İçinizdeki Neşe Yaşlanmasın

Kaç yaşında olursanız olun, dilediğiniz her an mutluluğu yakalayabilirsiniz. Çünkü o, sizden hiçbir zaman kaçmıyor ve hep içinizde yaşıyor: Önemli olan onu her gün daha da çoğaltabilmek!Nasıl mı?

neseSize göre mutluluk ne? Çocuğunuzun olması mı? Piyangodan para çıkması mı? İstediğiniz kişiyle evlenmek mi? Yoksa köpeğinizin sağlıklı olabilmesi mi? Belki de sadece aşık olduğunuzda kendinizi mutlu hissediyorsunuzdur. Ama bütün bu etkenlerin geçici olduğunu biliyor muydunuz? Bireysel Gelişim Eğitmeni/Yazar Nil Gün’e göre bu şartlar altında, mutluluk duygusu bir süre sonra yerini başka duygulara bırakıyor. Çünkü ne kızgınlık ne neşe ne de hüzün sürekli bir duygu değil. Günün yirmi dört saati kıpır kıpır hoplayıp zıpladığınızı bir düşünsenize! O halde ‘mutlu olmak istiyorum’ derken aslında kastettiğiniz şey; tatmin edici bir yaşam sürmek isteği. Doyumlu olan insan, olumlu ve olumsuz duyguları yaşayabilirken, mutsuz olan kişi, içinde olumsuz hisler barındırıyor. Kıskançlık, kendini değersiz hissetme, yalnızlık, kibir gibi kötü enerjiler mutsuzluğun eserleri. Depresyon, öfke, nefret gibi olumsuz faktörler de bu enerjinin devamı.

Durum bu hale geldiğinde, kişinin yaşam enerjisi bir anda sönüyor; geriye sadece mutsuz bir yaşam kalıyor… Oysa mutlu insan, pozitif yanıyla, hayatı coşkuyla yaşama şansına sahip. Mutluluk, içinde bulunduğumuz koşullar ve ana uygun olarak farklılık gösterebiliyor. Çünkü her yaşta beklentilerimiz diğerlerinden biraz daha farklı. 18 yaşında pek çok şeyden mutlu olabilirken, orta yaşlarda hayat kaygıları artıyor, enerjimiz düşebiliyor. Her yaşta geçerli olan tek şey ise besleyici ilişkiler kurup dost biriktirebilmek. Çünkü bunun önemi yaş ilerledikçe anlaşılabiliyor. Peki, hangi yaşta ne hissediyoruz dersiniz? Haydi inceleyelim!

Neşeli 20’ler

20’li yaşlar aslında, kadınların en neşeli ve keyifli zamanlan. 25 yaşındayken iyi bir iş, iyi bir gelir ve arkadaş çevresiyle mutlu olacağımızı düşünürüz. Bu dönemde, yetişkinliğe adım atan kadınlar, hem kendilerine sorumluluk verilmesinden hem de amaçları yolunda hızla ilerlemelerinden olsa gerek, mutluluklarını pek kaybetmiyor. Kendilerine daha fazla bakıyor, haftada en az bir kere güzellik merkezine gidiyor, alışveriş yapmak için saatlerini harcayabiliyorlar. Onları en fazla mutsuz eden şey aşk hayatları oluyor. Özellikle dengesiz bir ilişki, ruh halini olumsuz etkiliyor. Hayallerin had safhada olduğu bu yıllarda, yaşanılan hayal kırıklıkları ve bazı acı tecrübeler kişiyi fazlaca yıpratabiliyor. Eğer çok fazla şey üst üste gelirse kişi içine kapanıyor. Bunun sonucunda duygu dalgalanmaları daha sık yaşanıyor. Bir gün şen şakrak gezen biri, ertesi gün suratını asıp oturabiliyor.

MUTLULUĞUNUZU KATLAYIN

Evet, mutluluk içten gelen bir şey olsa da, çeşitli strateji ve tekniklerle öğrenilebiliyor. Bu yaşlarda fark edilmesi gereken şeylerden biri de kıskançlık ile mutluluğun yakalanamayacağı… Çünkü kıskançlık, insanı değersiz ve güvensiz kılıyor. Bu yüzden ikisinin bir arada olamayacağını söyleyen Nil Gün, hırs ve azmin de birbirine karıştırılmaması gerektiğini vurguluyor. Hırs, başkalarıyla rekabet etmeyi gerektiriyor ve sahibine zarar veriyor. Azim ise kişinin kendisiyle rekabet etmesini sağlıyor. Böylece insan kendini sürekli yenileyerek gelişiyor.

