Kütüphanenize Katmanız Gereken Yeni Kitaplar

metris rezidansNazar

Reha Çamuroğlu, Roman, Everest Yayınları, 13.50 TL Camuroğlu’nun Ortaçağ’da cadı engizisyonu ve kadınların dramını anlattığı romanı günümüze dair de ilgine göndermelerde bulunuyor.

Reha Çamuroğlu; Ortaçağ Avrupa’sında geçen romanında ‘cadı’ olduğundan şüphelenilen bir kadınla, onun peşindeki bir engizisyon rahibinin öyküsü aracılığıyla esas olarak ‘iyilik’ ve ‘kötülük’ gibi kavramları sorguluyor. Yazar köydeki herkese şifa veren, bebekleri doğurtan, felaketleri önceden bildiren dul ve yalnız bir kadının dönemin inanışlarına göre cadılıkla yani kötülükle yaftalarınken; ‘din’ uğruna gözünü kırpmadan kadınları işkenceyle öldüren ya da savaşlar çıkartıp masumların kanının akmasına neden olan din adamları ve soylu sınıfının iyilik kavramıyla bir tutulmasının ikiyüzlülüğünü, sürükleyici bir hikâye ve günümüze de yapılan göndermeler eşliğinde anlatıyor.

Metres Reziclans

Hacer Yeni, Önce Kitap, Öykü, 15 TL Hacer Yeni; dokuz öykünün yer aldığı bu kitabında kadın hikâyeleri aracılığıyla askı, günahı ve İstanbul’u anlatıyor.

Kalp ağrısını Nişantaşı’nın renkli mağazalarında dindirmeye çalışan genç bir kadın, erkekler üzerinde güç sahibi olmanın sırrını Topkapı Sarayı’nın Harem Dairesi’nde arayan genç bir kız, yıllardır beklediği ‘kısmet’inin ona vereceğini umduğu ‘saadeti’ Kapalıçarşı’nm arka sokaklarında satılan çakma Hermes’le dindirmeye çalışan bir güzeller güzeli ya da bütün ömrü İstanbul’un yalılarında geçse de aradığı mutluluğu ve huzuru bir türlü yakalayamamış ‘sosyetenin en tanınmış siması…’ İstanbul’un çeşitli semtlerinden farklı kadınlar Hacer Yeni’nin dokuz öyküsünde dile gelirken; bir yandan aşk ve saadet için işledikleri günahlara tanık oluyor, bir yandan da Yeni’nin edebiyata dair pek çok gönderme yaptığı lezzetli dili aracılığıyla herkes için ‘çok tanıdık’ durumlarla karşılaşıyorsunuz.

Ofiste Aşk

Lucy Kellaıvay, Çev: Leyla Ismier, Roman, Doğan Kitap, 25 TL Günümüzün işyeri aşkları, ‘enerjik’ kadınları ve ‘kaçan’ erkekleri üstüne eğlenceli bir roman…

Stella evli ve iki çocuk annesi, başarılı bir işkadımdır, Bella ise çocuğunu yalnız büyüten, genç, eğlenceli ve çalışkan bir asistan… Merkezi Londra’da bulunan uluslararası bir petrol şirketinde çalışan bu iki kadın, mesai arkadaşlarıyla aşk yaşamaya başlarlar. Sonunu hiç düşünmeden atıldıkları aşk macerası, onlara her şeylerini kaybettirebilir ama gözleri hiçbir şey görmez yine de. Ta ki önce tatlı gelen flörtler, kaçamak sevişmeler daha sonra öfkeli e-posta mesajlarına ve kavgalara dönüşmeye başlayıncaya dek!

Mavalımın kitapları

Aslı Perker
Aslı Perker’in 15 dile çevrilen Sufle adlı son romanı yakında İngiltere ve Çin’de de yayınlanacak.
(18 TL, Doğan Kitap)

ROBINSON CRUSOE
DanielDefoe

“Keşke o ilk mavi ciltli Robinson Crusoe’mu şaklamış olsaydım. Zannediyorum bir şehirden ötekine savrulup dururken o zaman farkında olmasam da zihnime ıssız bir dünyada hayatta kalma yollarını nakşeden kitap budur. Ayrıca denize olan düşkünlüğümün sebebi de İzmirli olmamdan çok, RC’dur.”

YAŞLI ADAM VE DENİZ
Ernest Hemingway

“Yine deniz, yine deniz… Yaslı Adam ve Deniz Hemingvvay’i ilk tanıdığım roman. Belki dokuz belki de on yasındayım ve okuduğumun bir Amerikan klasiği olduğunu bilmiyordum. Denizden gelen bilgelik hayatımda iyiden iyiye yer etmeye başlıyor.1′

MOBYDICK
Herman Melville

“Moby Dick incelenecek ders kitabı olarak verilince bir daha çıkmamak üzere hayatıma giriyor. Bir kaptan Ahab oluyorum Moby Dick’e karsı savasıyorum, bir Moby Dick oluyorum Kaptan Ahab’a karsı… En önemlisi kitabı başucu kitabım yapıp, ne zaman basım sıkışsa rastgele bir sayfa açıyorum ki yoluma ışık tutsun.”

GÖNÜLÇELEN
J.D. Salinger

“Yazar olmaya net olarak Gönülçelen’i okuduktan sonra karar verdiğimi ilk kez burada itiraf ediyorum. Bir arkadaşım ilk kitabım Başkalarının Kokusu’nun dilini hiç bilmediği halde Gönülçelen’dekine benzettiğinde sevinçten deliye dönmüştüm. Holden Caulfield aslında dövülesi bir ergenken anlatımındaki basitlik ve dürüstlük onu bir ikona, bir kahramana dönüştürüyor.”

THE VVORLD ACCORDING TO GARP
John Irving

“Jenny Fields edebiyattaki belki de gelmiş geçmiş en mühim feminist karakterdir. Çocuğuna baba istemediği için yatalak bir askerden hamile kalır ve T.S. Garp isimli oğlunu tek basına büyütür. Aslında bu Garp’ın hikayesidir, tüm hikayeyi onun ağzından dinleriz fakat algıda seçicilik iste, böylesine güçlü bir kadın karakter insanın zihninde bir daha silinmemek üzere yer ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*