Metabolik değişimlerin cilde etkisi

Metabolik değişimlerin cilde etkisi

Metabolik değişimlerErgenlik, menopoz gibi dönemler kadınların hayatında hormonal dengelerin değiştiği ve kendilerine özen göstermeleri gereken dönemler. Vücudumuzda östrojen ve progesteron hormonu azaldığında hem cilt yüzeyinde hem saç ve tırnaklarda ciddi değişimler gözlenebilir. Aşırı kilo, ve selülit problemleri de cildi etkileyen diğer metabolik değişimler. Aşırı kilo, akne, tüylenme, ciltte belirli bölgelerde esmerleşme ve kalınlaşmalar, bazı tipteki saç dökülmeleri, ciltte çatlaklara sebep olabiliyor. Selülitte ise portakal kabuğu görünümü kadınları çok rahatsız ediyor. Beslenme, düzenli yaşam ve sporla önlem alabileceğiniz gibi çeşitli uygulamalardan yararlanarak da bu dönemleri daha rahat atlatabilirsiniz.

MENOPOZ VE CİLT

Menopozla birlikte östrojen ve progesteron azalır; bu da derinin kurumasına, elastikiyetinin azalmasına ve incelmesine, sonuçta erken kırışmasına neden olur.

Menopozla beraber deri ve deri ekleri olan saç ve tırnakta da değişiklikler olur. Bunlar saçta beyazlama, ön taraf saçta seyrelme, çenede tüylenme artışı ve tırnak kırılmalarıdır.

Östrojen hormonu azaldığında yani menopoz döneminde şunlara dikkat etmek gerekir;

• Kimyasallar: Ev işiyle uğraşırken zaten kurumaya meyilli cildi, daha da kurutacak deterjan ve sabunlardan kaçınılmalı, her türlü temizlik işlemi sonrası mutlaka nemlendirici bir krem kullanılmalı. Ayrıca ılık suyla alınan duş sonrası mutlaka nemlendirici kullanılmalı.

• Güneş koruyucuları: Güneş koruyucuların ihmal edilmemesi gereken dönemlerin başında menopoz dönemi geliyor. Bu dönemde cildi lekelenmelerden ve kırışıklıklardan korumanın en basit yöntemi, yaz-kış her gün sürülecek 30 faktör ve üstü bir güneşten koruyucu krem.

• Doğru beslenme ve içerikli ürünler: Cilt sağlığı ve güzelliği için doğru içerikli ürünler kullanmalısınız. Peptidler; kaslardan kaynaklı çizgilerin azalmasını sağlar. Kinetin ise; cildin yapı taşı saydığımız kolajen salgısının artmasında ve cilt lekelerinin azaltılmasında etkili. Östrojen de cildin esnekliğinde, hacmini korumasında, nemini muhafaza etmesinde kullanılır. Bu tür ürünleri hekim kontrolünde kullanmalı.

• A, C ve E vitaminleri: A vitamini; leke açıcı, kolajen salgısını artırıcı etkilere sahip. C ve E vitaminleri ise cilde zarar veren ve yaşlandıran oksidanlarla mücadele edilmesine yardımcı olan anti oksidanlar içerir.

• Soyalı ürünler: içeriklerinde bulunan isoflavin maddesi ile menopoz sorunlarına yardımcı olur.

• Su: Her yaşta olduğu gibi menopoz döneminde de bol tüketilmeli.

• Sigara: İçeriğindeki zararlı maddelerle cildin yapısını bozar, donuk, sarı-yeşil bir renk verir, her tür cilt sorununun iyileşmesini geciktirir.

• Antiaging: çözümlerden destek alınabilir.

FAZLA KİLOLARIN CİLT ÜZERİNDE ETKİLERİ

Fazla kiloların; genel sağlık üzerine olduğu gibi cilt sağlığı ve kalitesine de olumsuz etkileri var.

Obezite; kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kemik erimesi gibi birçok ciddi hastalığa zemin hazırlamasının yanı sıra bazı cilt hastalıklarını da önemli derecede etkiler.

Akne (ergenlik), hirsutizm (tüylenme), ciltte belirli bölgelerde esmerleşme ve kalınlaşmalar (akantozis), bazı tipteki saç dökülmeleri, ciltte çatlaklar (stria) obezitiye bağlı olarak artabilir. Ayrıca, ani kilo artışlarında cilt hızla gerildiği için belde, basende, göğüslerde, bacakların iç yüzlerinde kırmızı çizgi şeklinde çatlaklar oluşur. Bu çizgilere ‘stria’ diyoruz. Başlangıçta koyu kırmızı renkte ve kaşıntılı olan bu çatlaklar, zamanla fildişi rengi ve beyazımsı parlak bir görünüm alır. Bu çizgileri dıştan sürülecek yumuşatıcı krem ve losyonlarla önlemek pek mümkün değil. Bunun ideal çözümü ani kilo artışını kontrol altında tutmak.

Bu çatlaklar oluştuğunda ve daha kırmızı dönemdeyken lazer tedavileriyle çözüm daha kolay olur.

Fazla kilolar, beraberinde polikistik över sendromu denen tabloyu beraberinde getirir ve bu duruma genelde hormonal bozukluğun da eşlik etmesiyle, saçlarda dökülme, sivilcede artış, cilt yağlanması, tüylenmede artış gibi durumlar ortaya çıkar.

Kilo artışı ergenlik döneminde ve kadınlarda menopoz döneminde daha sık görülen bir problem. Bunun yanı sıra hareketsiz bir yaşam tarzı, düzensiz beslenme ve yeme bozukluğu da şişmanlık nedeni olabilir. Diyet, spor ve tıbbi tedavi bu tür süreçlerde birlikte yürütülmeli.

MENOPOZDA CİLT KURULUĞUNU GİDERMEK İÇİN MASKE

bal

• 1 tatlı kaşığı süt

• 1 tatlı kaşığı bal

• 1 çay kaşığı badem ya da zeytinyağını karıştırıp haftada bir kez 20 dakika bekletip durulayın.

Kaynak: kadınlar dünyası

DERMATOLOJİ UZMANI DR. FİLİZ ÇIĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*