ŞİRİN UZDİYEN SAYIN/29
MRS. CUPCAKE’İN SAHİBİ

“Bana göre mutluluk, insanın hayatta tatmin olması demek aslında. Yaşadıklarınız, yaptıklarınız, çevrenizdekiler ne kadar istediğiniz gibiyse o kadar mutlusunuzdur. Mutluluk yaşa göre farklılık gösterir. Çünkü beklentileriniz sürekli değişir. Şu an düşündüğümde en mutlu olduğum iki dönem var. Birincisi üniversitedeyken işletme yüksek lisansı (MBA) kabulümün gelmesi. Bu dönemde yapmam gereken her şeyi yapmanın huzuru ve başarı hissiyle çok huzurlu bir altı ay geçirmiştim. İkincisi de son iki ay. Hayalimdeki iş olan Mrs. Cupcake’i kurmak ve burada insanların her gün artan ilgisiyle tatmin olmak beni çok mutlu ediyor.”

FULYA ZENGİNER/23
OYUNCU

“Mutluluk bana göre yaşadığım anı görebilmek… Aldığım nefesin farkında olmak, sevdiklerimle geçirdiğim zamanlar bir de o anlardan sakladığım minik şeyler. Şu an hayatımın en mutlu dönemi. Mutluluk, yaşa göre değişir, çünkü zaman insanı değiştirir. Haliyle kıymet verdiğim şeyler de farklılaşır.

5 sene önce…

“Mutluluğumun, farkında değildim, çiinkii onları göre iniyordum. Galiba endişelerim çok fazlaydı.”

Mutlu olmak için…

“Hayalı zorlamıyorum, ant yakalıyorum!”

5 sene önce…

“Beş yıl önce derslerimde başarılı olııp, seyahat edip yiyip içerek çok mııl/ıı oluyordum. Şimdi ise mutluluğumun nedeni hayatımda bir şeyleri başarmış olmam. Bıııııı daha da artırmak için insanları etkileyecek şeyler yapmak, giizel bir evlilik sürdürmeye ve ev-iş hayatımı dengelemeye çalışıyorum. ”

Mutlu olmak için…

“Yeni mekanlar ve ülkeler keşfederim. Saatlerce sokakta yürüyüp gezerim. Dergilerden ve kitaplardan ev dekorasyonu ve yiyeceklerle ilgili araştırmalar yapanın. ”

Dengeli 30’lar

Amerika’da basılan Ekonomist dergisinin araştırmasına göre, kişinin finansal açıdan en mutlu olduğu dönem 35-45 yaş arası. Bu dönemde sevdiğimiz ve sevildiğimiz bir partnerimizin olması mutluluk arayışımızda ön plana geçiyor. Araştırma sonuçlarına göre kadınların kendilerini en mutlu hissettikleri yaş 35! Bunun pek çok nedeni var. Örneğin çoğu kişi evleneceği kişiyi seçmiş ya da evlilik kararından emin hale gelmiş oluyor. Özel hayatlardaki sorunlar sık sık ortaya çıksa da, iyi bir arkadaş çevresi ve mutlu bir iş hayatıyla kötü günler daha hızlı bir şekilde atlatılıyor. Hayatlarında önem derecesine gelirsek, birinci sırayı yüzde 75 oranla aile alıyor. Ardından sağlık, maddi durum ve kariyer olarak devam ediyor.

MUTLULUĞUNUZU KATLAYIN

Hayatınızı kontrol etmeye çalışmayan, kendiniz olabilmeniz için sizi destekleyen bir insanın yanında kendinizi sevecen, rahat, özgür ve doğal hissedersiniz. O halde çevrenizde böyle biri varsa ona şans verin.

