Buradasınız : Ana Sayfa // Yemekler // Patatesin, türlü türlü yemekleri yapılabiliyor

Patatesin, türlü türlü yemekleri yapılabiliyor


Sofraların nerdeyse vazgeçilmezi durumunda olan, birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen patatesin, türlü türlü yemekleri yapılabiliyor. Fakat sanırım en çok sevileni kızartması ve haşlanması, tabii bir de beklemek olmasa harika olurdu. Biz size, çok hızlı bir şekilde patates haşlamanın yöntemlerini vereceğiz. Böylece yemek için sabırsızlandığınız anlar daha kısa sürmüş olacak.

patates haslama

İlk olarak haşlamak için kaç adet patates istiyorsanız alın ve bol suda üzerlerindeki topraklar gidene yıkayın.

Ardından patateslerin ortasından tam bir daire olacak şekilde kabuğunu yarın. Bu işlemi çabuk soyulması için yapıyorsunuz.

Bir tencere alın ve patatesleri içine yerleştirin; üzerine de geçecek kadar su doldurun. Bir tutam tuz ilave edip kaynaması için bırakın. Arada bir çatalla kontrol edebilirsiniz.

Tuz sayesinde patatesler kolayca haşlanacaktır. Haşlanan patatesleri, içi buz dolu bir suya atın ve hemen kabuklarını kestiğiniz yerden çekip çıkarın.

Bir diğer yöntem ise; patatesleri soyup küp küp doğradıktan sonra, üzerini geçecek kadar suya atın ve kolayca haşlanmasını seyredin. Birkaç dakika içinde patatesler haşlanmış ve doğranmış hâlde hazır olacaklardır.

İstediğiniz kadar patatesi yıkayıp, düdüklü tencerenin içine koyun. Üzerini geçecek kadar suyu ilave edin. Ağzını kapatın ve kaynamaya başladıktan 4 dakika sonra altını kapatın.

Düdüklü tencereden patatesleri çıkarıp, soyabilirsiniz. Oldukça hızlı ve pratik bir yöntemdir.

Patatesleri haşlayacağınız suyun içine 1 tatlı kaşığı sirke ilave ederseniz hem kolayca haşlanmış olurlar hem de vitaminleri kaybolmamış olur.FaceBook Ekle Bunu, FaceBook Share Twitter Ekle Bunu, Twitter Share Digg Ekle Bunu, Digg Share” title= ”Google MySpace Ekle Bunu, MySpace Share Technorati Ekle Bunu, Technorati Share ”Delicious


Etiketler: ,

Yorum Yapın

yukari