Metabolizmayı Hızlandırmak İsteyen Erkekler

Sevgili erkekler; Hızlı bir metabolizma kilo vermenin çok önemli bir parçası ancak ne hızla kalori yaktığınızı etkileyen birçok faktör var. Bazı insanlar hızlı bir metabolizmayla doğar. Erkekler kadınlara oranla daha çok kalori harcarlar. 40 yaşından sonra metabolizma yavaşlamaya başlar. Yaşınızı, cinsiyetinizi ve genlerinizi değiştiremezsiniz ama yine de metabolizmanızı hızlandırmak için bazı yöntemler var. Buyurun okuyun!

metabolizmaKas Yapın
Vücudunuz hiçbir şey yapmasanız da kalori harcar. Dinlenme sırasındaki metabolizma hızı kaslı insanlarda daha fazladır. Dinlenme sırasında her kilo kas günde 12 kalori harcarken, her kilo yağ sadece 4 kalori harcar. Kas geliştirme çalışmaları tüm vücudunuzdaki kasları harekete geçirir ve ortalama günlük metabolizma hızını artırır.

Egzersizleri Yoğunlaştırın
Aerobik egzersizleri kaslarınızı geliştirmez ama egzersiz sonrası metabolizmanızın hızlanmasına yol açar. Dikkat etmeniz gereken kendinizi biraz zorlamanız gerektiğidir. Yüksek yoğunluklu egzersiz normal egzersizlere göre metabolizmanızı daha çok hızlandırır. Eğer yürüyüş yapıyorsanız arada kısa süreli koşular da yapın.

Bol Su İçin
Vücudumuz kalori yakmak için suya ihtiyaç duyar. Su eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Günde en az beş bardak su için, yemeklerden önce mutlaka tatlandırılmamış sıvı tüketin. Ek olarak bolca meyve tüketebilirsiniz, meyveler de su içerir.

Soğuk İçin
Buzlu içecekler, hazmetme esnasında daha çok kalori yakılmasına neden olur. Araştırmalar gösteriyor ki, günde 6-8 bardak buzlu su içmek 10-20 kalori daha fazla yakmanıza neden oluyor. Bu size çok gelmeyebilir ama yılda yaklaşık 1 kiloya denk geliyor. Eğer şekersiz içiyorsanız aynı şeyi çay ve kahve için de yapabilirsiniz.

Sık Beslenin
Daha sık yemek yeyin. Seyrek aralıklarla çok yemek, metabolizmanızı yavaşlatır. 3-4 saat aralıklarla az yemek metabolizmanızı hızlı tutar ve daha çok kalori harcamanızı sağlar.

Baharatlı Yemekler Tüketin
Baharatlar metabolizmayı hızlandıran kimyasallar içerir. Bir yemek kaşığı kırmızı veya yeşil acı biber metabolizmanızı hızlandırabilir. Etkisi uzun sürmez ama sıkça yerseniz etkisi artabilir.

Proteini Artırın
Vücudumuz proteinleri hazmetmek için karbonhidratlara veya yağlara oranla %25 daha fazla enerji harcar. Dengeli bir diyet uyguluyor olsanız bile listenizdeki bazı karbonhidratları proteince zengin besinlerle değiştirebilirsiniz. Sağlıklı protein kaynakları olarak yağsız kırmızı et, balık, hindi eti, beyaz tavuk eti, yumurta, baklagiller vs sayılabilir.

Siyah Kahve
Eğer kahve seviyorsanız sabahları sağladığı enerji ve konsantrasyonu biliyorsunuz. Bir diğer faydasının da geçici olarak metabolizmanızı hızlandırmak olduğunu biliyor musunuz?

Yeşil Çay
Yeşil çay da aynı kahve gibi metabolizmayı hızlandıran kimyasallar içerir. Araştırmalar gösterdi ki 2-4 fincan yeşil çay kısa süreli olarak %17 daha fazla kalori yakmanıza neden oluyor.

Aç Bırakan Diyetlerden Kaçının
Günde 1000 kaloriden daha az almanızı öneren diyetlerden kaçının, bu diyetler kilo vermenize neden olsa da kaybın çoğu kaslardan gider. Kaslar azalınca metabolizma yavaşlar ve diyetten sonra hızla kilo almanıza neden olur.

Eğer hızla kilo vermek istiyorsanız yapmanız gereken kas yapmak ve aktif olmaktır. Gün içinde ne kadar çok
hareket ederseniz o kadar çok kalori harcarsınız. Sabah yapılan egzersizlerin metabolizmanızı hızlandırdığını da sakın unutmayın!

erkeksagligi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*