Lee AIexander McQueen

1997 YILIYDI…

Lee AIexander McQueen’nin, Givenchy için hazırladığı haute couture koleksiyonunu tanıtmasına iki hafta vardı. Herkes soluğunu tutmuş; Christian Dior’a geçen John Galliano’nun ardından, bu aykırı adamın neler hazırladığını merakla bekliyordu. 27 yaşındaki tasarımcının en yakın arkadaşlarından biri olan fotoğrafçı Anne Deniau ise unutulmaz anları görüntülemek üzere harekete geçmişti. “Defile Pazar günü gerçekleşecekti.

Bir gece önce onunla birlikteydim.

haute couture koleksiyonu

Saat 23:00 gibi Eva Herzigova’nın son provası yapılıyordu. Lee sonuçtan hiç memnun olmamıştı. Kafesteki bir aslan gibi dolanıyordu. Derken diz çöktü, sonra kalktı, bir iki adım geri gitti. Bir anlık sessizliğin ardından; ‘Bana makas getirin’ diye bağırdı ve elbiseyi kesmeye başladı. Elbisenin bir kolu gitti, derken diğeri. Defileye sadece 24 saat kalmıştı. Sonra yardımcılarını çağırıp toparlamaları için birkaç direktif verdi. Sonuç mükemmel olmuştu. Hep böyle çalışırdı” diyor Deniau. Anne Deniau; başına buyruk tasarımcıyla tam 13 yıl her gün çalıştı. Kusursuz kesimleri ve hayal gücünü olduğu gibi yansıtan kostümlerinin yanı sıra defilelerini bir tür gösteri sanatına dönüştüren McQueen’in en özel anlarına tanıklık eden en şanslı isimlerden biriydi. Aralarındaki dostluğun bir yansıması olan fotoğraflarını ise tasarımcının ölümünden iki yıl sonra Love Looks Not With The Eyes: Thirteen Years With Lee Alexander McQueen adlı kitapta topladı. Daha önce hiç görülmeyen 400 özel fotoğraf süslüyor bu kitabı. Sözünü ettiğimiz sıradan kulis fotoğrafları değil. McQueen’in ruhunu ve şovlarının kalbini ortaya koyuyor. “Lee çalışırken onunla sohbet eder, tasarımların doğuşuna tanıklık ederdim. Ortaya çıktıklarında ise onlara tek tek dokunurdum. Süreci iyi bildiğimden, Lee’yi çok iyi tanıdığımdan ortaya hep sihirli çalışmalar çıktı” diyor Deniau. 2009’daki son konuşmalarında ise tasarımcının kendisine şöyle dediğini dile getiriyor; “Bu bir sevgi nefret ilişkisine dönüştü artık. Altı ay sonra bırakmayı düşünüyorum. Mutluyum, gururluyum am. aynı zamanda da ümitsiz ve bomboşum. Bırakıp tekrar dönebilirim. Sonra tekrar bırakabilirim. Bu kısır döngü olur ve beni tatmin etmez.” Deniau; elindeki fotoğraflar işte bu nedenle kitaplaştırmış.

Hatta aciliyeti olduğunu düşünmüş fakat kareleri ayıklarken titiz davrandığı için iki yıl çalışmış. Şimdi eski dostu için “Herkes onu hatırlasın, bir de benim gözümle tanısın” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*