NEVŞAH FİDAN/37 YAŞINDA
NEFES EĞİTMENİ

“Bence mutluluk insanın her tür egodan kurtulma hali. Biz sadece nefes aldığımız için mutlu olan varlıklarken, bizi sınırlandıran düşünceler, eleştiriler, kaygılar ve şüpheler nedeniyle mutluluğu engelliyoruz. Tüm bunların ortadan kalkması, insanın kim olduğunu hatırlaması, doğal halini, neşeli, tatminkar, rahat, sevgi ve ışık dolu halini koruyabilmesi mutluluğun ta kendisi. Mutluluk yaşa göre farklılık gösterir. Çünkü insanlar kendi içlerindeki mutluluğu aramaya başlar. İnsan gençken, işini, aşkını, başarısını kaybettiğinde büyük hayal kırıklıkları yaşıyor ve içine dönüyor. Bir de ne görsün! Mutluluk oradaymış…

5 sene once…

“En nıudu olduğum dönem su an! Bunu bana on yıl önce de sorsa.) dm iz, aynı cevabı verirdim. A ma yirmi yıl önce farklıydı. En ufak bir şeyden m udu ya da mı ılsıız olabiliyordum. Mutluluğunuz dış etkenlere bağlıysa mutsuzluğa hazır olıın. Çünkii bu etkenler değişken… Mutluluğu içinizde aramalısınız. Dünyanın en güzel yerinde, bolluk ve sevgi içinde yaşayıp mutsuz olan insanlar tanıdım. Dünyanın en zor ortamında yaşayıp çalışıp mutlu, huzur/ıı ve neşeli olan kişiler de… ”

Mutlu olmak için…

“Şükrediyorum Yaşadığım, burada olduğum için mutlu oluyorum. Dua ediyorum, insanlara hizmet ediyorum, mutluluğu ve tatmini bulamamış kişilere rehberlik yapıyorum. ”

GÖKÇE KÜÇÜKERDEM DEMİR/34
İLETİŞİM DANIŞMANI

“Benim için mutluluk anlık! Sonsuz mutluluk yok, ama sevdiklerimle sağlıkla ve huzurla geçirdiğim her an mutlu olmam için yeterli diyebilirim. Özellikle oğlum olduktan sonra onun her anını görmek benim için süper bir duygu. Hayatımdaki en mutlu dönem ise 20’li yaşlarım.”

BAŞAK SAYAN/35
OYUNCU

“Bence mutluluk anlardır. Farkındalık ister ve tercih etmek gerekir. Sevdiğin kişinin gözlerinin içine bakarak sevdiğini söylemektir.

Her sabah güneşin doğuşunu seyrederken huzur duymaktır.

Yaşam senin karşına ; zorluklar çıkarabilir, ama Tanrıya güvenmek gerekir. Hayatımın en mutlu dönemi şu an. Yaşadığım andan daha çok tat alıyorum.

Bence mutluluk yaşa göre değil, farkındalık düzeyine göre değişir.”

5 sene önce…

“Bundan beş ) d önce şimdiki gibi değildim. Kendimi mutsuz hissediyordum, çünkii sahip olduklarımın ve yaptıklarımın farkında değildim. Hep heniiz yapamadıklarımı düşünüp iizü/ii) ordum. Sevdiğimi söylemeye, duygu/arımı göstermeye, kendim olmaya korkuyordum. Sonra bir gün kendi içime j öneldim. Savunma mekanizmalarımı kaldırmaya başla) t uca gerçeği anladım. Yoğun bir içe yolculuk dönem indeyim. ”

Mutlu olmak için…

7ter şeyin farkında olmaya çalışıyorum. En iyisini yapmaya çabalıyorum. Duygularımı korkusuzca yaşıyorum. Sahalıları giineş doğarken uyanıp güneşin doğuşunu seyrediyorum, içinizi dolduran coşkuya ve hu zııra inanamazsınız! Biiyük hayallerim var ve bunlar için heyecan duymak da mutlu ediyor beni. İslemediğim hiçbir şey yapmıyorum. Sadece nefes alıp vermek bile bir mu t lıı lıık nedeni değil midir? iyi yaşamak bir iştir, hem de çok önemli… Her andan zevk atarak ve farkında olarak… Ve sürekli mutluluk sadece buna bağlıdır. ”

5 sene once…

“Öncekiyıllarda mutluluklarını başkaydı. Yaşadığını ana, olaylara göre mutlıılıık kavramım değişiyor. ’

