Ramazanda safra kesesine bağlı rahatsızlıklar

Ramazan’da ağır yemek ve az su tüketimi, karaciğerdeki safra kesesinde taş oluşumunu tetikliyor.

beslenirken-safra-kesenizi-de-dusunun

Ramazanda safra kesesine bağlı rahatsızlıklara daha sık rastlandığına dukkati çeken Doç. Dr. Ahmet Dağ, şu uyarılarda bulundu:

“15-16 saat aç kalan birinin ağır yemekten sonra safra kesesi gerildiği için taş oluşum riski söz konusu. Taşı olan hastada ise safra kesesi iltihabı oluşabilir. İltihap gelişince hasta şiddetli karın ağrısı duyar. Bulantı, kusma şikayeti buna eklenebilir. Taş yerinden oynadıysa, safra kanalına düştüyse sarılık yapabilir. En korkulan kısmı ise sarılıkla birlikte pankreas bezi iltihaplanmasının ortaya çıkması. O yüzden safra kesesi olanlar daha çok dikkat etmeli.”

İftardan sonra bol su tüketmek, yağlı gıdalar ve kızartmadan uzak durmak gerektiğini söyleyen Dr. Dağ, şunları söyledi: “Safra kesesi için en tehlikeli gıdaların başında yumurta gelir. Yumurta, safra kesesini kastığı için karın ağrısı, mide ağrısı ve hazımsızlığı artırabilir. Sahurda yumurta yiyen kişi gün içinde sıvı alamadığı için safra kesesindeki sıvı koyulaşır. Bu da safranın kasılmasına neden olur. Bunun yanı sıra sebze ve meyve tüketilecekse soyarak yenilmeli. Gaz yapan kuru fasulye, nohut gibi gıdalardan uzak durulmalı.”

SERDA KIVILCIM – BUGÜN GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*