Hindi Rosto Tarifi

Küçük bir hindi ya da hindi göğsünden hazırlanabilecek güzel bir rosto tarifidir. Piştikten sonra uzun süre saklanabilir. Kalanlarla ertesi gün sandviç hazırlayabilirsiniz.

Hindi Rosto

•    3,5-5,5 kg. bir hindi ya da 1-1,5 kg. kemikli hindi göğsü

•    Taze adaçayı ya da biberiye

•    1 yemek kaşığı tuz

Hindiyi hazırlarken kural, butlarının pişmesi için her 450 gr. başına 15-18 dakika pişirmektir. Bu sürede suyunu çekecektir. 4,5 kg bir hindi 2,5 saatte pişer. Dikkat etmeniz gereken piştikten sonra 10 dakika dinlendirmektir. Böylece suyunu hem daha iyi çeker hem de daha kolay dilimleyebilirsiniz.

Fırınınızı 190 °C’de önceden ısıtın. Hindinin iç organlarını çıkarın. Bunları buzdolabı poşetiyle dondurucuda saklayabilirsiniz. İçini yıkayın ve peçeteyle kurulayın. Hindinin etrafını tuz ve baharatlara bulayın. Ağırlığına göre zaman ayarlayarak fırına verin. Hindiniz çok büyükse fırına vermeden önce üzerini folyo ile kapatabilirsiniz. Böylece ısı üzerinde eşit dağılacaktır. Fakat folyoyu pişirme işleminin ortasında hindinizin üzerinden almalısınız. İyice kızarıp, çıtır bir hâl alana kadar fırında bekletin. Fırından aldıktan sonra 10 dakika dinlendirmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*