Marka “yüzleri” ile tüketiciler buluşuyor

TÜM dünyada dev markalar birlikte çalıştıkları “yüz”lerini tüketicileri ile daha fazla buluşturma dönemi içindeler. Evet, hem celebrity hem de marka için bu ortaklık çok güzel bir şey ama daha güzel bir şey var ise o da, markaların tüketicilerine birlikte çalıştıkları celebrity’leri sayesinde daha fazla birebir ulaşma fırsatı bulmaları. Hem de hepsi birbirinden iddialı ve görkemli etkinliklere imza atarak…

moda marka

Markalar, bir kaç saatliğine ya da bir kaç günlüğüne, tüketicilerini günlük hayatlarından alıp bambaşka bir dünyaya götürüyor ve inanılmaz deneyimler yaşatıyorlar. Bu etkinlik bir celebrity ile olabiliyorsa daha da güzel oluyor. îşte geçtiğimiz hafta yer aldığım iki güzel etkinlik böyleydi…

DEBENHAMS’TA TREND SEMİNERİ

Debenhams, Ingiltere’nin dev markalarından biridir… Bünyesinde birçok designer’ı uygun fiyatlara bulundurmasından dolayı Ingiliz kadınlarının vazgeçilmez mağazalarındandır. Her şey bir çatı altındadır.

Debenhams geçen hafta bir kutlama yaptı. Etkinliklerden bir tanesi de benim kadınlara trendler hakkında mini bir seminer vermemdi. Kadınlar bu tarz şeyleri seviyorlar. Kadınların bana o gün en çok sordukları iki soru vardı: Türk kadınları modayı nasıl takip ediyor? Renkleri doğru kullanıyor muyuz?

Türk kadınları modayı ciddi olarak çok yakından takip ediyor ve anında uyguluyorlar. Ama tek bir yerde hata yapıyorlar, o da şu: Hangi çanta moda oluyorsa herkes onu takmak istiyor, hangi ayakkabı moda ise herkes illa o modeli istiyor. Oysa ki hep diyoruz moda yakışandır, kişiseldir. Evet trend olan bir renk, bir kesim, bir model mutlaka vardır ama illa herkesle aynısını yapmak zorunda değilsiniz.

Bunu aşarsak iyi olacak. Renkleri kullanmak konusuna gelince, son yıllarda iyileşme var. Fakat bu renkler çok modaymış deyip, kullanmadan önce mutlaka kendi cilt ve saç rengimizin hangi renk grubuna ait olduğunu iyi bilmeliyiz. Soğuk mu yoksa sıcak renk grubuna mı aidiz? Bu testi yaptıktan sonra tüm renk alışverişlerini ona göre yapmalıyız. Rengimizi bilmeden renkli giyinmek en büyük hatalardan biridir çünkü…

Etkinlik sırasında sahnede canlı olarak birkaç kişi üzerinde test yaptık. Bir misafirimiz bir nişana davetliydi ve elinde birkaç elbise alternatifi vardı. Sahnede elbiseyi üzerine tutarak o rengin ona uygun olup olmadığını anlattım, böylece hem kendisi hem de diğer misafirler her şeyi daha net görebildiler. Elbiseyi seçtikten sonra üzerine hiç ummadığı renkte bir ceket verince hem şaşırdı hem de mutlu oldu. Üzerinde bu kombinle mağazadan ayrıldı.

PEPSI İLE “YILDIZLI ANLAR”

Geçtiğimiz hafta katıldığım bir diğer etkinlik ise Pepsi’nin “Yıldızlı Anlar” projesiydi. Hülya Avşar, Burcu Esmersoy,

Kaya Cilingiroğlu, Yavuz Seçkin ve benden oluşan “Yıldızlı Anlar” isimli dijital bir kampanya başlatıldı. Hülya ile yıldız gibi bir gün geçirme, Burcu ile İstanbul’u yeniden keşfetme, Kaya ile futbol yorumculuğu yapma, Yavuz ile telefon şakası yapma ve benimle de bir günü süpermodel gibi yasama şansı elde etti şanslı tüketiciler.

Şanslı iki kişi, benimle beraber önce tstinyePark Beymen ve Beymen Club’ta alışveriş yapıp ardından stüdyoda ve sokaklarda Zeynel Abidin Ağgül’ün objektifi karşısına geçip gerçek bir moda çekimi yapabilme şansını elde etti.

İki şanslı, Selin ve Gülin ile geçtiğimiz hafta harika iki gün geçirdik. Günlük hayatlarından uzaklaşıp dev kamera ordusu karşısında birer süpermodel gibi yaşadılar. Sürekli kameralar tarafından takip edildiler, röportajlar yaptılar, Türkiye’nin en iyi kuaför ve makyözleri, editörleri onlara yepyeni stiller yarattı. Kızlar iki günlüğüne süpermodel gibi yaşadılar ama sonunda şunu itiraf ettiler: “Çoook zormuş. Çekimler hiç uzaktan görüldüğü gibi değilmiş.” Evet titri havai gelebilir, “Süpermodel” ama bir de gelin her gün öyle yaşayan ve çalışan birine sorun…

Hem tüketiciler hem de markalar mutlu oldular çünkü birbirlerine farklı bir şekilde dokunabildiler…

Tülin Şahin / Para

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*