Mücevher dünyası da bu yıl ilhamını Zelda’dan alıyor.

MUHTEŞEM ZELDA

Scott Fıtzgerald’ın romanından uyarlanan Muhteşem Gatsby filmi, Mayısta sinemalarda gösterime giriyor Caz çağının, kükreyen 1920lerin en kült filminin gizli kahramanıysa yazarın esin kaynağı, dönemin stil ikonu olan eşi Zelda Fıtzgerald. Mücevher dünyası da bu yıl ilhamını Zelda’dan alıyor.

UZUN, DAHA UZUN

A la bob saç kesimlerini, bu Chanel tasarımı uzun sallantılı küpelerin benzerleriyle süsleyen Zelda ve dostları, feminenlikle maskülenjj kavramını bir araya Kadın âfr belki de ilk temsilçSjpriydi.

KÜKREYEN 20’LER Amerika’nın en görkemli yıllarını anlatan Muhteşem Gatsby’nin mücevherlerini, Amerikan efsanesi Tiffany&Co’dan başkasının tasarlaması elbette düşünülemezdi. Filmin kostüm tasarımcısı Catherine Martinle işbirliğine giden marka, modern zamanların bu başyapıtına uygun ve dönemin izlerini taşıyan mücevherlere imza attı. Müşterileri arasında Scott Fitzgerald’ı da sayan Tiffany, Carey Mulligan’ın taktığı inci ve pırlantalı Savoy tacın yanı sıra tüm bir koleksiyon tasarladı.

CHACHA’CHA

İki dünya savaşı arasında yaşanan dönemin en önemli özelliklerinden biri, özgürleşmeydi.

Canlı caz çalınan partilerin vazgeçilmez dansı çarlistondu ve kadınlar ilk defa kolsuz giydikleri elbiselerle çıplak kalan bileklerini, aynen Van Cleef & Arpels’ın bu püsküllü bileziği gibi kalın bileziklerle süslüyorlardı.

ART DECO BİLEKTE Art Deco’nun başyapıtı Chicago’ysa, en güzel bileziklerinden biri de

Cartier’nin bu tasarımı olmalı. Kısa elbiseleriyle caz dinleyip sigara ve içki içerek araba kullanan kadınların, yani “flapper” kızlarının gözdesi olan bu geometrik bileziklerin birkaç tanesi beraber takılıyordu.

muh

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*