Sevinç ve Mutluluk

Sevinç ve Mutluluk

Sevinç ve mutluluk duygusu insanın istediği ve aradığı bir duygudur. İnsanın sevinç duyması, mutlu ve ferah hissetmesi durumunda vücudun içerisindeki hayati ısı dışarıya doğru hareket eder; bu ısı hızla bedene ve ruha yayılır. Sevinçle insanın benzi nurlanır, bedeni kuvvetlenir. Bu sebepten mutlu kişilerde ihtiyarlık eseri az olur, genç kalırlar.

Sevinç ve Mutluluk

Sevinç verici bir olay olunca gönül ferahlar, insan tabiatı devamlı sevinmek ister. İnsanın zaman zaman sevinç içinde olması, mutlu hissetmesi bedeni kuvvetlendirdiği için birçok hastalıklardan uzaklaştırır. Mutlu insanlar kolay kolay hastalanmazlar. Özellikle sevinç ve mutluluk duyguların sebep olduğu sevdavî hastalıkları giderir. Bu orta derecede hissedilen sevinç ve mutluluk duygusudur. Ümit etmek de bu şekilde sevinmek kadar faydalıdır. Ümit içinde olanın da yüzü ferah, parlak ve bedeni kuvvetli olur.

Eğer sevinç aşırı derecede olursa kalbi zayıflatır ve bazen de katılma durumu doğurarak ölüme bile neden olur. Bir kişi çok beklediği ve uzun zamandır istediği bir şeye kavuşursa canı hızla dışarıya doğru hareket eder, yüreği bu harekete uyar ve bu durum kalbi zayıflatarak ölümlere bile sebep olabilir. Böyle durumlarda kişiye çok sevineceği haber alıştıra alıştıra söylenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*