Lüks saat tüketiminde yaşanan artış ve lüks saat markaları

Türkiye genç nüfusu, dinamik yapısı ve ekonominin pozitif yönde ilerlemesi ile beraber lüks saat markaları için cazip bir pazar haline geldi. Pazar, geçtiğimiz yıla göre yüzde 11 gibi bir büyüme kaydetti. Türkiye’yi yakın markaja alan yabancı markalar artık davet beklemeden geliyorlar.

saat

Günümüz insanı için en kıymetli şey zaman olunca en değerli eşyası da saat oluyor haliyle. Ama saat deyip geçmemek lazım. Çünkü o sadece zamanı gösteren bir araç olmanın ötesinde çok büyük anlamlar taşıyor bugün. Yaşam biçimimizi trendler belirliyor ve saat bir statü simgesi olarak iş görüyor. Türkiye’de lüks kavramı son 10 yılda değişim gösterdi. Günümüzde lüksü en iyi ifade eden 3 kelime “deneyim, kişiselleştirilmiş ürün ve marka değeri”. Türkiye de bu gelişmişliğin içine dahil olmak üzere. Dünya saat sektörünün büyüklüğü 2012 yılında 120 milyar dolardı. 2011 yılı rakamlarıyla perakende satış değeri 110 milyar dolar. 2010 yılında bu rakam 90 milyar dolardı. Türkiye saat sektörü 2012 rakamlarıyla, yaklaşık olarak 800 milyon dolarlık bir pazara hakim ve ithalata dayalı bir sektör. Ekonominin iyileşmesi, gelir dağılımının daha da düzenli hale gelmesi sektörün büyüme potansiyelini artırıyor. Buna paralel üst segmentteki saat markaları Türkiye’ deki potansiyelin farkına varıp satış ve pazarlama aktivitelerini kendileri yapmaya başladı. Swatch Group, IWC, Jaeger-LeCoultre sadece bunlardan birkaçı… 10 yıl önce Türkiye’ye üçüncü dünya ülkesi olarak bakan yabancı markalar şimdi Türkiye’yi öncelikli ülkeler arasında değerlendiriyorlar. Türkiye lüks saat üreticileri için önemli bir ülke konumuna geldi. Prestijli markalar Türkiye’ye büyük önem veriyorlar ve Türkiye pazarında yer almak önemli hedefleri arasında yer alıyor.

Türkiye dünyada 22’nci sırada

Özellikle son dönemde gelişmekte olan pazarlar arasında öne çıkan Türkiye’de lüks kategorisinde yer alan mekanik ve el yapımı İsviçre menşeili saatlere olan talep her geçen gün artıyor. Saat&Saat Genel Müdürü Ramazan Kaya’nın paylaştığı verilere göre, Türkiye dünyanın 22’nci büyük saat pazan konumda. Türkiye’de son üç yılda 35 milyon adet saat satıldı ve yılda 800 milyon dolar harcadı. Türkiye’de en çok satılan ikinci saat türünün fiyat aralığının 5-10 milyon olduğunu kaydeden Kaya, bu kategoride satılan saat adedinin sadece bir yılda 10 milyonu bulduğunu söylüyor. Yabancı markalar Türkiye’deki ilgiden gayet memnun diyen Rotap Şaatçilik Genel Müdürü Hafise Bozer ise, “Satın alma gücünün belli bir birikim ve kültür ile bir araya gelmesi lüks tüketimi artırıyor. Bu artış da dünya markalarının ilgisini bir hayli cezp ediyor” diyor.

Neden Türkiye’ye geliyorlar?

Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ve bunun tüketici üzerindeki etkisi, özellikle 2000 yılından bu yana saat sektöründe ve satış rakamlarında hissedilir derecede kendisini gösterdi. Aydın Saat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydın, “Lüks saat markaları dağıtım yerine, kullanıcıya ulaşmak için kendi butiklerini açıyorlar. Çünkü Türkiye’de yaşam tarzı değişiyor, sahil ve turistik bölgelerde satış noktalan artıyor, tüketici bilinçleniyor” diyor. The Swatch Group Türkiye Tissot Marka Müdürü Nazmiye Cihan da “Omega, Tissot gibi ünlü saat markalan Türkiye’deki pazar potansiyelinin ve alım gücünün farkındalar. Bu sebeple, kendi bünyelerindeki satış ekipleriyle Türkiye pazannda yer almak, pazan tanımak ve pazann dengesini bozabilecek etkiler varsa bunlan temizlemek ve dengelemek istiyorlar. Doğrudan raporlama ile satış konseptlerini o ülke şartlanna uygun geliştirmek en akıllıca, az maliyetli ve güvenli yol” diyor.

