Kadınlar Para Yönetmeyi Erkeklerden Daha İyi Bilir

Yuvanın mutluluğu dişi kuşun elinde

Yuvayı dişi kuş yapar. Her ne kadar erkekler kadınların fazla para harcadığını söylese ve bununla ilgili espriler yapmaya bayılsalar da kazın ayağı öyle değil. Aslında evin ekonomik dengesini, tasarruflarını hep kadınlar sağlamaya çalışır. Belki para mühendisi değildir kadın ama hayat mühendisidir. Yanlış, eksik yapabilir ama kim ne derse desin kadınlar para yönetmeyi erkeklerden daha iyi bilir

tasarruflu kadinEvde tasarruf taktikleri

Ev bütçesini dengeli kullanırken bir yandan da para arttırabilirsiniz. İnanın ay sonunda faturalardaki azalış evinizde mutluluk rüzgarları estirecek. Buradan arttırdığınız para ile kendinize bir ruj alsanız bile kardır! Çocuklarınız varsa tavsiyem, buralardan arttırdığınız paraları onların kumbarasına atın, böylece onları da bu alışkanlığa yöneltebilirsiniz.

Elektrik tasarrufu: Enerji Hanım diye çok güzel bir proje başladı. wwvv.eneıjihanim.com’a bir bakın. Bunun detaylarını öğrenin, evde bütün bu taktikleri uygu lavın. Örneğin fırını pişme süresinden üç dakika önce kapatmak kimin aklına gelir, ama elektrik faturasında büyük fark yaratıyor. Buzdolabını duvardan 10 cm. uzağa koymayı, televizyonu kumandasından değil düğmesinden kapatmayı, fön makinasının çok kullanmamayı alışkanlık edinin ve para kazanın. Daha az fatura, daha fazla tasarruf demek… Bu da hedeflere ulaşmak için birikimin ilk adımı.

Doğalgazdan tasarruf: Kombinizi sürekli yüksek ısıda tutmayın. Seyahate gittiğinizde cihazı tamamen kapatın. Kapı ve pencere yalıtımlarına dikkat edin, mümkünse radyatörlerin arkasına yalıtım levhaları koyun. Kış aylarında kabus haline gelen doğalgaz faturasındaki azalma aile mutluluğunuzu arttıracak. Unutmayın, doğalgaz masrafı hiç düşmeyecek, onu düşürebilecek sizsiniz.

Su tasarrufu: Mümkün olduğu kadar bulaşıklarınızı elde yıkamayın, makineye atın. Makine tam dolmadan çalıştırmayın. Damlatan musluk varsa hemen tamir edin, damlaya damlaya fatura kabartır. Duş alırken ve diş fırçalarken suyu sürekli akıtmayan; aile bireylerine de bu alışkanlığı edindirmeye çalışın.

Mutfakta: Bayatlayan ekmekleri çöpe atmayın, pratik tariflerle değerlendirebilirsiniz. Yiyecekleri taze kullanın, bol miktarda alıp bozup atmak yerine adet ve küçük miktarlarda alışveriş yapın. Mesela üç adet domates alın, dört adet havuç… Mutfak masrafından arttırdıklarınızı bir cam kavanoza koyun. Bir ay sonra biriken paraya inanamayacaksınız.

Kadınlara Özel tasarruf taktikleri

Telefon: Kadınlar konuşmayı sever ama ay sonunda telefon faturasının kabarık olmasından da şikayet eder. Bunun da çözümü var, telefon şirketinizin kampanyalarını takip edin. Ayrıca uzun uzun telefonla konuşmak yerine sms veya e-posta ile haberleşmek de telefon faturanızı düşürecektir.

Ya da buluşun kahve için arkadaşınızla… Dostlarını her ay düzenli görmek insanın gelirinin iki kat artmasının yaratacağı mutluluğu yaratırmış.

Çorap: Ne yapsak ne etsek, ne kadar dikkatli kullansak da naylon çoraplarımız takılacak bir yer bulup hep kaçar. Eğer siz de naylon çorap dayandıramayanlardansamz bir çoraba 30-40 lira vermek yerine daha ucuz olan çorapları tercih edin. Sonunda ucuzu da pahalısı da kaçıyor.

Ayakkabı diyeti: En hassas noktamız mı yoksa ayakkabı? Utanmak, suçlamak yok. Özellikle kendimizi! Düzinelerce ayakkabımız olsa da beğendiğimiz bir ayakkabı indirime girdiğinde almadan duramıyoruz. Evdeki ayakkabılarınıza bakın ve SAYIN, kendinize sınır koyun. Bunun sonu yok çünkü…

Hediye: Kadınlar çok verici. Hediye vermek konusunda da vannı yoğunu ve kredi kartlarını tüketiyorlar. Ne gerek var? Kime ne ispat ediyorsunuz? Karşıdakini en mutlu eden hediye içinde gizemi olan hediyedir, düşünülmüş zaman harcanmış bir hediye. Aslında en değerli hediyeleri para satın alamaz.

Çocuk doğum günleri: Lütfen ‘mutlu’ bir doğum günü geçireceğiz diye kendinizi heba edip paralar saçmayın. Çocuklar atlayıp zıplayıp ailelerini, arkadaşlarını görsünler yetiyor. Ondan gayrisi sadece bizim kendi tatminimiz. Kozmetik ürünleri: Her yeni çıkan ruja, ojeye, rimele çarpılıp hemen almaya kalkışmayın. Nereden baksanız her ay 100-150 lira yeni makyaj malzemelerine gider. İhtiyacınız yoksa kozmetik mağazasının kapısından bile girmeyin. İnsan girince illa alacak bir şey buluyor.

Gizli borç: Ay sonunu getiremediğimiz zaman ya da kredi kartımız planladığımızdan fazla geldiğinde ailemizden eşimizden gizli kredi veya borç alabiliyoruz. Bu durum uykularımızı kaçırabilir.

KADINLAR TASARRUFU ERKEKTEN DAHA FAZLA SEVİYOR

Masterlnder arastırmasında kadınları harcayan değil tasarruf yapan taraf oldukları ortaya, çıktı. Araştırmada bir soru yöneltmişler: “Etinize 20 bin dolar geçse nasıl, değerlendirirsiniz?”Bu soruya kadınların yüzde 50 si ev alırım;yüzde 32 si tasarruf yaparım cevabını vermiş. Erkekler de ev demiş ama kadınların bir kısmı altına yatırırım cevabını verirken erkekler tereddütsüz ‘cıraba ‘demiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*