Modanın Geleceği

ELBİSENİZİN altına bir türlü istediğiniz ayakkabıyı bulamıyorsunuz. Oturun bilgisayarınızın başına kendiniz tasarlayın ve yazıcının tuşuna basın! İşte size hayalinizdeki ayakkabı… Nasıl mı? 3D yazıcılar sayesinde…

ayakkabi secimi

Evet doğru duydunuz. 3D yazıcılar sayesinde artık ne istersiniz yazdırabilirsiniz. Hatta giyecek elbiseniz yoksa, onu da 3D yazıcılardan elde edebilirsiniz.

Biraz sabırlı olmak kaydıyla tabii ki.

3D yazıcılardan hayalinizdeki tasarımları basmak, artık eski teknoloji sayılan kağıda baskı almak kadar hızlı değil doğal olarak.

Hayalinizdeki ayakkabıyı “yazdırmak” sekiz ile 24 saat arası sürebiliyor. Elbisenin hazırlanma süresi ise tamamen aklınızdaki tasarıma bağlı.

Yıllardır endüstriyel alanda kullanılan 3D yazıcılar artık hepimizin çalışma masası hatta gardroplarımızda çalışmaya hazır bekliyor.

Hayalinizdeki bileziği, ayakkabıyı, elbiseyi, çantayı üretebilirsiniz.

İstediklerinizi yaratmak için evinize bu makineyi alıp kendi minik endüstrinizi kurabilirmişsiniz gibi görünüyor. Fiyatı mı? 1.300 dolar civarında. Bu parayı ister hayallerinizi sadece kendiniz için hayata geçirmek ya da hayallerinizdeki tasarımları herkesin üzerinde görmek için harcayın. Seçim tamamen size kalmış…

Seçenekler ya da hayalleriniz bir “yazdır (print)” tuşu kadar uzağınızda. 3D yazıcılarla artık pişti olmaya son ya da geleceğin tasarımcısı olmaya başlangıç…

Plastik deyip geçmeyin hemen. Londra’da yaşayan tasarımcı Mary Huang, 3D yazıcıda ürettiği ayakkabı tasarımlarını 900 dolardan satıyormuş. Bu rakam modeline göre artıyormuş.

İlk defa bu yeniliği tanıtan ise Dita Von Teese oldu. Mart ayında New York’ta yaptığı tanıtımda üzerindeki elbise görenleri hayrete düşürüyordu. Bu defa merak konusu elbiseyi kimin tasarladığı değil, nasıl tasarlandığı idi. Dita’nin giydiği elbise tamamen 3D yazıcı ile yapılmıştı.

17 parçadan oluşturulmuş, sonra siyaha boyanmış, ardından cilalanmis ve son olarak biraz daha akıcı bir elbise hissi vermek için 13 bin Swarovski kristali ile donatılmış. Dita’nın üzerindeki bu elbise 3D yazıcı ile üretilmiş ilk elbise olarak kayıtlara geçmiş…

Tülin Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*