Sağlıklı Yaşam ve Duygular

Sağlıklı yaşamın ana kurallarından birisi de duygu durumunun sağlığa etkisidir. Nefsin hareketi, can hareketi olarak da anlatılan bu durum insan sağlığını çok fazla etkiler. Öfke, neşe, kuruntu, utanma, keder ve korku gibi pek çok duygunun bedeni etkilemede yarar ve zararlarının birçok ilaçtan büyük olduğu eski tıp kitaplarında örneklerle anlatılır.

Sağlıklı Yaşam

Nefsin hareketinin bedende faydaları ve zararları açısından o kadar tesiri vardır ki en kuvvetli zehir bile o kadar zararlı olamaz. İnsanın duygu durumu o insanda zehir, yemek, şarap ve ilaçlardan daha etkilidir. Yiyen ve içen kişinin vücudunda zehir, harareti tende hissedilmedikçe farkına varılmaz. Duyguları etkileyen bir olay ise insan bedeninde anında tesirini gösterir. Öyle ki kişi bir konuda endişelense veya bir hoş haber duysa veya kötü haber işitse derhal onun eseri yüzünün renginde belirir, tavrı bir anda değişir. Bu yüzden duygu durumunun sağlığa tesiri çok fazladır. Duygu durumlarından öfke, sevinç, kuruntu, keder, utanma, kızgınlık gibi birçok duyguyu ve bunların bedeni nasıl etkilediğini ayrıntılı olarak inceleyelim.

Aşırı öfke ve kızgınlık kam kaynatır, safrayı arttırır ve insan benzini değiştir kızdırır sonra sarartır. Öfke ile ı da insan içgüdüleri karmaşık dı görüntüdeki güzellik bozulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.