Sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olmak

Sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olmanın en önemli kuralı cildinizin ihtiyaçlarına yönelik hareket etmektir. Cilt yaşınız ve cilt tipinizin nelere ihtiyaç duyduğunu saptayarak yıllara meydan okuyan bir güzelliğe sahip olabilirsiniz.

isildayan cilt20’ler

Bu yaşlarda cildiniz henüz gayet esnek olduğu için esnekliği korumaya çalışmak ilk göreviniz olmalı. Cildinizi gelecekte karşılaşabileceği zararlara karşı hazırlamanın tam zamanı, bu zamanı iyi değerlendirmelisiniz.

1. CİLDİNİZİ NAZİKÇE YIKAYIN. Cilt yıkama ürününüzün içeriğindeki birden fazla özelliğe önem vermenize gerek yok. 20’li yaşlarda ihtiyacınız olan en önemli şey cilt temizliğinize özen göstermek ve cildinizin hem gündüz hem de gece nem dengesini sağlamak. Temizleyicinizin içeriğinde yüzde iki oranında yüzeysel cilt peeling’inde kullanılan salisilik asit olmasına dikkat etmenizde fayda var. Salisilik asit gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olacaktır.

2. GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN. Güneş koruyucu özelliği bulunan kremler cildinizi yüzde 50 oranında sağlıklı bir şekilde geleceğe hazırlamaya yardımcı olur. Uzmanlar güneş koruyucu özelliği bulunan krem kullanmanın en önemli nokta olduğunun altını çiziyor. Cildinize uygun ve SPF koruması olan bir nemlendiriciyle serbest radikallerin cildinize vereceği zararları uzaklaştırabilirsiniz. Son günlerin yeniliklerinden olan BB kremler size bu konuda yardımcı olabilir. Güneş koruması, nemlendirme ve kapatıcı özelliği bulunan BB kremler aynı anda birden fazla çözüm sunuyor.

3. RETİNOL KULLANMAYA BAŞLAYIN. 20’li yaşlarda vücudunuzun ürettiği kolajenler kırışıklık oluşumunu engeller. Uzmanlar kolajenleri şimdi taze tutmanın sonradan taze tutmaya çalışmaktan çok daha kolay olduğunu söylüyor. A vitamininin diğer adı olan retinol, kolajenleri desteklemeye ve ince çizgilerin oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor. Gece yatarken yüzünüze retinol içerikli bir nemlendirici sürerek tüm gece kolajenlerinize hizmet etmiş olursunuz. Farklı markaların retinol içerikli kremlerinden faydalanabilirsiniz.

4. GÖZ KENARLARINA DİKKAT EDİN. Uzmanlar en çok cilt kanserinin 30’lu ve 40’lı yaşlarda göz kenarlarında görüldüğünü söylüyor. Bu yüzden 20’lerde göz kenarlarını güneşten korumak hayati önem taşıyor. Birçok gözlük camında UVA/

UVB koruması bulunuyor. Seveceğiniz ve sürekli kullanabileceğiniz bir çift gözlükle kendinize büyük bir yatırım yapmaya ne dersiniz?

30’lar

Vücudunuzun daha az kolajen üretmeye başladığı bu yaşlarda nemlendiriciler cildinizde daha az tutunmaya başlar. 30’lu yaşlarda dikkat etmeniz gereken kurallar şöyle:

1. CİLDİNİZİ DERİNLEMESİNE TEMİZLEYİN. içeriğinde gilikonik asit bulunan temizleyiciler sayesinde cildinizi derinlemesine arındırabilirsiniz. Bu içerik cildinizin aydınlanmasını da sağlayacaktır. İyi bir temizlik için haftada bir kez yüz temizleme fırçası ve uygun bir peeling’le yüzünüzü temizleyin.

2. NEM DENGESİNİ SAĞLAYIN. Bu yaşlarda cildinizde kuruma eğilimleri başlar, içeriğinde antioksidan, hyalüranik asit ve SPF özelliği bulunan bir nemlendirici edinin. Tüm bunlar cildinizi tuzaklardan koruyacak ve yaşlanma etkilerini azaltacaktır.

3. KOLAJENLERİ GÜÇLENDİRİN. Göz ve yüz için kullanacağınız retinol yatmadan önceki göreviniz olmalı. Bu, cildinizi gergin ve dolgun yapmaya yardımcı olacaktır. Retinol özellikle gece kolajen üretimine yardımcı olur. Cildinizde oluşmaya başlayan kahverengi güneş lekeleri için ise içeriğinde yüzde iki hyalüranik asit bulunan aydınlatıcı serum kullanabilirsiniz. Cildinizi aydınlatmak için ise içeriğinde C vitamini, soya, kojik asit maddelerinin bulunduğu ürünler tercih edebilirsiniz.

40’lar

Bu yaşlarda daha çok kolajen ve yağ kaybetmeye başlıyorsunuz. Olansa elmacık kemiklerine oluyor! Artık kullandığınız ürünlerin içeriklerine daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

1. SABAHLARI CİLDİNİZİ ÇOK İYİ TEMİZLEYİN. Buz gibi bir suyla yüzünüzü yıkayarak güne başlayın. İhtiyacınız olan tek şey bu. Artık cildinizdeki natürel yağı cildinizde tutmanız gerekiyor. Gece yatmadan önce cildinizi içeriğinde nemlendirici olan temizleyiciyle temizleyin. Hem yüz hem de göz için nemlendiricili temizleme sütü kullanabilirsiniz.

2. ÇOK AMAÇLI ÜRÜNLER KULLANIN. A vitamini, aydınlatıcı ve antioksidan günlük cilt bakımınızın içinde mutlaka olmalı. Birbirinden farklı ürünler almak sizi mutlu edebilir, ama içeriğinde SPF olan çok amaçlı nemlendirici bir krem size yeterli olacaktır.

3. GÖZ KENARLARINA DİKKAT. Göz kenarlarınıza uzun süre etki edecek bir göz kremini hem gündüz hem de gece mutlaka uygulayın. 40’lı yaşların en önemli rutini bu olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*