Hollanda’nın Venedik’i: Giethorn

Giethoorn, Hollanda’nın kuzeydoğusunda, yol ve arabanın bulunmadığı küçük bir kasaba. Hollanda’nın şu meşhur kanalları vardır ya, işte onlardan bol bol bulabilirsiniz bu kasabada. Ne yöne baksanız size doğru gelen bir küçük tekne görmeniz mümkün. Avrupa turları ile gezerken sadece bir günde keşfedebileceğiniz bu kasabada, siz de bir tekne kiralayabilir ve bir günlüğüne kendi teknenizin kaptanı olabilirsiniz. Yurtdışı tur seçenekleri arasında genellikle diğer turistlerin de günübirlik gelmeyi tercih ettiği Giethorn, doğa fotoğrafları çekmeyi sevenler için de tam bir cennet.  Adeta huzur saçan bir kasaba olan Giethorn, gerçekten de çok farklı ve basit ama mutlu eden doğa harikalarına ev sahipliği yapıyor. Eski ama otantik görünümlü evlerinin çoğu küçük kanallar boyunca sıralanmış ve çiftlik evlerine benziyor.

Giethorn

Size önerimiz, kasabada gezmedik sokak bırakmamanız. Çünkü karşınıza çıkabilecek yerliler, farklı güzellikler ile gezinizi daha unutulmaz kılabilirsiniz. Bir Amsterdam olmasa da Hollanda’nın Venedik’i unvanını alan Giethorn’daki ahşap köprülerde fotoğraf çekilmeyi unutmayın. Kasabadaki komşuluk geleneğini yakından gözlemleyin.

Giethorn4

Bu kasabada işiteceğiniz en gürültülü şeyin ördek ve kuş sesleri olacağını söyleyebiliriz. Öylesine sakin ve huzurlu ki, buraya yerleşmek bile isteyebilirsiniz. Hollanda’nın Overijssel eyaletindeki Giethorn, yemyeşil doğasıyla burayı ziyaret eden turistleri büyülüyor. Kasabanın büyük bir bölümü su kanalları ile bağlantılı ve evlerin çoğuna karayoluyla ulaşmanız mümkün değil. Postacılar bile evlere küçük kayıklarla ulaşıyorlar.

Giethorn3

Kasabadaki 90 km’lik kano parkuru ve kiralanabilir motorlu tekne ve sandalların sayısı ile bugüne bugün Hollanda’nın en popüler tatil destinasyonlarından biri oldu.

Giethoorn’a ilk yerleşenler yüzlerce keçiboynuzunu (Gietehorens) bataklıkta keşfetmesinden sonra bu ismi aldı. Bugünse burada keçiboynuzu bulmak biraz güç, ancak kasabadaki bitki örtüsü halen daha oldukça farklı. Gölet ve kanallar bakımından inanılmaz zengin olan Giethorn’da piknik yapmak, tekne turuna çıkmak, kürek çekmek, bisiklete binmek bambaşka bir haz veriyor. Ayrıca kanal tarafındaki restoranların çoğuna kiraladığınız elektrikli teknelerle gidebilir ve öğleden sonranızı kanalları turlayarak geçirebilirsiniz. Kanalların yanında bulunan yürüyüş yolları veya bisiklet parkurları, çeşitli kafe ve restoranlara kesinlikle uğramalısınız.

Giethorn2

  • Giethorn’da Yapılacak Aktiviteler

Burada yapılabilecek en keyifli ve eğlenceli aktivitelerden biri şüphesiz tekne kiralamak ve su kanallarını keşfetmek.

Ayrıca, şişirilebilir devasa bir top kiralayabilir ve bu büyük şeffaf topun içine girdikten sonra, tam anlamıyla suyun üzerinde yürüyebilir veya yüzebilirsiniz.

Akşamüstü bisiklet kiralayabilir, kasabayı ve çevresini, ucu bucağı görülmeyen tarlaları ve çeşitli hayvanları keşfe çıkabilirsiniz.

Giethorn’daki birbirinden ilginç müzeleri ziyaret etmeden Hollanda turunuzu sonlandırmayın.

  • Konaklama

Giethoorn en çok kırsal çevre turizmi ile tanınıyor. Dolayısıyla konaklama açısından da çok farklı alternatifler sunan bir destinasyon. En modern ve lüks otellerden en basit verüstikmekanlara kadar birçok yerel otel ve restoran arasından seçim yapabilirsiniz. Giethoorn’daki otellerin büyük bir çoğunluğu oda kahvaltı hizmeti veriyor.

Giethorn1

  • Müzeler

Kırsal çevreyi bisikletle veya yürüyerek turladıktan sonra ilginç Giethorn müzelerini keşfedebilir ve keşfedilmenin ve harika zaman geçirebilirsiniz.

Het Olde Maat Uus Müzesi

Giethoorn’daki tipik bir çiftlik evinde sergilenen bir yüzyıl öncesinden eşyaları yakından görüp deneyimleyebileceğiniz Het Olde Maat Uus, Hollanda turunuzun unutulmazlarından olacak.

Müze, pazartesiden cumartesiye kadar 11.00-17.00 arası ve pazar günleri 12.00-17.00 arası açıktır. Müzeye girişte yetişkinlerden 4 avro ve çocuklardan ise 1 avro ücret istenir.

Oude Aarde Müzesi

Bir başka ilginç müze ise değerli taşlar ve minerallerin geniş bir koleksiyonunu bulabileceğiniz Museum de Oude Aarde’dir.

Yetişkinler 3,50 avro ve çocuklar 2,50 avroödeyerek müzeye giriş yapabilir. Mart ayından ekim ayına kadar 10.00-18.00 arası, kasım ayı ile mart ayı arasında ise saat 10.00-17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Histomobil

Eski arabalarla ilgileniyorsanız, Giethorn’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Histomobil Müzesi’ni mutlaka gezmenizi öneriyoruz. Histomobil geniş bir otomobil, motosiklet ve vagon koleksiyonu sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*