Huzurlarınızda TRENDLERİN EFENDİLERİ!

MONOKROM

Tam bir sene önce, Cinematheque Française’de Tim Burton sergisini gezerken, yönetmenin gotik dünyasının ve yarattığı karakterlerin moda endüstrisi için ne kadar zenginleştirici bir ilham kaynağı olabileceğini düşünüyordum. Daha küçücük bir çocukken, tamamen kendi kısıtlı imkanlarına sonsuz yaratıcılığını katarak gerçekleştirdiği kısa filmlerinden bugüne gelmesini aşama aşama görebildiğimiz sergiden o kadar etkilendim ki, o günden beri izlediğim her defilede Tim Burton’dan parçalar buluyorum ya da bulmak istiyorum. Geçen kış Givenchy’nin gotik kadınlarında aradım Tim Burton’ın ruhunu, yaza merhaba derken de Marc Jacobs’un çizgilerinde… Bu uzun başlangıç herhalde siyah-beyaz trendine beslediğim duygulara dair az çok fikir vermiştir. Evet, ben bu monokrom işini çok sevdim! Çizgilerden zigzaglara, kaz ayağını andıran desenlerden puantiyelere, tüm siyah-beyazları aynı anda kullanasım var. Siz monokrom desenleri bir arada nasıl kullanmalı derseniz, Michael Kors, Louis Vuitton, Diane Von Fürstenberg ve Chanel defilelerinden ilham alabilirsiniz.

ilkbahar yaz trend

Sezon açıldı… Peki, ilkbahar-yaz aylarından en çok ne giyeceğiz? Buse Terini, yeni trendleri yorumladı!

YILIN EN SEVDİĞİM zamanı geldi! 2012 yılının sonbaharında birbirini kovalayan moda haftalarında hayranlıkla izlediğim o koleksiyonların önce dergilerin moda çekimlerinden, sonra da mağazalardan bana muzipçe göz kırptığı bu kutsal aylar, aslında bir yandan da hafızamızı sınıyor. Hem 4-5 ay önce izlediğimiz tüm defilelerde not ettiğimiz trendleri anımsamaya çalışıyor hem de zihnimizde içinde bulunduğumuz günlerde takip ettiğimiz gelecek kış defilelerinin trendlerine yer açmaya çabalıyoruz. Hem kışı hem yazı özümsemenin imkansızlığıyla dans ederken diğer yandan ikisi de olamamış bir tuhaf havayla cebelleşmemiz de cabası!

Şimdi zaman makinemize kurulalım ve New York’tan Paris’e sonbaharın en prestijli moda haftalarında hangi trendler zirveye çıktı bir bir üzerinden geçelim demeyeceğim, çünkü böylesine kapsamlı bir trend dosyasına sayfalar dayanmaz.

Onun yerine ilk fırsatta kendi stilime uygulayacaklarımdan yalnızca seyredip hayran olmakla yetineceklerime, ilkbahar-yaz 2013 sezonundan favori trendlerimi anlatacağım, şimdi çalsın davullar!

VOLAN

Geçen sene, Paris Çite de la Mode et du Design’da Balenciaga sergisini ziyaret etme fırsatım olmuştu.

Ancak konumuz yokluğu içimizi acıtan Nicolas Ghesquiere’la özdeşleşmiş Balenciaga değil, couture’ün tartışmasız ustası Cristobal Balenciaga’nın büyüleyici tasarımları. İspanyol tarihinden beslenen Cristobal Balenciaga’nın flamenkoya bir saygı duruşu niteliğinde görkemli volanlarla bezeli etekleri, zarif dantelleri her moda aşığının görmesi gereken parçalar. Peki Balenciaga’nın ilkbahar-yaz 2013 koleksiyonu defilesini seyrederken aklımdan ne geçiyordu dersiniz? ‘işte Balenciaga’dan bir ispanya güzellemesi ve yeni Balenciaga’dan Cristobal Balenciaga’ya gururlu bir göz kırpış!’ Volanlar yalnızca Balenciaga defilesinde podyumda salınmadı elbette. Kendileri Stephane Roland Couture defilesinde daha görkemli, Givenchy’de daha elegan, Gucci’de ise neon renklerle daha çılgın bir profil çizdiler. Yani uzun lafın kısası her karaktere, her stile göre bir volanımız mevcut bu yaz.

