Modaya Dair Terimler ve Kavramlar Ne İfade Ediyor?

Kısa ‘Moda Sözlüğü’

HER gün karşımıza çıkan modaya dair terimler ve kavramlar ne ifade ediyor? Aşağıda sizlerle bunlardan birkaç tanesini paylaşıyorum. Hepsinin de kendine has, ilginç birer öyküsü var.

moda sozlugu

• Shetland: Shetland adalarına has bir yün türüdür. Adalar çok soğuk olduğu için buralarda yaşayanlar bu yün ile eldiven, atkı, hırka, yelek ve kazaklar giyiyor. Shetland yün ürünleri genellikle soğuklarıyla ünlü ülkelerde tanınıyor ve bulunuyor.

• Poplin: Pamuklu bir kumaş türü. Üretimi sırasında özel bir tığ ile delikler açılıyor ve o deliklerin etrafı sıkıca örülüyor. İlkbahar ve yaz ayları için çok kullanışlı.

• Canvas: Pamuklu bir kumaş türü ama çok daha sert, dayanıklı ve daha sıkı dokunmuş.

• Chino: Bu kavramı ‘chino pantolon’ olarak duyarız hep. Hikayesi ise oldukça ilginçtir. Amerikalılar, Çin’de bulunan askerlerine bu pantolonlardan gönderirken kolilerin üzerine ‘China’ yerine yanlışlıkla ‘Chino’ yazınca, o gün bugündür bu tür pantolonların ismi ‘chino pantolon’ olarak anılır oldu.

• Kelly çanta: Hermes’in meşhur çanta modelinin ünü Prenses Grace Kelly’ye aittir. Ama asıl bilinmeyen hikayesi ünlü yönetmen Alfred Hitchcock kaynaklıdır. Yönetmen 1954 yılında ‘To catch a thief isimli filmi için kostüm tasarımcısına Hermes’ten aksesuarlar almasını ister. Kelly alman çantayı görür görmez aşık olur. Prenses 1956 yılında hamileliğini basından gizlemek için bu çanta ile karnını perdelemeye çalışınca, film aksesuarı çanta, birdenbire ünlenir. Kadınlar bu çantanın peşine düşer. Çanta ‘Kelly model’ olarak ünlenir. Ama marka resmi olarak ancak 1977 yılında çantayı ‘Kelly’ olarak adlandırır.

2000’Lİ YILLARDA EKLENEN KELİMELER

• Bodycon: Bodyconcius kelimesinin kısaltılmış halidir. Vücudunun farkında olmak demektir. Dar bir elbise türüde günümüzde bodycon olarak isimlendiriliyor.

• Skort: Geçtiğimiz yaz çok moda olan şort/eteklerin İngilizce karşılığı. Yani skirt/short birleşince ortaya skort çıkmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*