Sağlıklı Cilt Bakımı İçin İç ve Dış Dengeler

Konuya Deanna Stellato’nun bir sözüyle başlayayım.

cilt bakimi“Cildine gereken bakımı yapmayan bir hastaya estetik operasyon uygulamak bir evi badana yapmadan restore etmeye çalışmak gibi bir şey. Cilt bakımı da estetik müdahalenin cilasıdır.”

Cildin PH dengesi

Akne, kuruluk, tahriş gibi cilt sorunlan genellikle cildin asidik mantosunun (cildin üzerinde bulunan ince ter ve yağ tabakası) PH dengesinin bozulması sebebiyle ortaya çıkar. PH dengesi sadece cildimizi etkileyen bir değer değildir. Sağlıklı bir cilt için iç ve dış dengelerin tam olarak sağlanmış olması gerekir.

Bunun için neler yapmak lazım bir göz atalım.

• Doğru temizlik ürünü kullanın!

PH değeri 5.5 olan hafif temizleyiciler kullanın. Cilt temizleme ürününüz batma ve yanma hissi yaratıyorsa sizin için fazla asidik demektir.

• Kaybolan nemi yerine koyun!

Yaş ilerledikçe yağ üretimi azalır yağ üretimin azalması da cildin asidik mantosunun incelmesine sebep olur. Eskisinden daha yoğun bir nemlendirici ya da cildinizin aşın kum ise yağ kullanarak yeni bir bariyer oluşturun.

Cildinize başka sorunlara iyi gelen birtakım içerikler maalesef aknelere ve sivilcelere yol açabilir. Ürün içerik bilgilerini mutlaka kontrol edin. Cildiniz akne eğilimli ve yağlı ise kaim, gözenek tıkayıcı sentetik olan içeriklerden uzak durun.

Alkol bazlı ürünlerden uzak durun. Cildinizi kuruturlar. Yağ bezleriniz susuz kalırsa daha fazla çalışmaya başlayarak gereksiz bir yağ üretirler ve bu sivilcelere yol açar.

• Bol bol su için!

Su doğal olarak alkalidir. İçine bir dilim de limon katarsanız daha da alkali olacaktır. Asitli tatlı içeceklerden kaçının. Vücuda çok şeker almak glikasyon ve yaşlanma sürecini hızlandıracaktır.

• Cildinizi sık sık suyla temas ettirmeyin!

Su ile temas cildin üst tabakasını gevşetir ve hassaslaştırarak kurumasına sebep olur ve asit mantosuna hasar verir. Her zaman ılık su kullanın ve sıcak duşlarınızı beş dakika ile sınırlayın.

• Kendi termal suyunuzu yaratan!

Ülkemiz doğal kaynak suları açısından oldukça zengin. Yazm güneşin yoğun olduğu dönemlerde bolca tüketin. Aynca kendi termal suyunuzu yaratarak vücudunuzu ferahlatabilirsiniz. Sprey başlıklı bir şişeye doğal kaynak suyu doldurarak yüzünüz dahil tüm vücudunuzu mineral açısından zengin bu sularla spreyleyebilir ve cildinizin kuruluğunu doğal yolla giderebilirsiniz.

• Cildinizi hava değişimlerinden koruyun!

Havaların soğuması gibi ani değişen iklim koşullarına karşı cilt bariyerinizi güçlendirin. Temiz tutun ve nemlendirin.

• Yeterli protein almayı ihmal etmeyin!

Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve güçlenmesi için beslenmenize proteini mutlaka dahil edin. Proteinler hücrelerin yapı taşlarını güçlendirir ve daha canlı sağlıklı bir cilde kavuşmanızda önemli rol oynar.

• Sebze ve yeşillikler tüketin!

Su ihtiyacınızı sebze ve yeşillik yiyerek de karşılayın.

Vücudumuzda var olan ve zamanla azalan moleküllerin yerine konma prensibiyle hareket ediyoruz. Gerek beslenmede gerek cilt bakımında gerek medikal uygulamalarda aslolan bu.

Doğru Temizlik

Bazılarına göre günlük temizlik sadece su ve sabundan ibarettir. Doğru bir temizlik; doğru ürün ve aletlerle yapılan, cildinizin hem görünüşünde hem de size yansıttığı histe dünyalar kadar fark yaratır.

