Normcore akıma uyum sağlamak

BİZ FANİLER HALEN SEZON TRENİTLERİNİ KONUŞADURALIM; NEWYORK, PARİS ROTASINI TAVAF EDENLER YEPYENİ BİR AYDINLANMA YASADI. TRENDSİZLİK, M ARKASIZLIK, ULTRA SADELİK, 90’LARIN FONKSİYONELLİĞİNİN GERİ DÖNÜŞÜ, STEVE JOBS EFEKTİ… NASIL TANIMLARSANIZ TANIMLAYIN! ‘NORMCORE’ŞU SIRADA MODA OKULU’NUN EN SICAK KONUSU.

Normcore

PODYUMDAN YANSIYAN

1. Her koşula uyumlu: 90’lı yıllarda yetişmiş Kaliforniya orijinli genç tasarımcı Chadwick Bell’in takım elbiseyi zenginleştiren birçok ayrıntıyı 90’lar tarzına uyarladığı bu tasarım ‘normcore’ akımı için biçilmiş kaftan.

2. Renk koordinesi: Bir normcore’un gardırobunda karşınıza en sık çıkacak renklerden biri de gri olsa gerek. Issey Miyake’nin bu kombinasyonunu oluşturan parçalar normcore tarzı benimseyenler tarafından ayrı ayrı da kullanılabilir. Klasiklerden şaşmayın!

3. Defile arası koşturan model: Evet, böyle bir stil anlayışı var ve normcore ilhamını biraz da oradan alıyor. Moda haftasında defileden defileye bir tek editörler koşturmuyor. En hızlı deparı belki de modeller atıyor. 0 sırada da karşımıza Derek Lam’ın bu tasarım İkilisine benzer çok sade, çok siyah, çok zahmetsiz ama her nasılsa çok etkili giysileri ile çıkıyorlar.

4. Akımın podyum karşılığı: Dünyanın herhangi bir noktasında ‘normcore’ sözü her seslendirildiğinde Helmut Lang’ın kulağı çınlıyormuş! Sadeliği ile tanınnan Lang, şu an onun çizgisine yaklaştığımız için bize bıyık altından gülüyormuş!

İLK AKLA GELEN FREJA BEHA ERICHSEN

Danimarkalı topmodel Freja Beha; normcore’dan bahsedildiği zaman moda yazarlarının ilk aklına gelen isim. Tabii Jerry Seinfeld gelmiyorsa! Genellikle siyaha bürünen ve ‘model off duty’ denen sade ve büyüleyici tarzı en iyi yansıtan isimlerden olan Erichsen’in bu akımla anılmasının en önemli nedenlerinden biri de sıklıkla aynı kıyafetleri giymesi. Bu yönüyle de normcore’ların ‘aşırı tüketim’ hastalığının karşısında durmalarını çok iyi simgeliyor. Freja Beha’yı moda haftalarında podyum dışı gördüğünüz zaman zor fark edebilirsiniz fakat bazı tasarımcılar sizinle aynı fikirde değil! Freja; normcore’lara özgü ‘dikkat çekme, uyum sağla’ motto’suna kalpten bağlı olsa da Chloe ona ithafen Freja clutch’ı tasarladı ve popülist Alexander Wang fermuar ayrıntılı stiletto’larını ‘Freja stiletto’ olarak vaftiz etti. 2000’lerin en önemli 30 modeli arasında gösterilen Freja Beja Erichsen; normcore akımın öncülerinden olarak önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacağa benzer.

AKLINIZDA BULUNSUN

Normcore akıma uyum sağlamak isterken Seinfeld nostaljisi yaşatmamak için dikkat!

1. Eğer Anna Dello Russo misali tepeden tırnağa trend’leri yansıtmayı seven biriyseniz anti-normcore takımına da katılabilirsiniz. Rahat olun!

2. Normcore tarzı giyinmeyi tercih edenlerin cn önemli gerekçelerinden biri dc birkaç rengi, tasarımı ve markayı takıntı derecesinde sevmeleri! Tabii bunu yaparken kaliteye ve fbnksiyonelliğe de ekstra önem veriyorlar. Kısacası; klasik bir beyaz tişörte, on tişört parası ödemeniz gerekebilir! Akım biraz da bunu gerektiriyor.

3. ‘Logolar olmamalı’ deniyor ama bazı markaların öne çıktığını da gözlemliyoruz. Örneğin; Frait of thc Loom’un o naif meyveleri sınıfi geçiyor. Bu da akımın kendi içindeki ikiyüzlülüğüdür belki de.

4. Akım içinde bir bölünme de var. Bir grup yenilikçi normcore (Avant-normcore) olarak adlandırılıyor. Yani normeoreun daha sofistike ve göz okşayan kısmı bu. Günümüzün sade tasarımlarını, ikonik 90’ların minimal parçalarıyla harmanlayarak siz de bu gruba dâhil olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*