Hippies Akımı’nın Kodları Moda Trendlerine Yansıyor

Hippi kodları, yeni kuşak moda tasarımcıları tarafından tekrar okundu. Ancak bu, günümüz moda anlayışına göre ayarlanarak yepyeni bir akıma dönüştü. “New Hippie’ler dana seksi, daha romantik ve daha rock’n’roll’ler..

1966-67 yıllarında Los Angeles’ın High Ashbury semtindeki gençlerin düzene ve tabulara karşı yeni bir hayat felsefesi yaratma arzusuyla doğan “hippies akımı’nın kodları, yeni sezon için yeniden moda trendlerine yansıyor.

HippiesYıl, 1970… Şehir, İstanbul… Amerika’da doğup tüm dünyaya yayılan hippi akımı, Türkiyede de etkisini gösteriyor. Hafta sonları, Moran Koleji’nin flanel pantolon, gri kazak veya beyaz gömlek ve lacivert hırkadan oluşan üniformasını çıkarıp “hippi” oluyoruz: Bej tunik, sadece Altamoda Ali’nin Beyoğlu’nda-ki dar uzun butiğinde bulabildiğimiz İspanyol paça jean pantolon ve dolgu topuk erkek ayakkabıları. Kızlar, bol uzun elbiselerini, hürriyet ve masumiyetin simgesi haline gelen çiçek aksesuarlarla zenginleştiriyorlar. Yaz sezonunda saç ve sakal uzatılıyor. Mercedes marka otomobillerin amblemi, zincire takılıp boyuna asılıyor. Babam bir sabah “Arabanın amblemini sökmüşler” diye bağırıyor. Amblemi apartmanın elektrik kutusuna gizlediğimi bilen annem kıs kıs gülüyor…

ÇİÇEK ÇOCUKLAR VE İDEOLOJİLERİ

1966-67 yıllarında Los Angeles’ın High Ashbury semtindeki birkaç bin gencin düzene ve tabulara karşı gelme başkaldırısı olarak masum bir şekilde başlayan eylem; müzikten edebiyata, sinemadan modaya tüm dünyada kabul görerek 20’nci yüzyılın en büyük akımlarından biri olarak tarihe geçti.

Çiçek figürünü sembol olarak kabul ettikleri için kendilerini “Çiçek Çocuklar” olarak adlandıran gençler, tüketici ve ikiyüzlü toplumun yaşam felsefesini reddederek bohem ve marijinal bir hayat tarzını benimsediler.

Hippiler, “Rousseauisme” felsefesinden yola çıkarak geliştirdikleri ideolojilerini giyim tarzlarına da yansıtarak moda dünyasını yıllarca etkileyecek yeni bir akımın başlamasına sebep oldular. Burjuvazi giyim tarzı yerine bakımsız uzun saç-sakal ve çıplak ayaklarla dünyayı dolaşıp ideolojilerini benimsetmek istediler. ABD’de doğan eylem, kısa sürede Avrupa’ya ve daha sonra tüm dünyaya yayıldı.

Birlikte yaşamak, paylaşmak gibi idealist duygulara paralel olarak cinsel özgürlük ve uyuşturucu bağımlılığını da dünyaya yaymış olmaları sebebiyle tepki alan hippi hareketini; Psikanalist Erich Fromın her şeye rağmen gelmiş geçmiş en tutarlı toplumsal eylem olarak nitelendiriyor. Beatles, Rolling Stones, Brigitte Bardot ve Jane Birkin; akımın ikonları olarak tarihe geçen isimlerden sadece birkaçı.

GÜNÜMÜZDE “NEW HİPPİES” AKIMI

Hippi kodları, yeni kuşak moda tasarımcıları tarafından tekrar okundu. Ancak bu, günümüz moda anlayışına göre ayarlanarak yepyeni bir akıma dönüştü. “Yeni hippi”ler artık daha seksi, daha romantik ve daha rock’n’roll’ler…

2013 versiyonu hippi rüzgarı, Ric-cardo Tisci imzalı Givenchy ve Raf Si-mons imzalı Dior haute couture koleksiyonlarında ve birçok markanın 2012-2013 kış sezonu ürün paletinde değişik şekillerde yorumlanarak tasarlandı. Prada’nm bol aksesuarlı astragan manto-pantolon takımı, “New Hippies” olma arzusu taşıyan burjuvalar için biçilmiş kaftan!

Versace, Stella McCartney, Gucci gibi markaların koleksiyonlarına da yansıyan trend, 2013 yaz sezonunda da devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*