Mutlu olmak için…

“Özellikle yaptığım bir şey yok, ant verimli yaşamaya çalışıyorum. ”

Anlayışlı 40’lar

Orta yaşlarda da yavaşça artmaya başlayan sorumluluk duygusu, 40’lı yaşlarda tavan yapıyor. Dartmouth Üniversitesi Ekonomi Profesörü David Blanchflovver’ın yaptığı araştırmalara göre en mutsuz yaş 46. Çünkü kişinin hayatındaki insanlara karşı yapmak zorunda olduğu görevler git gide artıyor. Çocuklarıyla ilgilenmesi, ailesine bakması, paraya ihtiyaç duyması, sağlık problemleri baş gösterebiliyor. 45 yaşında kendinizi geliştirebileceğiniz bir hayat sürmenin, kendi istediğiniz hayatı yaşamayı seçmenin mutluluktaki önemini anlarsınız.

MUTLULUĞUNUZU KATLAYIN

Eğer daha fazla mutlu olmak adına bir şeyler yapmak istiyorsanız ilk adımı sınır koyarak atın; daha doğrusu kendi sınırlarınızı belirleyin. Eşiniz, çocuklarınız, anne-babanız bir kenarda dursun, artık kendiniz için fedakarlık yapmaya çalışın. Böylece içinize gizlenen öfkelerinizden de kurtulabilirsiniz.

CEREN SOYLU/42
OYUNCU

“Bana göre mutluluk, size dayatılan değil, kendi ritminizle doğada var olabilmeniz ve hayata değer katabilmeniz. Amsterdam’da Sanat Akademisi’nde öğrenci olduğum yıllarda çok mutluydum. Hiç durmadan öğrendiğim bir dönemdi. Sürekli bir devinim halindeydim ve tek kelimeyle muhteşemdi.”

5 sene once…

“Tabii ki her şey farklıydı. İnsan bir ömür hiç bitmeyen bir inşaat. Dolayısıyla hayata bakışı, bilgisi, talepleri, çevresi değişmek durumunda. Buna bağlı olarak, mutlu oldıığıı şeyler de değişiyor. ”

Mutlu olmak için…

“Neşemi korumak adına yorucu insanlardan, clibe çeken ortamlardan uzak durmaya çalışıyorum.

Onun yerine, okuyorum, yürüyorum, sokak kedileriyle, köpekleriyle, serçelerle ve bahçemdeki kirpilerle arkadaşlık yapıyorum. ”

ESRA YAKUPOGLU/40
MOLTON BROWN TÜRKİYE MARKA SAHİBİ

“Bana göre mutluluk çekirdek ailenizde sahip olduğunuz huzur. Gerisi kendiliğinden geliyor. Hayatımın en mutlu dönemi iki çocuğumun hamilelik ve 0-5 yaş arası zamanları… İçinizde büyüttüğünüz, parçanız olan bir canlıyı dünyaya getirmek ve en iyi şekilde yetiştirmek heyecan verici bir deneyim.”

YEŞİM SALKIMAM YAŞINDA
OYUNCU, ŞARKICI

“Mutluluk benim için çocuklarım demek. Yaşama şükretmek ve doyasıya tadına varmak bambaşka. Hayatımın her döneminde mutluluklarım da oldu, mutsuzluklarım da… Ama başarılı bir insan olmak mutluluğu artıran bir durumdur diye düşünüyorum. Her yaşta şekil değiştirebilir, ama yine de aynı duyguyu defalarca yaşarsınız.

5 sene önce…

“Beşyıl önce de on yıl önce de mııtlu oldıığııın durumlar her zaman vardı. Bana göre insan her dönemde mutludur. ”

Mutlu olmak için…

“Vazgeçmeden hayatı kovalıyorum ve her defasında hep yeniden başlıyorum. Çünkü mutlaka kaçırdığınız şeyleri keşfetmeniz gerekiyor ve zaman çok kıymetli ınııtlu ohııak için!”

