Her cilt temiz bir bakımı hak ediyor

Cilt bakımı artık bir lüks değil, sağlığın ta kendisi. Üstelik sadece dış değil, İç güzelliğin de bu tanımın bir parçası olduğunun bilincindeyiz. Hal bövle olunca yüzümüze sürdüğümüz bir kremin veya maskenin içeriğindeki 11 maddelerin sağlığımızı direkt etkilediğini söyleyebiliriz.

Dış güzelliği sağlamak aslında son derece basit diyor “Güzellik Şensin” markasının kurucusu Tuğçe Sabaz. Bunun için kavanoz kavanoz kremlere ihtiyacınız olmadığını, aradığınız her şeyin mutfağınızda yer aldığını belirtiyor. Önce ilaç, sonrasında da dermokozmetik sektöründe çalışan Sabaz’ın hayatına nefes terapisi girince ve içe dönüş çalışmaları yapmaya başlayınca cildi de parlamaya, iyileşmeye başlamış: “Kendimi beğendikçe ve sevdikçe cildimin daha da güzelleştiğini fark ettim. Bu markayı kurarak da kadınların daha güzel hissetmelerine, kendilerini daha değerli bulmalarına, daha çok beğenmelerine bir nebze dokunmayı hedefliyorum.” Aslen kimya mühendisi olan Tuğçe Sabaz, markası altında temiz cilt bakımı atölyeleri düzenliyor. Bu atölyelerde hem cildinize yönelik bakım önerilerini hem de kendi cilt bakım ürünlerinizi nasıl hazırlayacağınızı öğretiyor.

cilt bakimi

KOZMETİK SEKTÖRÜNDE BİIİ BEKLEYEN RİSKLER NELER?

En organik ve doğal yazanın içinde bile belirli oranlarda kimyasal var. Bu kimyasalların etki mekanizmasına baktığımızda ise pek de tatlı şeyler yer almıyor. Şunun gibi düşünebiliriz; grip olduk, antibiyotik almak yerine, zencefil çayı veya tavuk çorbası içeyim diyoruz. Çünkü antibiyotik evet belki bizi ayağa kaldırıyor ama bir taraftan da pek çok yan etkisi bulunuyor. Bu kimyasalların da koruyucu bariyeri zayıflatıp tahriş etmekten, yaşlanmayı hızlandırmaya kadar çok fazla yan etkisi var.

NEDEN YÜZÜMÜZE SÜRDÜĞÜMÜZ ŞEYİ YİYEBİLİYOR OLMALIYIZ?

Bu tabii ki tercih meselesi. İlaç sektöründe beş yıl, kozmetik sektöründe de yine beş yıl çalıştım. İlaç sektöründe pek çok etken madde üzerinde çalışıyorduk fakat hepsinin yan etkisi vardı. Dermokozmetik sektöründeki etiketlerde rastladığım bileşenlerin de altyapısı bu şekildeydi. Evet, ürünler bir şekilde etkiliydi ama aklımda şu soru oluşmuştu: “Cildim bana hayat boyu hizmet ediyor. Hepimizin bildiği gibi vücudumuzun en geniş organı.

Peki ben ona neden yiyemediğim, gözüme gelmesinden çekineceğim veya üzerinde çocukların ulaşabileceği yerden uzak tutunuz başlığı altında sıralanan ürünler süreyim?” Bu soru karşısında “Benim cildim yiyebileceğim kadar inandığım ve güvendiğim malzemelerle bakılmaya layık” dedim. Ardından kozmetiklerimi kendim yapmaya başladım. Çevreden talepler almaya başladım, “Tuğçe cildine ne sürüyorsun, bize de yap” gibi. Sonrasında da “Güzellik Şensin” oluştu. Şimdi ise hem kişiye özel kozmetikler yapıyorum, hem de bunlarla güzellik partileri düzenliyorum.

BU TARİFLERİ YAPARKEN NELERE İHTİYAÇ VAR?

Bal mutlaka tahta kaşıkla alınmalı çünkü molekülleri metalle bozuluyor. Bunun dışında çay kaşığı, mutfağınızda kullandığınız kaseler yeterli. Hindistan cevizini eritmek için bir kaseye su koyun, Hindistan cevizi kavanozunu da içine oturtun, bir süre sonra eriyecek. Aloe vera için ise yalnızca evinize bir-iki saksı aloe vera bitkisi almanız yeterli. Kolayca büyüyen bir bitki.

TARİFLERDEKİ ETKEN i MADDELERİN CİLT İÇİN FAYDALARINI SAYADİLİR MİSİNİZ?

  • Yeşil çay: Mikro dolaşımı hızlandırıyor.
  • Hindistan cevizi: İçeriğinde bulunan yağ asitleri ile cilt için antibakteriyel etki gösteriyor ve derinlemesine emiliyor.
  • Aloe vera: Yağlandırmadan nemlendiriyor, onarıyor ve yağlılığı dengeliyor.
  • Yumurta beyazı: Protein deposu, siyah noktalan ve kirliliği vakum gibi çekiyor.
  • Bal: Doğal bir nemlendirici, koruyucu bariyeri kuvvetlendiriyor, antibakteriyel etkili.
  • Papatya: Cildi yatıştırıyor.
  • Lavanta: Kokusuyla rahatlatıyor ve yağlılığın dengelenmesine yardımcı oluyor.

BU ÜRÜNLER NE KADAR ZUMUN L i VE NEREDE SAKLANMALI?

Buğular anlık kullanılıyor, sonrasında bu suyu tonik olarak da kullanabilirsiniz. Ortalama 1-1,5 ay dayanma süresi var. Bozulduğunu, şişenin içindeki sıvının tortulaşmaya başlamasından anlarsınız. Maskeler ise anında kullanılmalı çünkü yumurta zamanla bozulabiliyor. Nemlendiriciler altı-yedi ay dayanabiliyor ve oda sıcaklığı uygun. Tonik buzdolabında saklanmalı.

TEMİZ, SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN NELER GEREKLİ SİZCE?

ÜÇ ŞEY:

  1. Temiz yani içeriği temiz olan, minimum miktarda kimyasal içeren, daha da iyisi hiç içermeyen ürünler ve bunlarla düzenli bakım yapmak.
  2. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek: Sağlıklı beslenmek, egzersiz ve uyku.
  3. İyi hissetmek. Eğer b unlardan birini seçecek olsam üçüncüyü seçerdim. Çünkü kendimi iyi hissettiğimde, aynaya baktığımda kendimi daha çok seviyorum ve daha güzel buluyorum.

Deran Çetinsaraç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.