Nemlendiricinin ABC’Sİ

NEMLENDİRİCİNİN ABC’Sİ

nemlendiriciBelli bir yaştan sonra kaçınılmaz olsa da, hiç kimse yaşıtlarından önce yüzünün sarkmasını istemez. Derinin buruşmasına sebep olan en büyük etken susuzluktur. Deriniz kendi yapısal özelliğine ve dış etkenlere bağlı olarak sık sık kurur. Size küsüp erkenden buruşmaması için nemlendirici kullanarak ona destek olmalısınız.

Nemlendiriciler deriyi yumuşatır, nem tutma özelliğini arttırır. Bunu iki yolla yapar: Birincisi, derinin üstünde bir tabaka oluşturarak derideki nemin buharlaşmasını engeller. İkincisi ise, derinin en üst tabakasının su tutma kapasitesini arttırmasıdır. Böylece cildinizin üst tabakası güçlenir, toz ve mikropların girmesi zorlaşır ve alerjik hastalıklara yakalanma riskiniz azalır. Düzenli kullanırsanız cildiniz daha geç yaşlanır, parlaklığı ve elastikiyeti uzun süre devam eder. Clinique nemlendirici konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Birkaç çeşit nemlendirici ürün vardır. Banyo yağı en hafif olan üründür. Cilt üstünde ince bir lipid tabakası oluşturarak nem kaybını önler. Özellikle banyodan sonra sürülmesi çok ferahlatıcıdır. Losyonlar ise kıllı tende de rahatlıkla kullanılabilmesi sebebiyle erkeklerin de severek kullandığı ürünlerdir ve hafiftirler. Özellikle yağlı ciltlerin bir numaralı tercihidirler. Kremler ise yoğun oldukları için, genellikle kuru ciltliler tarafından tercih edilirler. Deri üzerinde daha kalın bir tabaka oluşturarak nem kaybını önlerler.

Nemlendiricinizi seçerken cilt tipinize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Örneğin yağlı bir cildiniz varsa, seyrek yapısından dolayı losyon kullanabilirsiniz. Özellikle her mevsim banyodan sonra losyon kullanmalısınız. Çünkü cildiniz yağlı da olsa banyodan sonra kurur. Kışın, daha çok kuruma sorunu yaşadığınızda ise krem gibi ürünlere geçebilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz, krem kullanmalısınız. Özellikle yüz ve el kreminizi sürekli yanınızda taşımalısınız çünkü 3-4 saatte bir yenilemeniz gerekir. Karma cilde sahipseniz çift bazlı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca nemlendiricinizin kaliteli ve orjinal olmasına dikkat edin. Cildinizin derinlemesine işleyecek bu ürünün kalitesiz olması, sağlığınız için büyük risk almanız demektir. Ayrıca cilt tipinize uygun olmayan ürün, kaliteli bile olsa, alerjik reaksiyonlara, tahrişe ve sivilce sorununa yol açabilir. Denemeden almayın.

Nemlendiricinizi seçtikten sonra, nasıl kullandığınız da önemlidir. Nemlendirmekten önce cildinizde önem göstermeniz gereken temel konu, temizliktir. Her sabah ve her gece yüzünüzü temizleyici ürünlerle yıkayarak cildinizdeki gözenekleri açmalısınız. Bu ürünler sabun kadar olmasa da yine de yüzünüzü kurutur. Bu nedenle mutlaka sonrasında nemlendirici kullanmanız gerekir. Çok kuru bir cilde sahip değilseniz, sabah ve akşam kullanacağınız nemlendirici yeterli olacaktır.

El, ayak, diz ve dirsek için yüzünüz için kullandığınızdan daha yoğun bir nemlendirici kullanın. Çünkü bu bölgeler daha sert bir deri yapısına sahiptir, daha güçlü bir ürüne ihtiyacınız vardır. Örneğin Clinique ekstra nemlendirici krem, kuru ciltler için yüz nemlendiricisi olarak, yağlı ciltler için ise el, ayak gibi aşırı sert bölgelerin nemlendiricisi olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*