Farklı Türlerdeki Temizleyiciler

Jellen Yağlı, akneli ve aşın makyaj yapılan ciltler için idealdir. Jel temizleyiciler geride kalıntı bırakmayan bir temizlik sağlar.

Yağlar: Kuru ciltler içindir, yağ temizleyiciler cildi yumuşatır. Uzmanların bir kısmı yağlı ciltlere de uygun olduklarını söylüyor ama diğerleri yağlı ciltte oluşan bakterileri tam olarak temizlemediklerini savunuyor.

Losyon Sütler: Bu ürünler ciltte ince bir tabaka kalıntı bırakırlar, bu nedenle olgun ve kuru ciltlerde kullarulmalan önerilir. Bu tür temizleyicileri sürekli olarak kullanıyorsanız haftada en az iki kez peeling yapmanız gerekir.

Cildiniz için En Doğru Temizleyiciyi Bulmak

Su, tek başına cilt yüzeyindeki yağ ve kirin küçük bir kısmını temizler bu nedenle temizleyici kullanmak çok önemlidir. Buradaki en önemli nokta cildinizin ihtiyaçlarını doğru olarak belirleyip doğru temizleme ürününü seçmenizdir cildinize uygun olmayan bir nemlendiriciyi kullanmamanız gerektiği gibi. Temizleyicilerin içerikleri su ile buluştuklarında bir emülsiyon oluşturarak, toksinleri, kirleri ve hatta yüzünüze mat bir görünüm kazandıran ölü derileri bile ciltten söküp alırlar. Temizlik, cilt bakımınızın ilk ve en önemli adımıdır, Cildinizi düzenli ve uygun bir şekilde temizlemiyorsanız serumlardan ve aynı türden ürünlerden bir fayda beklememeniz gerekir.

“Temizliği bir cihazla mı, parmaklarımla mı yapmalıyım?” gibi bir soru soruyorsanız, cevabım, temizlik için üretilmiş olan onca cihazın arasından doğrusunu seçmenin oldukça zor olduğudur. Uzmanların çoğu parmak uçlarına takılacak olan hafif soyma yeteneğine sahip olan bir süngerin ciltteki ölü derileri ve kirleri temizlemek için yeterli olacağı fikrinde birleşiyorlar.

Cilt için Beş Önemli Adım

Düzgün bir yıkama, yüze su vurmaktan çok daha öte bir işlemdir. Cildinizin düzgün olarak temizlendiğinden emin olmak istiyorsanız bu beş adımı her yıkamada muhakkak uygulayın.

1- Makyajınızı soyucu özelliğe sahip olmayan bir makyaj çıkancısıyla silin.

2- Suyu ılıtın. Hık su kullanmak, soğuk su kullanmaktan çok daha faydalıdır, dldi yumuşaür ve daha kolay temizlenmesini sağlar. Su çok sıcak olursa cildinizde yanıklar oluşabilir ve kılcal damarlarınız çatlayabilir; su çok soğuk olursa gözenekler gevşemez ve cildinizin gerildiğini hissedersiniz.

3- Cildinizi örselemeden en az otuz saniye süreyle dairesel hareketlerle yıkayın. Cildi çok gerip çekiştirmemeye ve fazla ovalamamaya özen gösterin. Temizleyiciyi parmak uçlarınızla ve son derece nazik hareketlerle cildinize yedirin ve bir-iki dakika yüzünüzde bekletin.

4- İyice durulayın. Nemli bir bez ya da pamuk kullanarak cildinizde kalma olasılığı bulunan tüm temizleyicileri son bir kez temizleyin.

5- Yüzünüzü nazik hareketlerle yumuşak bir havluyla kurulayın. Kızarıklıklara yol açacak şekilde ovalamayın ve cildinize hasar vermeyin.

Tüm Cilt Tipleri için Öneriler

Normal cilt tipine sahip olanlar, cildi kurutacak olan sülfatlardan uzak durmalıdırlar. Alkol içeren güçlü temizleyiciler de bu ciltleri kurutacaktır.

