Sezon arası yüzde 50 tuttu

“İkinci ürüne yüzde 50”, “Bir alana, bir bedava” gibi kampanyalar çeşitleniyor. Sezon arası indirimlerle müşterilerin beklentileri anında yanıtlanıyor. Perakendeciler, “Kampanyaları kaçırmayın” diyor…

HER sezon piyasaya yüzlerce modelden oluşan zengin koleksiyon sunan hazır giyim perakendecileri sadece ürünleriyle değil, uyguladıkları dinamik satış stratejileriyle de müşterilerini sürekli mağazaya çekmenin planlarını yapıyorlar. Bunun da en önemli yolu, kuşkusuz kampanyalar.

Haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle bir dönem sektörde sık sık tartışma konusu olan indirim kampanyalarında artık neredeyse sınır yok. Önceden sadece sezon sonunda elde kalan ürünleri nakde çevirmek için düzenlenen ve birkaç günle sınırlandırılan bu kampanyalar, artık tüketiciyle hemen her gün yeniden bağ kurmanın çok etkili bir aracı haline gelmiş durumda.

“ikinci ürüne yüzde 50”, “Bir alana, bir bedava”, “Üç al, iki öde” gibi seçeneklerin sunulduğu bu kampanyalar arasına bir süredir “Sezon arası indirim” de eklendi. Sektör temsilcileri, özellikle marka sahibi perakende zincirlerinin çoğunun uyguladığı bu yöntemin, tüketicilerin indirim beklentilerine vakit kaybetmeden cevap vermek amacıyla gerçekleştirildiğini söylüyorlar. Perakendecilerin açıklamalarına bakılırsa bu kampanya da hedefine ulaşmış görünüyor.

MEVSİMLER ARASI FARK KALKTI

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, sezon arası indirim kampanyalarının büyük ölçüde mevsimler arası keskin farklılıkların ortadan kalkmasından kaynaklandığını söylüyor. Son dönemlerde özellikle kış mevsiminin normallerin üzerinde sıcak geçtiğini hatırlatan Orakçıoğlu, bunun da kışlık giysilere olan ihtiyacın azalmasına yol açtığını vurguluyor. Perakendecilerin sezon arası indirim kampanyalarını aslında çok da tercih etmediklerini belirten Orakçıoğlu, şöyle devam ediyor:

“Giyim perakendesinde planlama bir yıl önceden yapılır, hedefler bir yıl önceden belirlenir. Ancak son dönemde başta mevsim geçişlerinin ve bazı diğer faktörlerin de etkisiyle hedeflerinizi gerçekleştirmek için bugüne kadar olduğundan çok daha dinamik ve öngörülü olmak, cironun yanında stok verimliliğine de en üst seviyede odaklanmak zorundasınız. Bu bakımdan sezon arası indirim bazı durumlarda satışları artırıcı rol üstlenebiliyor.”

Özellikle D’S Damat mağazalarında “Hafta sonu” veya “Haftaya Özel” isimlerle kısa süreli indirim kampanyaları yaptıklarını söyleyen Orakçıoğlu, Damat Tween mağazalarında ise bu kampanyaları perakende sektörünün özel dönemlerinde tercih ettiklerini belirtiyor. 24 Mayıs’ta D’S Damat mağazalarında yeni sezon takım elbise, ceket, pantolon ve montlarda yüzde 40 indirim kampanyası başlattıklarını söyleyen Orakçıoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu ilkbahar yaz sezonunda da koleksiyonlarımızda lüks, keyif ve konforu bir arada sunarken yine tüketicinin beklentisini en öne koyduk. Sık sık sezon arası indirime başvurmak yerine lokasyon ve mevsim bazlı ürün konumlandırmaya ve kampanyalara odaklanıyoruz. Ancak bir yandan da takvime ve piyasalara duyarlı hareket etmek gerekiyor. Örneğin şimdilerde sektör olarak evlilik hazırlıkları, Babalar Günü, Ramazan Bayramı ve seçimleri içinde barındıran bir döneme göre pozisyon alıyoruz. Kampanyalarımızda kimi zaman sadece hafta sonu ile sınırlı kalırken kimi zaman da o döneme özel planladığımız bir kampanyayı güncelleyerek bir anlamda sezon ortası indirimine dönüştürebiliyoruz.”

“FİYAT AVANTAJI SUNUYORUZ”

Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem ise perakendeci firmaların müşterilerin alım gücünü dikkate alarak bu tür kampanyalar yaptıklarını belirtiyor. Bu kampanyaların satışları artırmanın yanı sıra müşterilerin kaliteli ve sezon ürünlerini daha uygun fiyatlara almalarını sağladığını dile getiren Suerdem, Kiğılı’nın da sezon arası indirim kampanyası yaptığını ifade ediyor. Bu kampanyayı uzun süredir yaptıklarını söyleyen Suerdem, “Ara dönem indirim fırsatlarını yılda dört defa yapıyoruz. Yani her bir mevsimde bir kez, sezonda ise iki kez gibi düşünebiliriz. Şu anda Kiğılı’da Babalar Günü dönemine denk gelecek şekilde uygulamaya aldığımız yüzde 40’lık bir indirimimiz bulunuyor. Geçen sene Babalar Günü’nde çok iyi bir satış grafiği yakalamıştık. Bu sene ürettiğimiz yeni ürünlerle, geçen seneki satış artışımızı iki katma çıkartacağımızı düşünüyoruz” diyor.

