Saç Tarzı, Saç Modeli

YURTDIŞINDA yaşarken ilk modellik işlerimden birini 17 yaşımdayken bir (Toni&Guy) saç bakım ve şekillendirme ürünleri firmasının yüzleri arasındaydım. Doğup büyüdüğüm ülke Danimarka’da bir gün sokakta yürürken, markanın kurucuları beni yolda fark etmişler ve yanıma gelip, “Sen de çok güzelsin, saçların da. Bize modellik yapmayı düşünür müsün?” dediklerinde duyduklarıma inanamamıştım. Üç dört yıl birlikte çalıştık. Bu iki vizyoner ortaktan saç hakkında o kadar çok şey öğrendim ki bugün ne biliyorsam onlar sayesindedir. Birlikte çalıştıkları modelleri saç bakımı, saçın işleyişi ve ürünleri hakkında muazzam bir şekilde eğitirler.

sac tarz

Bugün tam 15 sene sonra, markayı bu defa Türkiye’ye tanıtmam için teklif geldiğinde, temsil etmenin mutluluğu yaşamakla birlikte, onların felsefelerini Türk kadınları ile paylaşmak da çok güzel bir duyguydu.

HER GÜN HAYAT PODYUMUNDAYIZ

Aslında markanın yola çıktığı felsefe hepimiz için geçerli. Saçlarımız genel görünümümüz ve stilimizin en önemli parçası. Bir model olarak söyleyebilirim ki benim için saçlarım vazgeçilmezim… Hep canlı ve tarzıma uygun kalsınlar istiyorum. Bunu yapabilmek için de saçımı tanımam ve saçlarım için neler yapabileceğimi bilmem gerekiyor. Tabii bu sadece benim için değil, herkes için geçerli. Bunun için benim gibi illa podyumda yürümenize gerek yok. Aslında hepimiz her gün kendi hayatımızın podyumunda yürüyoruz. Bugün işyerinizde, yarın bir arkadaşınızla bir kafede ya da bir sunumda… Aslında hepimiz için her gün tüm kaldırımlar birer catwalk podyumu diyebiliriz…

Pek çok insan saçlarımız en büyük aksesuarımız der. Bence bu tanım saçlara yapılan büyük bir haksızlık; çünkü saç kesinlikle bir aksesuar değildir. Fotoğrafın tamamını oluşturacak kadar önemlidir saçlarımız. Eğer giydiklerimizle saçımızı bütünleştiremezsek, o zaman fotoğrafın hepsi yanlış görünür. Bir kıyafet ne kadar trend olursa olsun, ne kadar pahalı marka olursa olsun, eğer saçınız tarzınıza uymuyorsa, onu yansıtmıyorsa bir anlamı yoktur. Eğer bir kıyafet düz saç gerektiriyorsa kesinlikle o gün saçlarınız düz olmalı; yok at kuyruğu gerektiriyorsa kesinlikle öyle yapılmalı.

Bu sayfalarda gördüğünüz dört farklı stil markanın çekimleri için yapıldı. Ama tüm bu saçları çekimde ben kendim yapıp şekillendirdim. Sizler de rahatlıkla evde yapabilirsiniz.

GÜÇLÜ BİR BAKIM ŞART

Gündelik yaşantımda saçlarımı hacimli kullanmayı seviyorum. Ve bana saçlarımı bu tarzda nasıl elde ettiğim hep sorulur. İstediğiniz saç modelini elde etmek için atacağınız ilk adım her zaman şampuanlama aşamasından başlar. Çekimlerde, defilelerde saçlarım sürekli yapıldığı için gördüğü hasarları öncelikle şampuan ile yıkayıp ardından onarıcı maske ile bakım yapıyorum. Şekillendirici ve yağ emici saç pudrasını çantamdan hiç ayırmıyorum. Çünkü gün içinde saçlarımız sabahki formunu kaybedebiliyor. Bu pudra, özel formülü sayesinde, saçlarıma çok daha hacimli bir form kazandırıyor. Eğer saçlarınız ince telli ise, ama siz iri dalgalı ve hacimli kullanmak istiyorsanız çantanıza bu hacim veren özel saç pudrasından bir tane mutlaka atın derim.

Saçlarımın doğal ve gerçek hali ise kıvırcık. Bildiğiniz eski telefon kabloları gibi… Kıvırcık saçı olanlar bilir bu saç aynı zamanda susamış bir saçtır, hep kurudur. Bu yüzden canlı ve ışıltılı görünmesine özellikle dikkat etmek gerekir. Bu yazı, şekillendirici köpük ile geçiriyorum diyebilirim. Saça parlaklık verirken aynı zamanda doğal bir dalga yaratıyor ve saçta kalıntı bırakmıyor.

Deniz, kum ve güneş kulağa hoş gelse de maalesef saçlarımıza pek iyi geldiği söylenemez. Çünkü resmen saçlarımızı kavuruyor. Bu yüzden saçlarımıza bu yaz aylarında ekstra iyi bakmalıyız. Rengini en başta korumamız lazım. Markanın kahve tonlarındaki saçlar için özel geliştirilmiş şampuan ve saç kremi bu aylarda favorilerim arasında. Bir yandan saçlarımı nemlendirirken diğer yandan saçlarımın rengini koruyarak ışıltı veriyor. Size bu şampuanı şöyle anlatayım. Geçtiğimiz haftalarda tatil dönüşü doğrudan çekime gittiğimde fotoğrafçı tam fotoğrafımı çekerken dedi ki, “Tülin saçların çok güzel bir renkte parlıyor. Nasıl elde ediyorsun bunu?” Bunu bir şampuanın yaptığını söylediğimde çok şaşırdı. Tatil boyunca rengini, ışıltısını korumak için kahverengi saçlara özel şampuan ile yıkadığım için saçlarım parlak bir şekilde kamera karşısına çıkmama imkan verdi. Sarışınlar için de bir seri mevcut. Deniz, havuz, güneş sonrası mutlaka kullanmanızı onerıyorum…

sac model

GÜNÜN YORGUNLUĞUNU TAŞIMAYIN

Güneş dediğim gibi saçlarımızı kavuruyor doğru, fakat kimyasal işlemlerden dolayı da saçlarım çok zarar gördü, yok mu bunun bir çaresi diyorsanız size benim iki günde bir uyguladığım onarıcı maskeyi önermek istiyorum, tki üç uygulamadan sonra saçların toparlandığını ve canlandığını görüyorsunuz. Sanki ölüyü diriltircesine uçları iyice yıpranmış saçları yeniden kendine getiriyor.

Son olarak, diğer bir mucizevi üründen daha bahsetmek isterim. Koşuşturma canın eksik olmadığı ve uzun saatleri şehrin sokaklarında geçirdiğim günlerde saçlarım daha önce bahsettiğim gibi günün yorgunluğunu taşımaya başlayarak hem hacmini kaybediyor, hem de cansızlaşıyor. Özellikle, o günün gecesinde bir davete katılmam gerekiyorsa, profesyonellerin moda kulislerindeki tercihi olan kuru şampuan yardımıma yetişiyor. Saç diplerime uyguladığım anda saçlarım sabah evden çıkarken ki hacmine ve tazeliğine kavuşuyor. Bu arada saçlarınız sönük ve ince telli ise bu kuru şampuanların anında gür ve hacimli gösterme özelliği de var.

Tülin Şahin / Para Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*