Onlar tutkulu kadınlar! Onların aşkı bambaşka!

LÜFER SAVUNUCUSU DEFNE KORYUREK
“DENİZLERİMİZ BALIKSIZ KALMASIN”

Onu ‘İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın’ kampanyası ile tanıdık. Slow Food/Fikir Sahibi Damaklar Hareketi’nin lideri Defne Koryürek, gırgırlar ve endüstriyel balıkçılar yüzünden boğazlarda ve denizlerimizde bitme tehlikesi ile karşı karşıya kalan balıklar için kah gece yarısı kalkıp trollerin peşine düştü, kah Ankara’da yeni kanunlar, yönetmelikler için kapı kapı dolaştı, kah balıkçı tezgahlarını denetledi, küçük balık satanları Alo 174 Gıda Hattı’na şikayet etti. “İstanbul’da 30 metreden sığ bölgelerde ağ atmak, hatta mümkünse ekolojik koridor olan Boğaz, gırgır ve çevirme ağlarına yasaklansın. Adalar ve Ambarlı korumaya alınsın. Balığın buralarda gelişmesi için avcılık yapılmasın. Dalyanlar av yasaklarına uygun izinlerle donatılsın” diyordu. Kamuoyu bu sesi duydu ve ‘Seninki kaç cm?’ kampanyası ile duyarlı İstanbullular ve balık severler aldıkları balığın boyunu ölçer oldular. Yetmedi, lüferin bir de bayramı ilan edildi.

defne koryurek

Artık ekim ayının üçüncü haftası ‘lüfer bayramı’ oldu.

Koryürek GDO’lu tarıma da karşı, “Yönetmelik istemiyoruz, yasaklansın istiyoruz” diyor.

Defne Koryürek’in bütün çabası denizlerin sürdürülebilirliğini sağlamak. “Gerekiyorsa çocuklarımız bir kaç yıl tekir, istavrit, barbun yemesin. Yeter ki balıklar üreme ve büyüme imkanı bulsun. Böylece torunlarımız da bu balıkların tadına bakabilecek, denizlerin sürdürülebilirliği sağlanacak.”

Koryürek kısa vadede pek çok kişiyi kızdırıyor olabilir ama uzun vadede kazanan gelecek nesiller olacak. Koryürek bu mücadele için aşçılık mesleğini bile bıraktı. Kurtardığı her balık için mutlu olduğu kadar gelecek nesiller için bir şeyler yapabilmenin de huzurunu yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*