Saatte Geleceğin 10 Trendi

Deri kayış, büyük kasa, vintage akımı derken saat yolculuğumuz çokça değişimlerden geçti. Önümüzdeki dönemin trendlerinde küçük kasalar, nato bant kordonlar öne çıkarken bugüne kıyasla daha hafif modeller tercih edilecek. Kadınlar pırlanta isterken, erkekler klasikten vazgeçmeyecek…

gelecegin saati

Geçmiş yıllarda saatin kasa ebadındaki büyüme, kasalardaki özellikle rose gold rengi gibi yenilikler varken ülke olarak bunları çok çabuk kabullenmiştik. Bugünse kısa bir süre için olsa da Çin pazarının devreye girmesiyle kasa ebatları küçüldü. Ancak bu bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kabul görmedi. Bunun üzerine klasik saatler erkek boyu 40-42 milimetre, spor saatler ise 42-45 milimetre aralığında yer buldu. Bu bütün dünya ile birlikte Türkiye’de de kabul gördü. Bütün dünyada vintage akımı başladı. Her üretici koleksiyonuna eskileri anımsayan bir ya da birkaç model ekledi. Ancak Türkiye’de bunun tam olarak kabul gördüğünü söylemek pek mümkün değil. Tüm dünyada trend haline gelen 60’ların ve 70’lerin giyim kuşam çizgisiyle birlikte canlı renkler saatlerde de görülmeye başladı. Türkiye de buna hızla ayak uydurdu. Bununla beraber çelik bilezik, deri kordon, kauçuk kordon derken yine geçmişte çok kullanılan tekstil kordonlar da bütün dünyada öne çıkmaya başladı. Bunları yaşadık, bitti. Peki önümüzdeki yıllarda hangi trendleri takip edeceğiz?

İşte 10 maddede cevabı…

Renkler çoğalıyor

Bu yıl light gold ve light rose gold renkleri çok yaygın olmak üzere ışıltılı ve metal modeller ön plandaydı. Gelecek dönemde renkli saatler ile plastik-silikon kayışlı saatleri göreceğiz.

Kasalar küçülüyor

Birkaç yıl öncesinin modası olan büyük kasalı saatler önümüzdeki dönemde yerini daha küçük kasalara bırakacak.

Şaşırtıcı tasarımlar

Mekanik saatlere ilgi her zaman devam edeceği gibi saat mekanizmalarında ve diğer komponentlerinde yeni kullanılan kompozit malzemelerle yeni, ilgi çekici tasarımların kuluçkada beklediğini söyleyebiliriz.

Hafiflik ön planda

Hafiflik ve dayanımın ön planda olduğu ve insan derisi ile temasın öncelik olacağı, kişiye özel tasarımların ön plana çıkacağını söyleyebiliriz.

Markalar butikleşiyor

Burada hızla devam eden butikleşme sürecinden bahsetmek gerek. Dünya geneline baktığımızda lüks dünyasında markalar hem prestij hem de müşterileriyle daha yakın olabilmek adına kendi butiklerini açmaya başladılar.

Ulaşılabilir lüks

İnsanlar lüks saate çok ilgi duymaya başladılar. Son döneme baktığımızda komplikasyonların biraz geri planda kaldığını görüyoruz.

Nato bant kordonlar

Nato bant tekstil kordonlar tüm dünyada öne çıkmaya başladı. Önümüzdeki yıl kollar nato bantlı saatlerle dolu olacak. Sportif tasarımlar öne çıkacak ve renk olarak da lacivert ilgi görecek.

Otomatik saatler

Dünya pazarında özellikle otomatik saatlere olan ilgi artıyor. Bu seçimlerin tüketici nezdinde farklı sebepleri bulunuyor. Otomatik saat takmak kimileri için statü sembolü iken, kimileri için ise yaşam tarzını ifade ediyor.

Klasiğin yeri ayrı

Teknoloji bu kadar yüksek bir konuma gelse de insanlar hala klasik, mekanik, romantik diye adlandırabileceğimiz saatleri sevmeye devam edecekler.

Kadınlar pırlantadan vazgeçmiyor

Saat her ne kadar erkekler için daha önemli olsa da kadınlar da aktif birer tüketiciler. Gelecek yıllarda kadm-erkek trendlerinde pek bir değişiklik olmayacak. Kadınlar pırlantalı ürünleri alacak, erkekler ise spor veya klasik tarzda kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*