Bilinçli 50’ler

Yine aynı araştırmalara göre kişi yaşlanmaya başladıkça daha fazla mutlu olmaya başlıyor. Çünkü hırsları ortadan kalkıyor, daha az tartışıyor ve tecrübeleri ile sorunlara daha kolay çözümler bulabiliyorlar. 55 yaşında başkalarına verebileceği şeylerin olduğunu bilmek kişiyi mutlu ediyor. Ancak yaş 65’i bulduğunda mutluluk oranı git gide düşmeye başlıyor. 65 yaşında ardımızda bir iz bırakabileceğimiz, ‘ben varlığımla fark yarattım’ duygusuyla dolu dolu yaşandığını bilmek, yaşamın hakkının verildiği duygusu hissedilmek isteniyor. Yaşamı ziyan ettiğini hissetmek ise mutsuzluk ve umutsuzluk nedeni olabilir

MUTLULUĞUNUZU KATLAYIN

Hayatta güvendiğiniz, değer verdiğiniz ve size değer veren insanların yanında kendiniz olarak kabul görün ve bu kabulün dayanılmaz hafiflik duygusunu ve huzurunu hissedin.

BEDIA ENER/58
OYUNCU

“Benim için mutluluk sağlıklı olmak ve sevdiklerimle yan yana durmak demek. Hayatta amaçladığım hedeflere ulaşmam, yani iş sahibi olmam, aile kurmam ve oğlumu dünyaya getirmem hayatta en mutlu olduğum dönemler.”

5 sene once…

“/1ayrıt durağan değil. Sürekli gelişir, değişir. Olımılıı veya olumsuz olaylar yaşanabilir. Dolayısıyla bu ndan beş sene önceki şartlara göre yine mutluydum. ”

Mutlu olmak için…

“Hayattan beklentilerimi ve hedeflerimi makul ölçülerde tutuyorum. Galiba o nedenle mutlu olmayı başarabiliyorum. ”

NİL GÜN ANLATIYOR!

Merhaba, ben Nil Gün, şu anda 62 yaşındayım. (Kimseye söylemeyin, herkes 18.5 yaşımda olduğumu biliyor.) Mutlu muyum? Evet! Hayata şükran duyuyor muyum? Evet!

Sağlıklıyım. Kendimi sevdiğim kadar sevdiğim sevgilimle hayatımı keyifle paylaşıyorum. Sevdiğim mesleği sürdürüyor, sürekli yaratıyor ve üretiyorum. Sevdiğim, saygı ve güven duyduğum birkaç dostum, zaman ayırabileceğim kadar arkadaşım var. Değişik yollarla ‘bütün’e katkıda bulunuyorum. Emeklilik fikri bana çok uzak bir kavram. Olduğum, yaptığım ve sahip olduğum her şeyi kendi emeğimle yarattım. Mutluluk kavramının kendi yaşamımda yıllar içinde nasıl değiştiğine tanık oldum. Bu değişik ve geçici tanımların gerçek mutluluğu değil, o an ihtiyaç duyduğum ve eksikliğini hissettiğim, ama adını koyamadığım şeyleri tanımladığını bugün fark ediyorum.

Bugün ‘mutlu yaşam’ denilen şeyin, hayatı belli bir bilinç seviyesinde algılamakla ilişkisi olduğunu anlıyorum.

Doğam icabı, kendimi bildim bileli başkalarının bana biçtiği hayatı değil, kendi seçtiğim hayatı yaşadım; eleştirilme, onay ve kabul görmeme, sevilmeme, reddedilme riskini alarak. Düştüm kalktım. Hatalarımın çoğunun sorumluluğunu üstlendim. Sorumluluğunu üstlendiğim hatalarımdan öğrendim. Üstlenmediklerimi tekrarlayıp durdum; ta ki sorumluluğumu üstlenene kadar. Seçimlerimin sorumluluğunu üstlenmenin suçlamak ve mazeret üretmekten daha kolay yol olduğunu keşfettiğim an, hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Kendimizden kaçamıyoruz.

Öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye hep önem verdim ve vermeye devam ediyorum.

Kızdım mı kızıyor, güldüm mü gülüyor, üzüldüm mü üzülüyor, sevdim mi seviyorum. Kendime yasakladığım hiçbir duygu yok. Bu özgürlük harikulade! Duygu dünyamda özgürlük yaşamımın her boyutuna özgürlük olarak yansıyor. Yeniden dünyaya gelseydim yine kendim olarak dünyaya gelmeyi seçerdim… Yine aynı dönemde yaşamayı seçerdim… Ve yine canım Saim’imi partnerim olarak seçerdim. Yuppiii!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*