Olgun ciltler çok daha hassas ve kırılgandır, hasar almaya çok daha açıktır, cilde gereken yağı söküp almayan hafif temizleyiciler bu ciltlere gayet uygundur. Glikolik ya da laktik asit gibi alfa hidroksi asitler (AHA) ile ciltteki ölü derileri soymak, bu ciltlere oldukça faydalıdır. Sütler ve krem temizleyiciler de cildi yatıştırdıkları için bu ciltlere uygun seçenekler arasında yer alırlar.

Benzoil peroksit ve salisilik asit gibi akneli ciltlere yönelik kurutucu ajanlar içeren temizleyicilerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Normal ciltler kuru ya da yağlı ciltler kategorilerine dâhil edilemezler ve farklı bir bakıma ihtiyaçları vardır. pH dengesi korunmuş hafif bir temizleyici (ürününüzün pH derecesini pH test şeritleriyle kontrol edebilirsiniz) bu cilt tiplerine uygundur. pH derecesi yüksek bir sabun ya da temizleyici kullanılırsa cildin koruyucu asit mantosu zarar görebilir. Papatya ve lavanta içeren ürünler cildi çok kurutmazlar ve doğal dengeyi korurlar.

Saç şekillendirici ürünleri yoğun bir şekilde kullanıyorsanız jöle, köpük ya da sprey ve gözeneklerinizin tıkanmasını istemiyorsamz bu ürünleri kullandıktan sonra muhakkak yüzünüzü yıkayın.

Sivilcelenmeye eğilimli ciltler, yeşil çay özü; salisilik, fi tik, laktik ya da glikolik asitler; benzoil peroksit gibi akne kurutucu içeriklere sahip temizleyicilerle yıkanmalıdır. “Ama temizleyicinizin içeriğinde üçten fazla asit çeşidi varsa ondan uzak durun, çünkü cildinizi tahriş eder,” diyor Lawton. Temizleyici, gözeneklerinizi ne kadar çok açarsa akne kurutucular cildiniz tarafından o kadar çok emilecek ve etkin olacaktır.

Kalın, yoğun dokulu krem temizleyiciler, mum bazlı temizleyiciler ve yağ içeren her şeyden uzak durulmalıdır.

Kuru ciltler neme hasrettir, bu nedenle hyalüronik asit içeren nemlendirici temizleyiciler kullanılmasında büyük yarar vardır. Sütlü ya da krem içeren temizleyiciler de kuruluğun giderilmesine yardımcı olurken gerginlik hissini de azaltırlar (kuru ciltlerin tipik özelliğidir).

Gerekli yağları ciltten söküp atacak olan sülfat bazlı temizleyicilerden kesinlikle uzak durulmalı.

Karma ciltler hem yağlı hem de kuru cilt özelliklerini yansıttıklan için farklı bir temizleme işlemi gerektirirler. Karma ciltlerde detoks yapan bir yıkama ve ölü derileri soyacak bir uygulamayı kullanmayı tercih etmeliler. Çay çiçeği yağı bu dit tipi için son derece idealdir, hem cildi uyandınr hem de bakterileri yok eder. Yağlı olma yatkınlığından dolayı karma ciltler kuru ve olgun ciltlerin kaldırabileceğinden daha güçlü temizleyici ve soyucuların kullanımına izin verirler.

Cildi aşın derecede kurutacak olan çok güçlü alkol bazlı temizleyicilerden uzak durulmalı.

Cilt Ne Zaman Temizlenmeli?

Çoğumuz dldi sabah akşam temizleme öğretisiyle büyüdük. İşin aslı, dldi sık yıkamak kurumasına, baş edilemeyecek bir sivilcelerime döngüsünün başlamasına ve doğal yağın eksilmesine sebep olabilir. Cilt günde iki kereden fazla temizlenirse doğal yağını kaybeder. Bunun ardından cilt kurumayla baş edebilmek için ekstra yağ üretmeye başlayacak, bu da bakteri üretimini artıracakta. Cildiniz aşın derecede yağlı bile olsa sadece sabah ve akşam temizliğiyle yetinin. Kuru ve hassas bir cilde sahipseniz gerekli yağların gün boyu cildinizde kalabilmesi için temizliği sadece akşam yapın,Sabahlan sadece su ya da hafif bir tonikle yüzünüzü ıslatmanız yeterli olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*