KALP VE DAMAR CERRAHI PROF. DR. MEHMET ÖZ SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Unlü kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, sağlığınızla ilgili aklınıza takılan soruları yanıtlıyor. Siz de sorularınızı dr.oz@prekstra.net adresine e-posta atarak gönderebilirsiniz.

sagligimizYüz egzersizi nedir ve nasıl yapılır?
Ayşegül M., 38, İstanbul

M.O.: Bana göre yüz egzersizinin arkasındaki gerçek su: Zamanla kasları ve cildi bir arada tutan kolojenin büyük bir kısmını kaybederiz, işte yüz kaslarımızın sarkmasının arkasındaki sebeplerden biri de budur. Japonlar birçok yüz egzersizi yapıyorlar ve daha az kırışıklığa sahip gibiler. Tabii bu durum genetik de olabilir. Ancak çeşitli egzersizler yapmak, örneğin dudaklarınızı gerip bırakmak, kaslarınızın tekrar geri dönmesini sağlayıp yanak kaslarınızı çalışmaya zorlamakta. Birçok farklı egzersiz de olabilir. Bence çok akıllıca ve herhangi bir bedeli de yok.

Doğurganlıkta en önemli hormonlar sizce neler?
Ayla M., 32, Ankara

M.O.: Doğurganlık sağlığı için önemli birçok hormon bulunur ve genelde bu hormonların birçoğu kadınlarda menstruasyon dönemini kontrol eden hormonlardır. Her ay yumurtanın gelişimi ve salınımını kontrol eden iki ana hormon vardır. Bunlardan biri FSH
LH’dir (lutein hormonu).

Doğru zamanda sağlıklı yumurta salgılamak sağlıklı doğurganlık için gereklidir.

Beyin tarafından salgılanan bu iki hormon, her ay yumurtlama döneminin kontrolüne yardımcı olur.

Yaslandıkça bu hormon seviyeleri değişir, bu yüzden doktorunuz FSH ve LH seviyelerini test ederek bu hormonların değişim düzeyleri, beyin ve yumurtalık ilişkisinin nasıl çalıştığı ve yumurtalık fonksiyonlarının durumu hakkında size bilgi verebilir.

Yaşlanma sürecindeki kadınlara tavsiyelerinizi alabilir miyim?
Lale T., 41, Adana

M.Ö.: Bitkilerin, bizleri de en çok yaşlandıran güneşin etkisinden kendilerini ıımak için çok etkili bir teknikleri var. Aslında rormülleri çok basit. Derilerini koyu renk yapan kimyasalları içlerine alıyorlar. Aslında büyüleyici olan, bitkilerin kendilerini korumak için kullandıkları bu sürecin insanlara da yararı. Meyve ve sebzeler, içerdikleri yüksek flavonoidler ve karotenoidler sayesinde antioksidan içeren güçlü bitkilerdir. Sizi yaşlandıran serbest radikallerin cilt ve vücudunuzdan atılmasına yardımcı olurlar, iyi dengelenmiş bir beslenme, kilo kaybetmenizi, uzun yaşamanızı ve iyi hissetmenizi sağlar. Tabağınızı iyi hissedeceğiniz gıdalarla doldurun; hem dolu ve mutlu bir mideye sahip olun, hem de zamanı geriye çevirin. Yaban mersini: Bu süper besinin bir porsiyonu birçok meyve ve sebzeden daha fazla antioksidan içerir. Antioksidanlar kırışıklıklara sebep olan serbest radikallerle savaşır.

Kan portakalı: Geleneksel portakaldan biraz daha egzotik olan bu meyve, içerdiği antosiyaninler sayesinde güçlü bir antioksidandır ve UV ışınlarının açtığı hasarlarla savaşır. Brezilya fındığı: Antioksidan glutatyon üretimine yardımcı olan selenyum, Brezilya fındığında bulunur. Bu mineral, hücre hasarını onarır ve cilt yaşlanmasını yavaşlatır.

Günde iki tanesi bile yaşlanma sürecini durdurmakta yardımcı olacaktır.

Ispanak: Vücudumuzda yağ bezleri tarafından üretilen yağlı bir madde olan sebum’a gereken C vitamini için mükemmel bir kaynaktır.

Sebum vücudun “doğal kremi”dir, kuruluğu önler ve saçların parlak kalmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*