Hem Annenizi Hem Kendinizi Mutlu Edin

TRANS SİBİRYA EKSPRESİ İLE KITALARI AŞIP ÇİN’E ULAŞMAK, DOĞANIN ORTASINDA YOGA VE DETOKS KAMPINA GİRMEK YA DA HOBİ BAHÇESİNDE KENDİ DOMATESİNİZİ YETİŞTİRMEK… TÜM BUNLAR BELKİ ANNENİZİN BELKİ DE SİZİN DÜŞÜNÜZ. ÖNEMLİ OLAN BU DÜŞÜ BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRMEK.

tren yolculugu

UZAKLARA GİDİN

Gitmek, uzaklara gitmek… Yeni bir ülke bulamazsanız da, başka bir deniz bulamazsanız da; bu şehir arkanızdan da gelse… Yine de hepimizin düşü gitmek… Mesela Trans Sibirya Ekspresi’nde ya da Machu Pichu Treni’nde. Üçüncü sınıf kompartımanda, bitlenseniz de… Bize kalırsa Anneler Günü’nde annenize güzel bir tren yolculuğu ya da cruise seyahati hediye etmeniz sürprizlerin en güzeli. Pek çok mevsimi bir arada yaşamanın mümkün olduğu, Rusya ve Moğalistan’ı aşıp Çin’e ulaşılan; on bin kilometrelik Sibirya Ekspresi yolculuğu elbette ki pek çok kişinin en tatlı düşü. Anneniz için “Orient Express-Venedik-Viyana-Prag- Paris-Londra”, “Buzul Ekspresi- İsviçre Alpleri” veya “Tekerlekli Saray – Hindistan” gibi birbirinden güzel tren yolculuklarını seçebilir, ona unutulmaz bir hediye verebilirsiniz.

yoga

HAYATI “DETOKS”LAYIN

Hindistan’a gidip arınanlardansanız, giderken de “Ferrari’sini Satan Şilge”nin olgunluğuna erişebiliyorsanız ya da “Secret” ile sırtınızı kuantum fiziğinin pozitivizmine yaslayabiliyorsanız ne mutlu size. Önemli olan kendinizi nasıl kandırdığınız, pardon, mutlu ettiğiniz. Ancak bizim size ve annenize daha gerçek bir önerimiz var. Detoks ve yoga kamplarıyla tanışmanız, tanışıyorsanız da Anneler Günü şerefine kendiniz ve annenize bir kez daha bir güzellik yapmanız. Bedeni hafifleten bir beslenme programı ile yoganın birlikte uygulandığı bu mini yoga ve detoks kampları, doğanın ortasında, organik yemeklerle taçlanan, sebzenin başrolde olduğu unutulmaz bir tatil vaat ediyor. Annenizi ve kendinizi bu unutulmaz kamplar ile mutlu etmek ise size düşüyor.

anneniz ve doga

DOĞAYA DÖNÜN

Ev-ofis ve alışveriş merkezleri arasında sıkışan modern dünyanın canımıza tak ettiği pek çok anda “Ah bir emekli olsam ve Bodrum’a yerleşsem” diye düşler kurarız. Ama hayat bu ya, düşümüz böyleyken bazen yanı başımızdaki Burgazada’ya da Büyükada’ya ayak basmadığımız yıllar bile olur. Ancak elde midir ki doğanın hayalini kurmamak! Kim ayağını toprağa değdirmeden, dalındaki domatesi koklamadan bir hayatın akıp gitmesini ister? Bize kalırsa hiçkimse. İşte bu nedenle bu yıl Anneler Günü’nde anneme çok farklı ama doğadan, özel bir hediye vermek istiyorum diyenlerin hobi bahçeleriyle tanışmasını öneriyoruz. Üstelik artık belediyelerin de hobi bahçelerinin bulunduğunu, anneniz için evinize en yakın hobi bahçesini bulmanın çok da zor olmadığını söylemeliyiz. Hobi bahçelerinin içerisinde tarım yapmak dışında hayvan barınaklarının, çay bahçelerinin ve kafeteryaların bulunduğunu ve ideal bir hafta sonu dinlencesi için bu mekânların uygun olduğunu da belirtelim. Hobi bahçelerinin yıllık kullanım ücretlerinin ortalama bin lira olduğunu ve ödemelerin taksitler halinde yapılabildiğini de şimdiden ekleyelim.

lezzetli yemek

LEZZETLİ BİR GÜN GEÇİRİN

Evet, kuru fasulye-pilav ve cacık üçlüsü bizce de yemeklerin piri. Ama gelin görün ki, damak bazen yeni tatlar da istemiyor değil. Televizyonda, dergilerde karşımıza çıkan altı üstü başka tatlar barındıran o afili yemekler, bizim mutfaklara da uğrasın isteyebiliyoruz. Misafirler gelince önden “gazpocho çorbası” yapalım, ardından ana yemek olarak “poşe edilmiş Thai usulü levreği”, “kuskus salatası” ile ikram edelim, tatlı olarak da “fesleğenli krem brüle”yi bir mastır şef edasında masamıza koyalım isteyebiliyoruz. Bize kalırsa istemekle yetinmeyin ve İstanbul’un her yanına yayılan yemek kurslarından yararlanın. Hatta mayıs ayında alacağınız paket ile aynı yemekleri pişirmekten sıkılan annenizi de mutlu edin. İstanbul Culinary Enstitute gibi nitelikli merkezlerde konuk şefler eşliğinde ilgi duyduğunuz dünya mutfağına yönelik bir atölyeye annenizle birlikte katılabilir; “et marine etme ve pişirme tekniklerinden”, “glutensiz lezzetli ekmek yapımı”na kadar her ay değişen pek çok atölyeyi deneyimleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*