ETNİK

Etnik desenler son sezonlarda hiç olmadıkları kadar revaçta. Günlük yaşantımızda Uzakdoğu öğretilerine yer açma eğilimimiz, Uzakdoğu kültürünün doğayla iç içe, uzun yaşama

sırlarını keşfetme tutkumuz modayı da etkiliyor ve ortaya seyrine doyulmaz tasarımlar çıkıyor.

Prada’nın da Japonya’dan aldığı ilhamla yarattığı origami detaylı üstler, saten kimonolar, geleneksel Japon sandaletlerine iliştirilmiş kiraz çiçekleri ve Prada vari dokunuşlar ile hepimiz kendimizi Japon bahçelerinde hissetmeye hazırız.

Üstelik Asya esintileri çok farklı trendlerle de kombinlenebilir: Dries Van Noten’in 90’ların ilkbahar-yaz 2013 koleksiyonundaki kimono görünümlü ipek üstleri hatırlayın. Etnik desenin üstadı Emilio Pucci de rotasını Vietnam’a çeviriyor ve geleneksel dövme motiflerini de koleksiyonunda cömertçe kullanıyor.

Etro’da ise Çin’den Pers imparatorluğu’na, doğunun köklü uygarlıklarından ödünç alınmış çiçek desenleri, kaftanlar sizi karşılıyor.

ANDROJEN

Yoksa siz hala vücudunuzu saran, tüm kıvrımlarınızı ortaya çıkaran bir elbisenin seksi olduğuna mı inanıyorsunuz? Eski alışkanlıklarla el sıkışalım ve androjen kesimlerde gizli seksapeli yakalayalım. Bu sezon takımlar, smokin ceketler bambaşka yorumlarla karşımızda olacak, ister Victoria Beckham defilesinden esinlenip içinize yalnızca büstiyer giyerek bir takımın gelebileceği en seksi görünüme eşlik edin, isterseniz Balmain misali vücut ölçüleriyle oynayarak grotesk silüetler yaratın. Kadınlarda takımlar henüz bakir bir alan, oynanacak çok oyun, keşfedilecek çok alternatif var. Eğer ‘Bu görünümün en sade ve elegan biçimi nasıldır?’ sorusu kurcalarsa kafanızı, cevap iki kelime, 13 harf: Christian Dior. Raf Simons’un minimalist Dior kadını, ustaca kesimler ve vücuda oturan bir kalıpla, kadının en androjen seksiliğini taçlandırıyor.

uçuş UÇUŞ…

ipek, şifon, organze ve muslin… ilkbahar-yaz 2013 sezonunun gizli kahramanlarıyla tanışın! Bu arkadaşlar sayesinde bu yaz ne açık, ne kapalıyız, kelimenin tam anlamıyla araftayız. Şimdiden daha fit bir vücuda kavuşma hedeflerini koyan moda tutkunlarının önümüzdeki aylarda kendilerine çektirecekleri ızdırabın tek sorumlusu bu arkadaşlar… Akris defilesinde ziyadesiyle cüretkarken, Prabal Gurung’da ise beyazlar içinde pek zarif, pek kuğu inceliğindeydiler. Benim favorimse, Rick Ovvens’ın ilkel görünümlü, sert bakışlı kadınları ve transparan detaylı natürel renklerde kıyafetleri oldu. Modeller podyumda yürürken adeta bizi doğanın üstünlüğünü kabullenmeye çağırıyorlardı.

Rick Owens’in karanlık dünyası, uçuş uçuş kumaşların romantik algısıyla öylesine güçlü bir tezat oluşturmuştu ki, defileyi izlerken etkilenmemek mümkün değildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*