Rio de Janeiro’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler

Karnaval deyince aklımıza ilk, Brezilya’nın ve dünyanın en çok ziyaret edilen ve edilmek istenen şehri Rio dejaneiro geliyor. Karnaval bahane aslında… 2014’te Dünya Futbol Şampiyonasına, 2016’da Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olan Rio de Janeiro’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerleri, sizin için seçtik.

rio

Portekizlilerce 1565 yılının Ocak ayında keşfedilen Rio de Janeiro’yu bu kadar eşsiz yapan; muhteşem doğası, kendine has plaj kültürü ve yaşamı, Fransız ve Portekiz etkisi ve kendine has insanları…

Rio’lu olmak sadece bir coğrafyayı değil; bir hayat felsefesini ve yaşam biçimini de tanımlıyor aynı zamanda. Bu yüzden Rio halkı kendini sadece dünyadan değil, Brezilya’nın diğer yerlerinden de ayırarak bir isim takmış; onlara Cariocas deniyor.

RİO DEMEK PLAJ DEMEK

Plaj Riolular için bir yaşam biçimi. Aynı zamanda her kesimden insanın yan yana olduğu, birlikte denize girip vakit geçirdiği, spor yaptığı, sohbetler ettiği, kaynaştığı, tanıştığı, işten ve uyumaktan geri kalan tüm zamanını geçirdiği sosyal bir yer. Herkes burada eşit; plaj herkesin… Şehrin en turistik ve en çok ziyaret edilen, aynı zamanda en güvenli yeri Zona Sul’da yer alan Copacaba-na, Ipanema, Leblon kendi içlerinde ayrılmakta. Copacabana’da başlayan ve tüm sahil boyunca yer alan Promenade dünyanın en güzel yollarından biri. Tüm Promenade ünlü peyzaj mimarı Roberto Burle Marx tarafından tasarlanmış. Geleneksel Afrika desenleri Promenade’nin yerlerine taş olarak işlenmiş.

Ipanema; canlı sahili, en güzel plajları ve arka sokaklarında bulunan dükkanları, bar-ev lokantalarıyla şehrin en gezilesi ve kalması bölgesi. Ünlü Fasano Hotel ve birçok lokanta burada bulunuyor.

Leblon, sahil şeridi içinde en güvenli olan yer. 1950’lerde entelektüellerin yerleşmeye başladığı Leblon.

FASANO ETKİSİ

Şehrin en iyi oteli Rio’da iyi otel arayanlar için çok fazla seçenek yok. Tarihi Copacabana Palace ve şehrin tepe noktasındaki bohem mahallede bulunan Santa Terasa iyi seçenekler olsa da konumu, servisi, manzarası, odaları lokantaları ve Rio’nun en güzel insanlarını görebileceğiniz terasıyla Fasano açık ara en iyi otel… Lokantacılıkta yıllarca tecrübe kazanan Fasano ailesi ve Starck’ın işbirliğiyle ortaya çıkan 92 odalı Fasano Hotel’in göze çarpan en önemli özelliği, muhteşem konumu. Rio de Janeiro’nun en popüler ve hareketli iki plajından biri olan Ipanema’nın sahil şeridinde yer alan otel, stil sahibi kafe ve restoranlara yürüme mesafesinde. Şık ama aynı zamanda gösterişten uzak bir binada konumlanan otel, Starck’ın çizgisini yansıtan ve 1950’lerde Brezilya’da ortaya çıkan bir müzik ve dans türü olan bossa nova ruhunun yansıtıldığı dekorasyon detaylarıyla dolu. Pastel tonların hakim olduğu lobi, sade ve minimalist bir yaklaşımla döşenmiş. Otelin en can alıcı yeri, terasında bulunan ve şehrin en güzel insanlarına rastlayabileceğiniz muhteşem manzaralı havuzu. Otelde yer alan restoran Fasano Al Mare de, otelin yarattığı atmosfer kadar iddialı. Floransa’nın üç Michelin yıldızlı restoranı Enoteca Pinchiorri’den gelen Şef Luca Gozzani’nin önderliğindeki Fasano Al Mare, deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu Akdeniz mutfağından seçkin lezzetler sunuyor.

RİO KARNAVALI VE SAMBA

Rio de Janeiro denilince akla ilk gelen elbette ki dünyaca ünlü karnavalları. Bu renkli, coşkulu ve müzik dolu gösteri Brezilya insanın kimliğini yansıtıyor. Ancak beklenenin aksine karnaval zamanı, Rio’ya gitmek için pek de uygun bir dönem olmayabilir. Özellikle kalacak yer, taksi ve restoranların oldukça pahalılaşması, ziyaretçi sayısının zirvede olduğu bu dönemde etrafın çok kalabalık olması dezavantajlar yaratıyor.

