Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları

Turkcell ve Vodafone son iki yıldır kadın girişimcilere yönelik birçok ürün ve hizmet sunuyor. GSM operatörleri sayesinde kadın girişimciler, hibe kredi kullanabiliyor, iletişim imkanlarından yararlanıyor, özel sanal mağazalarda ürünlerini abonelik ücreti ödemeden satabiliyor…

SON yıllarda kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları birçok alana yayılmaya başladı. Önce sivil toplum kuruluşları kuruldu. Bu kuruluşlar kadm girişimciliğine dikkat çekti. Ardından bankalar, kadınların kendi işlerinin patronu olması için harekete geçti. Bankaların verdiği destekler arasında, kadınlara özel avantajlı faizli kredilerin yanı sıra uluslararası ve ulusal kaynaklı hibelere aracılık edip eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek de bulunuyor.

kadinlara destek

Kadınlara yönelik hizmetlere son iki yıldır GSM operatörleri de katıldı. GSM operatörleri kadın girişimcilere krediden eğitime, satıştan teknolojinin kullanımına kadar birçok alanda destek sağlıyor. GSM operatörleri Vodafone ve Turk-cell’in son iki yılda yoğunlaşan bu faaliyetleri sayesinde artık binlerce kadm girişimci, herhangi bir ücret ödemeden çok sayıda hizmet ve ürüne ulaşabiliyor. Türkiye’nin tüm illerinde faaliyet gösteren veya işini yeni kuran kadınlar bu programlardan yararlanabiliyor.

Örneğin, Turkcell’in 2012 yılında katıldığı, TİS-VA (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) ile Grameen Turst işbirliğinde sürdürülen projeyle bugüne kadar 65 bin kadm girişimci krediye kavuştu.

Vodafone ise, kadm girişimciler için internetten alışveriş imkanı sunan, “Önce Kadm Mağazası” ile kadınlara hiçbir ücret ödemeden ürünlerini pazarlama imkanı sağlıyor. Söz konusu mağaza üzerinden kadm girişimcilerin kişi başına 101 TL’lik satış yaptıkları belirtiliyor.

Operatörlerin kadm girişimcilere özel sundukları hizmet ve ürünler bunlarla sınırlı değil. İşte önümüzdeki günlerde kadınlara pozitif ayrımcılık yapan ve yeni projelere imza atmaya hazırlanan GSM operatörlerinin sunduğu ve sunacağı hizmet ve ürünler…

BİR YILDA 1 MİLYON TL MİKRO KREDİ

2012 yılından bu yana “Ekonomiye Kadın Gücü” projesini yürüten Turkcell, söz konusu proje kapsamında TİSVA ile Grameen Trust işbirliğinde 2003 yılından bu yana sürdürülen mikrokredi sistemine dahil oldu. Söz konusu projeyle son bir yılda 10 bin kadm girişimciye yeni kredi desteği sağladıklarını söyleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Böy-lece bir mobil operatörle mikrofinans kuruluşu bir araya geldi. Projeyle girişimci kadınlarımız için cepten kalkınma seferberliği başlattık. Bir yılın sonunda mikrokredi kullanan kadm girişimci sayımızı 55 binden 65 bine çıkardık” diyor. Öztürkler, yine bu kapsamda geçtiğimiz bir yıl içinde 5886’ya FON yazıp SMS göndererek veya Ekonomiyeka-dingucu.com adresine girip bağış ya da borç desteğinde bulunan destekçilerin katkılarıyla, mikrokredi miktarının 1 milyon TL’ye ulaştığını belirtiyor.

“Ekonomiye Kadm Gücü” projesi kapsamında dar gelirli, girişimci kadınlara finansman, eğitim, teknoloji ve pazarlama desteği sunan kanallar yarattıklarını söyleyen Öztürkler, proje kapsamında sundukları hizmetleri şöyle özetliyor:

“Kadınlarımız, İğdır’dan Edirne’ye, Türkiye’nin dört bir yanında el emeği göz nuru ürünler üretiyor. Biz de ‘Turkceil El Emeği Pazaryeri’ internet sitesini kurduk.

Bu siteyi kadınlarımızın ürünlerini ücretsiz ilan girmek yoluyla sergileyebilecekleri ve satabilecekleri bir kanal olarak hayata geçirdik. Artık 65 bin kadın girişimcimiz bu sayede tüm Türkiye’den alıcılara direkt ulaşabilecek, daha çok üretecek, daha çok kazanacak.”

Turkceil bu kapsamda girişimci kadınların işlerini geliştirmesi, pazarlama, satış süreçlerini aktif olarak öğrenmesi ve mobil pazaryeri gibi yeni satış kanallarını etkin kullanabilmesi için eğitimler de düzenliyor. Eğitim programlan yüz yüze ve ayrıca cepten eğitim şeklinde gerçekleştiriliyor. Eğitimler şimdilik 11 ilde sürdürülüyor.

