Onlar tutkulu kadınlar! Onların aşkı bambaşka!

MARATON YARIŞÇISI LUTFIYE KAYA
“ZAYIFLAMAK İÇİN BAŞLADIM, MARATONCU OLDUM”

Lütfiye Kaya kendi halinde bir ev hanımıydı. Eşi Fethi Bey maraton koşuyordu. 32 yaşındayken epeyce kilo alıp 68’e kadar çıktı. Kilo vermek için eşiyle birlikte koşmaya başladı, ilk başta 3-4 kilo verdi, bu onu heyecanlandırdı, iyi koşuyordu, ilk başta yarı maraton koşup ne yapabileceğine bakmak istedi. Sonuç başarılıydı. “Niye maraton koşmayayım?” diye düşündü. Her gün, hatta günde iki kez antrenman yapmaya başladılar. Eşiyle birlikte kışın saat 6.00-6.30 gibi, yazın 4.30 gibi kalkıp programa göre her gün en az 10-15 km., bazen de 30-35 km. koşuyorlar. Hem de haftanın yedi günü, “idmanlar kolay değil. Başlı başına bir iş. Hafta sonları 40 km.’ye kadar çıkıyoruz” diyor. Kaya, amatör olduğu halde dereceleriyle profesyonellere taş çıkartıyor.

lutfiye kaya

“2009’da Balkan Maratonu’nda dördüncü oldum.

2010 yılında 14-15 bin kişinin katıldığı Düsseldorf Maratonu’nda ilk ona girdim, 2009’da Avrasya’da İkinciydim. Antalya’daki Runtalya maratonunda da birinci oldum.” Fethi Bey eşinin en büyük destekçisi.

Lütfiye Hanım, çok pozitif, mütevazı, hedeflerini kısa dönemli tutuyor. Dünya rekoru 2.15. Onun hedefi ise şimdilik 2.45 koşmak. Tek üzüntüsü atletizme futbol, basketbol gibi grup sporlarına verilen değerin verilmemesi… O daha çok maraton koşacak, çünkü koşmak onu en mutlu eden şeylerden biri… Merak edenler için söyleyelim, Lütfiye Hanım koşmaya başladıktan sonra 43 kiloya inmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*