Kilo vermek isteyen bu siteye üye oluyor

Kilo vermek isteyen bu siteye üye oluyor

Diyetkolik.com, uzmanlar ile kilo problemi yaşayan ya da daha sağlıklı yaşamak isteyenleri buluşturan bir internet girişimi. Türk ve dünya mutfağına ait pek çok yemeğin kalori değerlerinin kolayca hesaplanabileceği bir sistemle inşa edilen sitede, kullanıcıların diledikleri uzmanlara soru sorabilmelerine de olanak tanınıyor.

diyetkolik

Türkiye’de 20 milyon kişi obeziteyle karşı karşıya. Son 20 yılda dünyada yüzde 50 artış gösteren obezite sorunu ülkemizde de değişen alışkanlıklar, beslenme şekilleri ve hareketsizliğe sürükleyen teknolojik gelişmelerle aynı hızda artıyor, işte bu noktada sağlıklı yaşam büyük önem taşıyor. İTÜ işletme mezunu Tayfun Sungun ile yakın arkadaşı İTÜ inşaat Mühendisliği bölümü mezunu Emre Göğüş de spor yaparken ortaya çıkan bir fikrin projelendirilmesiyle bir girişim öyküsünün başlangıcı yapmışlar.

iki yakın arkadaşın fazla kilolarından kurtulmak için yaptığı mücadele, bir süre sonra tek konsantrasyonlarının kendileri gibi olan insanların sorunlarına çözüm bulabilecekleri “diyetkolik.com” kurulmasına kadar giden bir süreci başlattı. 2.5 yıl süren ve yaklaşık 130 kişinin farklı zamanlarda emek verdiği çalışma sonucunda ortaya çıkan ‘Diyetkolik.com’ kullanıcılarına yayına başladığı Aralık 2012’den bu yana, 20 bini aşkın kayıtlı kullanıcıya erişti. Üyelerinin yüzde 85’i üniversite mezunlarından oluşan Diyetkolik.com, Türk ve dünya mutfağına ait pek çok yemeğin kalori değerlerinin kolayca hesaplanabileceği bir sistemle inşa edilmiş.

Kalori hesabı yapılabiliyor

Tayfun Sungun, Siemens, CSB System gibi global şirketlerde genel müdürlük dahil farklı yönetici pozisyonlarında çalıştıktan sonra, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) konusunda danışmanlık hizmeti veren PCl’ı kurmuş. Bundan yaklaşık olarak iki yıl önce, kendi kişisel sağlık problemlerimden yola çıkarak Emre Gögüş ile birlikte diyetkolik.com sitesini kurma kararı almış.

Zira Emre Göğüş de uzun süre borsa dünyasında rakamlar ve stresle boğuştuktan sonra, hayattan asıl istediği ve beklediği şeyin bu şekilde yaşamak olmadığına karar vermiş ve Sungun ile bu girişimi yapmaya karar vermiş.

Kullanıcıların ihtiyaç ve özelliklerine uygun diyet planı sunan Diyetkolik.com, fiziksel akti-viteyi artırmaya yönelik egzersiz planları öneriyor. Diyetkolik.com, diyetisyenlerle sağlıklı yaşamak isteyenleri online mecrada bir araya getiriyor. Türk ve dünya mutfağına ait pek çok yemeğin kalori değerlerinin kolayca hesaplanabileceği bir sistemle inşa edilen site, diyetisyen ve spor uzmanların desteği ile sağlıklı kilo verebilmek için gerekli alt yapıyı sunuyor.

Eğlenceli hale getiriyor

Tayfun Sungun, aynı hedeflere sahip diğer kullanıcıların uzmanlarla iletişim kurma şansı yakaladığını söylüyor. Sungun şöyle devam ediyor: “Sadece uzmanların görüş ve paylaşımlarına yer veriliyor. iPhone ve Android uygulamaları sayesinde kolay ulaşılabiliyor, sosyal medyanın sürükleyici gücünden faydalanıyor. Diyetkolik.com, dengeli ve sağlıklı beslenme için gösterilen bireysel çabaları, sosyal ortama taşıyarak hedefe ulaşmayı kolaylaştırıyor ve eğlenceli hale getiriyor. Kendileriyle aynı amacı taşıyan kişilerle iletişim kurmalarına olanak tanıyan platformda, kullanıcıların motivasyonunun daima yüksek kalması hedefleniyor.”

Diyetkolik.com yalnızca uzman olduğunu kanıtlayan kullanıcıların makale, yayın, sunum, video ve kitap paylaşımına izin veriyor. Uzmanların paylaşımlarına erişimin yanı sıra, kullanıcıların diledikleri uzmanlara soru sorabilmelerine de olanak tanıyan sitede, uzmanların mevcut danışanlarını takip edebilmeleri için oluşturulmuş akıllı bir alt yapı da bulunuyor. Hedef 300 bin üye.

25 bin üyeye ulaştı

Emre Göğüş, sitede kayıt olan kullanıcıların ihtiyaç ve özelliklerine uygun diyet ve egzersiz planları sunulduğunu, bu planların takibinin yapıldığını belirtiyor. Gögüş, “Kullanıcılara diyet ve egzersizin sandıkları kadar sıkıcı olmadığını göstermek için, arkadaş ekleyebilme, ‘ispik ile diyette Tüh Be’ denilen anlarda arkadaşlara haber verme, ‘modum1 ile nasıl hissettiklerini paylaşma gibi pek çok eğlenceli özellik sunuluyor” diyor. Aktif kullanıcılar ayda ortalama olarak 2,5 kilo verdiklerini söylüyor. Bunların yanı sıra, yemek tarifinin kalorisini hesaplama, beden kitle indeksi ve bazal metabolizma hızı hesaplama gibi hizmetler de bulunuyor. Şu an 25 bin üyeye ulaştıklarını bunun yaklaşık bininin diyetisyen olduğunu ifade eden Sungun, “2013 hedefimiz ulaşacağımız 300 bin kayıtlı üyenin sağlıklı yaşama geçmek için adım atmasını sağlamak” şeklinde hedeflerini özetliyor.

Kullanıcıların yüzde 77’si kadın

Diyetkolik.com kullanıcılarının yüzde 23’ü erkeklerden, yüzde 77’si kadınlardan oluşuyor. 20 -25 yaş arası ağırlıklı olmakla birlikte 18-35 yaş arası kadınlar ve 25 – 30 yaş arası ağırlıklı olmakla birlikte 25-45 yaş arası erkekler büyük ilgi gösteriyor. Üyelerin yüzde 85’i üniversite mezunlarından oluşuyor. Diyetkolikooın’a aylık 15 TL ücret ile üye olunabiliyor, üye olmak İçin www.diyetkolik.com’u ziyaret etmek veya iPhone ve Android uygulamaları üzerinden kayıt olmak mümkün. Deneme süresinin ardından kullanıcılar ücret ödeyerek ihtiyaç ve özelliklerine uygun diyet ve egzersiz planlarından faydalanabiliyor, dileyenler de hiçbir ücret ödemeden sitenin sağlıklı yaşam konusundaki diğer hizmetlerinden yararlanmaya devam edebiliyor.

Kilo vermek isteyen bu siteye üye oluyor” için bir yorum

  • 07 Nisan 2014 tarihinde, saat 12:11
    Permalink

    diyetkolik paralı mı ???

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*