Saat merakı artıyor

Lüks saat tüketiminde yaşanan artışın bir başka nedeni de satış ağlarının genişlemesi. Bundan 10-15 yıl önce, lüks saat markalan birkaç distribütörün tekelin-deyken bugün durum farklı. Satıcı sayısı fazla, model skalası daha geniş, seçenek bol. Eyüboğlu Hobi ve Çelik Ürünleri Genel Müdürü Behçet Eyüboğlu, “Türkiye’deki saat tüketicileri her geçen yıl daha da bilinçleniyor, moda markalar yerine gerçek İsviçre saat markalarını tercih edenlerin sayısı artıyor. Artan bir ivme ile saatin önemi, kullanım alanı konusunda gelişme kaydediyor” diyor. IWC Türkiye ve İsrail Bölge Müdürü Aylin Aydın, İsviçre Saat Endüstrisi Federasyonu raporlarına referans veriyor: “Baktığımızda 1,500 euro üzerinde Türkiye’ye ithal edilen lüks saatler 2013’ün ilk beş ayında yüzde 12,5 artmış gözüküyor. Bu rakamlar da Türkiye’de saate olan ilginin arttığını belgeliyor”.

Lüks tüketim pazarı büyüyor

Çin topraklarında nispeten bir yavaşlama gözleniyor olsa da dünya lüks saat pazarında bu yıl da devamlı bir büyüme söz konusu. Özellikle güney bölgelerde hızlı gelişmeler kaydediliyor. Latin Amerika, Ortadoğu ve Asya’nın güneydoğusunda…Türkiye’ye baktığımızda lüks, genel olarak yalnızca İstanbul ile sınırlı bir pazara sahip. Bu, ülke olarak bakıldığında küçük fakat şehir olarak değerlendirildiğinde oldukça büyük bir pazar. Jaeger-LeCoultre Uluslararası Marka Direktörü Renaud Prete, bu özelliklere dayanarak Türkiye’nin gelecek yıllarda hisselerinin ikiye katlanacağını söylüyor. “Avrupa’yla olan yakınlığı ve müşterilerin alışveriş tarzlarının benzerliği göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’de gerçek saat tutkunları mevcut. Bu yüzden burada, son 10 yılda dış dünyaya hızla açılmaya başlamış bir ülkenin vatandaşları olarak gelişmeye açık, bilgiye susamış bir müşteri kitlesi söz konusu” diyor.

Potansiyel büyük

Arada çeşitli ekonomik darboğazlarla yavaşlama eğilimi gösterse de saat sektörünün dünya ve Türkiye’de büyüdüğü çok açık. Öngörülerini sorduğumuz her temsilci yukarıda saydığımız nedenler neticesinde geleceğe olumlu baktıklarını söylüyorlar. Gelecekte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de lüks saat sektöründe limitli üretimlerin ön plana çıkacağını düşünüyorlar. Ayrıca önümüzdeki dönemde, İsviçre menşeili saatlerin kullanımının yaygınlaşacağı ve ulaşılabilir lüks modellerin tercih edileceği konusunda hemfikirler. Buna göre, Türkiye’de büyüme vaat eden pazan 6-7 yıl içinde iki katma çıkarmak artık hayal değil. Ersa Saat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ergün buradan hareketle, “Özellikle 5 yıldır Türkiye’de lüks tüketim artıyor. Lüks bir eşya, obje ya da saate sahip olmak kişinin özgüvenini artırıyor. Ekonomik göstergeler ve eğitim seviyesi arttıkça Türkiye’de lüks tüketimin artacağını düşünüyoruz” diyor.

Saat deyince akla onlar geliyor

RAMAZAN KAYA
Saat&Saat Genel Müdürü

“TAG Heuer, Maurice Lacroix, Burberry, Emporio Armanı, Hugo Boss, Cerruti 1881, Tommy Hilfiger, Guess, Gc, DKNY, Michael Kors, Fossil Versace, Marc by Marc Jacobs, Ice VVatch, Skagen, Salvatore Ferragamo ve Pandora’nın da aralarında bulunduğu 22 dünya markasının Türkiye temsilcisiyiz.”

