Kış Koşusu İçin 4 İpucu

Kaygan zemin, dondurucu hava, kış mahmurluğu… Kış koşullarında koşu rutininize devam etmek siz zorlayabilir. Milli atlet ve Hillside City Club Koşu Koçu Ozan Demir, kış koşucularına şu önerilerde bulunuyor…

ZAMANA KARŞI KOŞUN, KİLOMETREYE DEĞİL:

Karlı havalarda koşmak çok daha zorludur, bu yüzden kilometre hesabı yaparak koşmaktansa zaman hesabı yaparak koşun (5 km koşacağım yerine I saat koşacağım gibi). Bu şekilde iyi havalardaki performansınızı baz alarak kendinizi tüketmezsiniz. Ayrıca kaslarınızın ısınması daha uzun zaman alacağı için normalde başladığınızdan daha yavaş bir tempo ile başlamalısınız.

kis kosusu

ONCE RÜZGARA KARŞI KOŞUN:

Eğer rotanızı ileri ve geri koşacaksanız rüzgarın yönünü hesaba katın. Gidişte rüzgar arkanızda olsun ki, dönüşte terli ve daha yavaş olduğunuzda rüzgarı arkanıza alıp terli terli donmaktan kurtulun.

KOTONA HAYIR DEYİN:

Eğer tişörtünüz ıslaksa daha da fazla üşürsünüz. O yüzden soğuk havalarda ısı regülasyonu sağlayan ve teri vücuttan uzaklaştıran kıyafetlerin önemi daha da artıyor. Alt katmana teknik özelliklere sahip kumaşlardan yapılmış kıyafetler giyin.

KOŞU BANDINI KÜÇÜMSEMEYİN:

Ormanda ya da sahilde koşmayı alışkanlık haline getirdiyseniz koşu bandında koşmanın pek heyecan verici olmadığı bir gerçek. Ancak çok zorlu havalarda bacağınızı kırmak ya da üşütmek yerine koşu bandında koşmayı deneyebilir ya da rutininize ara verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*