikle iyi gidiyor. Bayram sebebiyle gerek AVM’lerde gerekse mağazalarımızda hareketlilik devam etti. Eylül ayındaki şehre dönüş ve yeni sezonun açılışının da etkisiyle satışların artmasını bekliyoruz. Mağaza içi ve vitrinlerdeki görsel düzenlemede değişiklikler yaparak daha fazla müşteri kazanmaya çalışıyoruz. Örneğin İpekyol Marina mağazalarımızı yeni bir konsept ve hizmet anlayışıyla müşterilerimizle buluşturduk. Ayrıca bazı M’ Twist mağazalarımızda da yeni mağaza konseptimiz ile yüzümüzü yeniledik. Grup markalarımız İpekyol, Tvvist ve Machka ile yurtiçinde toplam 203 mağazaya ulaştık. Yurtiçinde yılsonuna kadar 20 mağaza daha açmayı hedefliyoruz. Yurtdışmda ise Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Kıbrıs, Azerbaycan olmak üzere bugün toplam 25 mağaza ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yılsonuna kadar yurtdışmda 20 yeni mağaza daha açmayı planlıyoruz.

Zeynep DOĞAN / Gürmen Group Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi
İkinci üründe bir sıfır atılıyor

Haziran ayında geleneksel “Bir sıfır atma” kampanyamız başladı. Bu kampanya ile ikinci ürünün fiyatından bir sıfır atıyoruz. Kampanyamız Temmuz’un ikinci ftiî. haftasına kadar geçerli olacak. Markamızda m X sezon sonunda sunduğumuz indirim oranı yüzde 50 düzeyinde. Bir sıfır atma kampanyası artık markamız için de müşterimiz için de gelenekselleşen ve müşterilerimizin büyük bir W ilgiyle takip ettiği ve beklediği bir kampanya. Hava sıcaklarındaki yoğun artışlar nedeniyle özellikle Ramsey mağazalarımızda tişört, gömlek ve pantolon kategorilerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre adet ve ciroda yüzde 30 artış yaşadık. Şu anda tüketicinin talebi tatil alışverişiyle de hareketlenmiş durumda. Sektörün kampanya dönemi ve müşteri de bu dönemi değerlendiriyor. Marka olarak hem değişen müşteri beklentilerini hem dinamikleri doğru okuyoruz. Türkiye genelinde 58 mağazamız var. Yılsonuna kadar yurtiçinde dört mağaza açarken yurtdışmda ise Güney Afrika’daki ilk mağazamızı açacağız.

Şule KUBAN / Morhipo.com Genel Müdürü
“Tüm ürünlerde indirim var”

5 binden fazla markanın hem yeni sezon hem de özel indirim ürünlerini sunan altyapımızla hizmet veriyoruz. Özel indirim kulübünde en çok tercih edilen markaların yüzde 60-90’a varan indirimleri ve outlet satışları düzenli olarak devam ederken sezon ürünleri de dönemsel olarak indirime giriyor. Yaz dönemi indirimleri mayıs ayında başladı. Tatil ve plaj alışveriş gruplarında mayolardan terliklere, güneş kremlerinden nemlendiricilere yazın ihtiyaç duyulabilecek tüm ürünler indirimli satılıyor.

Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren hem okul dönemi hazırlıkları hem de yeni sezon alışverişi binlerce markada, yüz binlerce seçenek Morhipo’da hazır olacak. Özel markalarımızın haftalık yenilenen kaliteli ve uygun fiyatlı alternatifleriyle müşterilerimize her hafta yeni bir temanın ve farklı ürünlerin esnekliğini sunuyoruz.

Bu yılki kampanyalarımızda özellikle plaj giyim, aksesuar ve mayo ürünlerinde ürün derinliğimize ve kampanya çeşitliliğimize önem veriyoruz.

Geçen yıldan farklı olarak bu yıl Hopi ve diğer iş ortaklarımızla müşterilerimize farklı kazanımlar sunan, belirli ürün gruplarına sepette anında sürpriz indirimler sağlayan ya da ikinci üründe indirim uygulayan kurgularımızı çeşitlendirdik.

Özbey Men

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*