RIOLU GİBİ YEYİP İÇMEK

Rio de Janeiro’da harika yemekler sunan farklı yeme içme alternatifleri oldukça fazla. Özellikle Ipanema ve Leblon, şehrin en lüks restoranlarına ev sahipliği yapıyor. Brezilya mutfağı tarih boyunca bölgede yaşamış Afrikalı, İtalyan, Portekiz ve Fransız-lardan oldukça etkilenmiş karışık bir mutfak olsa da ana yemek kırmızı et. Bu yüzden sadece “steak” sunan birçok lokanta mevcut şehirde. Brezilya, Japonya dışında en çok Japon’un yaşadığı ülkelerden biri olduğu için şehirde birçok suşi restoranı da bulunuyor ve her biri oldukça iyi. Şehrin en havalı bölgelerinden Leblon’da konumlanan Sushi Leblon, aynı zamanda en gözde lokantalardan; çünkü mekan Rio de Janeiro’yu tercih eden ünlü simaların uğrak yeri. Suşi ağırlıklı menüde, Japon mutfağından yakisoba, tempura, gyoza ve spring rolls gibi lezzetler bulmak mümkün.

Başka bir gözde lokanta Ipane-ma bölgesinde yer alan Gero. Yüksek tavanı, ahşap parkeleri ve tuğla duvarlarıyla dikkat çeken Gero, deniz mahsullü risotto’dan pastalara, etten balık çeşitlerine kadar zengin bir menü sunuyor.

Her yerde içilen içkiyse ulusal hale gelen Caipirinha. Şekerkamışı suyundan yapılan Brezilya likörü cachaça’nm limon, şeker ve buzla karışımından elde edilen alkollü bir içki bu.

RİO, PLAJ KIYAFETLERİ VE MAYO BİKİNİ ALMAK İÇİN İDEAL

Ünlü Brezilya mayo ve plaj giysisi markaları Salinas, Poko Pano, Rosa Cha gibi markların ürünlerini alışveriş merkezlerinde bulmak mümkün. Değişik kıyafetleri Copacaba-na’da Nossa Senhora de Copacabana ve Bara Ribeiro Caddesi’nde; Ipane-ma’da, Visconde de Piraja Caddesi’nde ve Leblon’da, Ataulfo de Paiva Meydanı’nda bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz sene kapılarını açan Shopping Leblon, Rio’nun en hip bölgeleri Leblon ve Ipanema arasında yer alan modern bir alışveriş merkezi. Chanel, Armani Exchange, Erme-negildo Zegna, Hugo Boss gibi birçok ünlü markaya ev sahipliği yapan Shopping Leblon’da; Livraria da Tra-vessa, Cantâo, Osklen gibi yerel markalara da rastlamak mümkün.

Rio’dan, Museu de Arte Contem-poranea’yu görmeden dönmek olmaz. Rio’nun karşı kıyısındaki Nite-roi’de bulunan, geçen ay 104 yaşında kaybettiğimiz ünlü modernist mimar Oscar Niemeyer’in tasarladığı en ünlü yapıtlardan biri olan müze kesinlikle ziyaret edilmeli.

RİO’NUN SİMGESİ: KURTARICI İSA HEYKELİ

Rio’ya gelip Kurtarıcı İsa Heyke-li’ni görmemeniz neredeyse imkansız. 710 metre yüksekliğindeki Cor-covado Dağı’nda yükselen heykel, Rio şehrinin simgelerinden biri. Konumu ve tasarlanış şekli açısından şehri kucaklayarak etkisi altına alıyor. 38 metre yüksekliğe sahip ve neredeyse şehrin her yerinden rahatlıkla görülüyor.

ROMANTİK BİR OTEL

Akabe Körfezi, Tiran Adası ve Kızıldeniz’in muhteşem manzarasına karşı konumlanan Rixos Sharm El Sheikh’in tam 695 odası var: 198 superior, 290 de-luxe ve 70 aile odası; ayrıca 10’u özel havuzlu olmak üzere 137 junior süiti de bulunuyor. Tesis çok büyük olsa da, asla kalabalık duygusu yaşatmıyor çünkü biri ısıtmalı olmak üzere tam 11 adet havuzu var. Bu kısmı çok önemli: Oraya kadar gitmişken, denize girmeden dönmeyin lütfen. Sadece Kızıldeniz’de yüzmüş olmak için değil; genelde tercihiniz havuzda vakit geçirmek olsa bile, denize iskeleden şnorkelle girip onlarca, yüzlerce rengarenk balığı, mor ve de pembe (hepsi koruma altındaki) mercanları görmeniz lazım. “Kayıp Balık Nemo” veya en güzel belgesellerde gördüklerinizi gölgede bırakacak “muhteşem bir su altı dünyası” söz konusu.

Bu arada, Rixos Oteli’nin Sharm El Sheikh’teki popülaritesini anlamak için yarım saat mesafede dev bir alana kurulu, üstü açık Taj Mahal diskoya da gitmelisiniz. Yoksa oteldeki “gece hayatı” da gayet hareketli: Gece kulübü ve plajdaki Blue X Lounge’da eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Son olarak, THY’nin Sharm El Sheikh seferleri geçen Ekim’de başladı. Haftanın dört günü; salı, perşembe, cumartesi ve pazar günleri karşılıklı uçuşlar gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*