Sevgililer Günü Sofrası

Sevgililer Günü sofrası

sevgililer gunu sofrasiSevgiliye özel mükellef bir sofra hazırlamanın ve baş başa yemek yemenin keyfi başka… Sevgililer Günü için böyle bir planınız varsa, mönünüze öyle besinler ilave edin ki, hem sofranıza ve sağlığınıza renk hem de gecenize ihtişam getirsin. İşte Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan’ın özellikle tavsiye ettiği 10 yiyecek…

KIRMIZI ET

Sevgililer Günü’nün ana yemeği kesinlikle kırmızı et olmalı. Yağda kızartmak dışında, istediğiniz şekilde pişirebilirsiniz. Et, demir ve çinko açısından son derece zengindir. Kırmızı etin salata ile birlikte yenmesi ise biyoyararlılık denilen durumun vücutta kullanımını arttırdığı için, geceyi daha da enerjik geçirmenizi sağlayacak.

HAVUÇLU GÖBEK SALATA

Salata her sofra için renk ve sağlığı bir arada sunar, Kış mevsiminin baş tacı etmemiz gereken sebzesi havuç, Sevgililer Günü sofranızı turuncu rengi ile ısıtacak.

Ayrıca metabolizmanızı toksinlerden temizleyip geceyi daha enerjik geçirmenize yardımcı olacak. İri doğranmış göbek salata, diğer adıyla atom salatayı havuçla taçlandırmak, muhteşem bir birliktelik oluşturur. Salata sosunuza zeytinyağı, taze limon suyu, nar ekşisi ve avokado rendesi ilave edin.

Böylece salatanızın besin değerini önemli ölçüde arttırmış olursunuz.

CEVİZ

Omega-3 zengini ceviz, aynı zamanda afrodizyak etkili. Ayrıca Omega-6, protein, demir, fosfor, B grubu vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve fosfor içerir, içeriğindeki fitosterol ve B-sitesterol de antikanserojen özellikte,

MUZ

Zayıflamak isteyenlerin mönüsünden gereksiz yere çıkarılan muzun son çalışmalarda afrodizyak etkili olduğu saptandı!

SU

Bu özel günde suyunuz yanınızdan eksik olmasın. Hem siz hem de sevgiliniz, yudum yudum su içmeyi ihmal etmeyin. Su, elinizi oyalayacak ve alkolü daha kontrollü almanızı kolaylaştıracak, Böylece aşırı alkolün etkisiyle gecenin tadını gölgeleme riskiniz azalacak.

NAR

Bereketin simgesi olan nar, C vitamini ve antioksidanlar açısından çok zengin. C vitamini birçok fayda sağlamakla birlikte stresle de başa çıkmanızı kolaylaştırır ve günü daha pozitif geçirmenize zemin hazırlar, Narda zengin

olan bir besin elementi de potasyum. Potasyum yoğun geçen bir günün sonunda ödem oluşmasını engellemekte etkili.

AVOKADO

Her çeşit yağ asitlerini barındıran avokado, zengin yağ asidi spektrurmu ile metabolizmanızı hızlandırır, daha enerjik olmanızı sağlar, Göbek salatasının içine yarım avokado rendeleyebilirsiniz.

ANANAS

Son yıllarda özellikle zayıflattığı için fazlaca rağbet gören ananas, içeriğindeki folik asit ve C vitamini ile, enerjik ve canlı olmakta etkili!

BROKOLİ

Sebze çorbanızın başrol oyuncusu brokoli olsun. Brokoli, çorbanızın tadını ve besin değerini kayda değer bir biçimde zenginleştirir.

KARABİBER-KIRMIZIBİBER

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan bu baharatları çorbanıza, et yemeğinize, salatanıza ilave ederek tüketebilirsiniz. Böylece tuz kullanımını da minimum ölçülerde tutmuş olacaksınız.

SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN ÖRNEK MÖNÜ

Sebze çorbası

(Bol karabiber, kırmızıbiber ve taze limon suyu ilave edin.) Domates soslu biftek Sebzeli bulgur pilavı

Havuçlu göbek salata (Zeytinyağı ve nar eksisi ilave edin ) Muz, ananas, nar ile hazırlanan karışık meyve salatası Sütlü tatlı (Ceviz ile süsleyin.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*