Mikrokredi sürecinde NFC teknolojisi ile Turkceil markalı cihazlar kullamlıyor. NFC özellikli Cep-T Paracard ile kadın girişimciler tek kart üzerinden kredi süreçlerini takip ediyor. Ayrıca Turkceil Cüzdan servisiyle cep telefonlarından temel finansal servisleri kullamp, 7/24 mobil finansal işlem yaparak kredi yükleme ve kredi tahsilatı gerçekleştiriyor.

Eylül 2012’de hayata geçen “Ekonomiye Kadın Gücü” projesinden bugüne kadar 65 bin dar gelirli, girişimci kadının yararlandığını söyleyen Öztürkler, “TurkcelPin hedefi, dört yılda 100 bin girişimci kadına ulaşmak” diyor.

Öte yandan Turkceil 2000 yılından bu yana Kardelen projesi kapsamında eğitimde de fırsat eşitliği sunuyor. Yaklaşık 13 senedir uygulanan Kardelen projesi kapsamında 17 bin kız öğrenci liseden, bin 800’ü de üniversiteden mezun oldu.

YARIŞMA DÜZENLİYOR

GSM operatörü Vodafone Türkiye de 2011 yılından bu yana kadınlara özel çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların ana hedefi, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınların potansiyelini ortaya çıkartacak ortamlar yaratmak, girimci-lik konusunda destek vermek ve yeni teknoloji kullanımını teşvik etmek olarak özetleniyor.

Bu programlardan “Vodafone Önce Kadın” Destek Kampanyası’nda KADIN yazıp 5005’e gönderen faturasız kadın aboneler tek seferde 25 TL yüklediklerinde tüm Vodafone’lularla kendi tarifeleri üzerinden konuşabilecekleri 100 TL’lik destek alıyor. Vodafone’un bunun dışında kadınlara özel farklı avantajlar sunan çok sayıda konuşma paketi ve kampanyası da bulunuyor.

Vodafone Türkiye, yaptığı araştırmalarda kadınların teknolojiye erişiminde, ayrıca bilgisayar, telefon ve internet kullanımında erkeklere oranla daha düşük seviyede kaldığım tespit etmiş. Bu nedenle şirket, “Teknolojide Kadın Hareketi” adlı bir program başlattı. Vodafone Türkiye Pazarlama İletişim ve Kurumsal Çeşitlilik Direktörü Gizem Keçeci, bu hareketin kapsamını şöyle özetliyor:

“Teknolojide Kadın Hareketi Projesi, Dünya GSM Birliği, Hillary Clinton ve Cherie Blair Vakfı işbirliğinde hayata geçirilen ‘mWomen’ programının Türkiye ayağı olarak 8 Mart 2011’de hayata geçirildi. Kadının teknolojiyle güçlenmesini hedefleyen proje, teknoloji eğitimlerinin verildiği ve akabinde yapılan yarışma sonucu kadınların teknolojik iş fikirlerini hayata geçirmeleri için can suyu sermayesinin sağlandığı ilk sosyal sorumluluk projesi.”

Ev kadınları ve çalışan kadınlara yönelik düzenlenen iki ayrı eğitim programı kapsamında beş ilde 1.300 kadına ulaşıldığını kaydeden Keçeci, “Ardından, tüm Türkiye’deki kadınlara yapılan çağrı ile Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması süreci başlatıldı. Yarışmada dereceye girenlere can suyu sermayesi, iki kadma da Jüri Özel Ödülü ve Teknolojide Kadın Hareketi Özel Ödülü verildi. Kadınlar ayrıca Vodafone’dan bir yıllık mobil iletişim hizmetleri paketi ve KAGİDER üyelerinden bir yıllık eğitmenlik hizmeti kazandı” diyor.

Vodafone tarafından kadınlara sağlanan bir diğer hizmet ise, “Önce Kadm Yaşam Servisi”. Bu servis sayesinde kadınların cep telefonlarına, sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gerekli güncel bilgiler iletiliyor.

AÇEV ile birlikte hayata geçirilen Anne-Çocuk ve Baba-Çocuk Servisi ile de 0-72 ay arası çocuk sahibi anne ve babalara ücretsiz SMSlerle bebeklerinin sağlığına ilişkin yararlı bilgiler gönderiliyor.

Vodafone yine bu kapsamda, “Önce Kadm îlan Servisi” de başlattı. Bu sayede kadınlar, el emekleriyle ürettikleri ürünlerin fotoğraflı ilanlarım 2488’e ücretsiz gönderebiliyor, ilanlar Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Sahibinden.com’daki “Vodafone Önce Kadm Mağazası”nda ücretsiz yayınlanarak alıcıyla buluşuyor. Bu sayede, kadınlar ürünlerini online satma imkanı buluyor.

“Vodafone Önce Kadm Mağazasına mayıs ayından bu yana 2 bin 500’e yakın ilan verilmiş durumda. Mağazanın tekil ziyaretçi sayısı ise 210 bine ulaşmış. Servis sayesinde satış yapan kadınların ortalama kişi başı satış tutarı ise 101 TL. Halen bu hizmeti tavsiye eden kadm oranının ise yüzde 90 olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*