HAFİSE BOZER
Rotap Saatçilik Genel Müdürü

“Rotap olarak Omega, Montblanc, Jaquet Droz, Blancpain, Tiffany&Co, Davidoff ve Pequignet markalarını bünyemizde taşıyoruz. Ayrıca bir de her şeyiyle kendi markamız olan Rotap Maraneilo var. Bunun dışında lüks kalem üreticilerinden Montegrappa’nın yetkili distribütörüyüz.”

FATİH YAMAN
Mey Saat Genel Müdürü

“Bünyemizde üç özel markamız var. Bunların içinde ulaşılabilir lüksü dünyada en iyi tanımlayan markalardan biri olan Edox, outdoor yaşam tarzını iyi ifade eden Timberland ve nato bant tarzındaki Daniel Wellington’ın distribütörlüğünü yapıyoruz.”

AYLİN AYDIN
IWC Türkiye ve İsrail Bölge Müdürü

“Özgün geçmişleri ve karakterleriyle, IWC’nin altı farklı saat ailesi var. Bunların arasında 19B0’lu yıllara uzanan havacılık tarihi geçmişiyle Pilot’s saatleri, yine 1930’ların sonlarında Portekizli denizciler için üretilen Portuguese saatleri ve ilhamını 1950 ve 60’ların Portofino’sundan alan Portofino saatleri, en çok talep gören modellerimizdir!’

MUSTAFA ELİAÇIK
Şark Saatçilik Yönetim Kurulu Başkanı

“Şark Saatçilik olarak Ulysse Nardin, Corum, Bovet, Graham, Vertu, Richard Mille ve Buben &Zorweg markalarının Türkiye genel distribütörlüğünü üstleniyoruz. Bu markalarımıza ek olarak 2013’te Parmigiani de Şark Saatçilik bünyesine katıldı”

MUSTAFA ERGÜN
Ersa Saat Yönetim Kurulu Başkanı

“Ersa Saat olarak, Bulova, Casio, Just Cavalli, Pierre Cardin, Puma ve Svviss Military Hanowa markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürütüyoruz. Bu markaların koleksiyonları yılın trendleri ve tüketici ihtiyaçları dikkate alınarak özenle hazırlanıyor.”

MEHMET SALT
Günsal Saat Genel Müdürü

“Günsal Saat olarak bünyemizde bulunan Raymond Weil ve 88 Rue du Rhone “Svviss made” kategorisinde, Lacoste ve Scuderia Ferrari ise moda markası kategorisinde yer alıyor. Bünyemizdeki Svviss made ürünlere son tüketicinin ilgisinin tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.”

NAZMİYE CİHAN
The Swatch Group Türkiye Tissot Marka Müdürü

“1853 yılından beri mekanik, dijital ve inovatif saatler üreten Tissot çok farklı ürün gamlarıyla bir çok ilke imza attı. Kullanıcılar pazarda mekanik, dijital veya “T-Touch” gibi yenilikçi ürünleri hep üst satış rakamlarına ulaştırdı”

BEHÇETEYÜBOĞLU
Eyüboğlu Hobi ve Çelik Ürünleri Genel Müdürü

“Türkiye’de, Victorinox markasının tutkunları var. Her çıkan limited edition’lara sahip oluyorlar. Zorlu koşulların saati olarak adlandırıldığı için fonksiyonlarına göre farklı dönemlerde, farklı modellerde satışlar artıyor.”

MEHMET AYDIN
Aydın Saat Yönetim Kurulu Başkanı

“Aydın Saat olarak 30 yıldır Seiko markasını temsil ediyoruz. Seiko dünyanın dört farklı teknolojisi ile saat üretebilen bir marka. Quartz, Mekanik, Kinetik ve Spring Drive teknolojileri ile sektörde kendine önemli bir yer edindi”

RENAUD PRETET
Jaeger- LeCoultre Uluslararası Marka Direktörü

“Jaeger-LeCoultre olarak kültürel yapılarla şekillenen beğenilerin kıtadan kıtaya farklılık gösterdiğini gözlemliyoruz. Asya bölgesinde daha küçük kasa, pembe altın ve pırlantalı modellerimizi öne çıkartırken, Avrupa’da Reverso modelimiz daha çok tercih ediliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*