Sezon arası indirimin sezon satışlarının artırılmasında itici güç olduğunu da söyleyen Suerdem, bu kampanyaların mağazalarda hem ürün, hem de müşteri trafiğinin artmasını sağladığını belirtiyor. Suerdem, diğer taraftan bu kampanyaların plansız bir şekilde uygulanması halinde firmaların sezonun geneline yönelik kar beklentilerini olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade ediyor.

“BAHAR FIRSATI” VAR

Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik ise, sezon arası kampanyaların, sezon başı ya da sezon sonu kampanyalarından çok daha etkili olduğu görüşünde. Firma olarak zaman zaman sezon arası indirim kampanyaları düzenlediklerini söyleyen Atik, firmaların bu kampanyaya ihtiyaç duymasında da tüketicilerin indirim beklentisinin etkili olduğunu söylüyor. Atik, “Yeni sezon ürünler raflara geldiğinde müşteride ister istemez ‘şimdi pahalıdır, yakında indirime girince alırım’ düşüncesi oluşuyor. Sezon arası yaptığınız indirim kampanyasında tüketicinin bu isteğini karşılamış oluyorsunuz. Her kampanya döneminde olduğu gibi, sezon arası kampanyalarımızda da yükselen ivmeli bir satış grafiği yakalıyoruz” diyor. Bu kampanyayı belli bir döneme bağlı kalmadan gerçekleştirdiklerini kaydeden Atik, kampanyayı ayda bir ya da haftada bir yaptıklarını belirtiyor. Atik şöyle devam ediyor:

“Sezon arasında düzenlediğimiz bu kampanyaları belli periyotlara bağlı olmaksızın gerçekleştiriyoruz. Dönem olarak da belli bir kriterimiz yok. Kampanyalar için sürekli pazar araştırması yapıp müşteri geri dönüşlerini inceliyoruz. Müşterilerimizde ne zaman kampanya beklentisi tespit edersek, kısa bir zaman içinde yeni bir kampanya operasyonu geliştirip uygulamaya koyuyoruz. Üstelik müşteri ilişkileri yönetimi konusunda uzman personelimizle beklentileri tespit ederek kampanyalarla ilgili kon-septleri sürekli yeniliyoruz. Halihazırda sürdürdüğümüz ‘Bahar Fırsatı’ adlı bir kampanyamız var. Bu kampanya kapsamında, ilkbahar-yaz ürünlerimizde ceket, mont, gömlek ve tişörtler hariç tüm parçalarda, ikinci alınan ürüne yüzde 50 indirim uyguluyoruz. Ürün tercihimiz, sürdürülebilirlik ve stok sirkülasyonu çerçevesinde değişebiliyor. Amacımızı, sezonun hem nispeten daha sakin geçen dönemlerini değerlendirmek, hem de müşterilerimizin sevdiği ve beğendiği ürünlere daha rahat ulaşabilmesini sağlamak şeklinde özetleyebiliriz. Ayrıca sektörün ve ekonominin hareketlenmesine de katkımız oluyor.”

RAF ÖMRÜ DOLAN ÜRÜNLERDE ETKİLİ

Dufy Genel Müdürü Hüseyin Eğilmezgil ise, hazır giyim perakende sektörünün sezonu kampanya dönemlerine bölerek hareket ettiğine işaret ediyor. İlkbahar yaz sezonunun genel itibariyle ocak ayından başlayarak eylül ortasına kadar farklı ürün girişleriyle tüketicilerle buluştuğunu söyleyen Eğilmezgil, ilkbahar, yaz ve sıcak yaz şeklinde adlandırılan bu dönemin üç kategoriye ayrıldığını, bu dönemde müşterilere farklı kampanyalar sunulduğunu belirtiyor. Eğilmezgil, “İndirimsiz başlayan ocak ayındaki ilk dönemi, temmuzdan itibaren sezon finali olarak vitrinlerde gözlemleyebilirsiniz” diyor. Her ürünün bir raf ömrünün olduğunu belirten Eğilmezgil, raf ömrü dolan ürünlerin dönemsel kampanyalarla tüketicilere sunulduğunu belirtiyor. Eğilmezgil, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Sezon arası indirimlerin diğer kampanyalardan mutlak suretle farkı var. Organize perakende sağlıklı ilerleyebilmek için yaşlandırma modeli üzerine çalışır. Her ürün grubu mevsim koşullarına ve tüketicilerin satın alma eğilimlerine göre raf ömürleri dikkate alınarak mağazalarda bulundurulur. Özellikle ilkbahar yaz sezonunda svveatshirt ve triko gibi dış giyim ürünleri sıcak yaza geçmeden önce yaşlandırma dikkate alınarak, mağaza içersinde belli bir bölgede sezon ortası indirimi olarak tüketiciye arz edilir. Ulusal ya da yabancı markaların geneli bu satış modelini uygular. Şubat, mart, nisan aylarında satmayı planlamış olduğumuz dış giyim, gömlek triko ve benzeri ürünler beklenilen süre içerisinde mevsimsel, ekonomik ve beğenilme durumuna göre istenilen süre içerisinde satılamamış ise bahsi geçen bu ürünler ara indirim
dönemlerinde değerlendirilir.”

ÖZBEY MEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*