Sezonun ana trendi volan, bana ve herkese dalgaları hatırlatır

DALGALAR, KÖPÜKLER VE PRENSES LEE

Sezonun ana trendi volan, bana ve herkese dalgaları hatırlatır Büyükada’ya her gidişimde vapurun arkasındaki köpükler dantelleri, daha kavisli olan ve Marmara Denızı’nde pek rastlamadığımız sörfçü dalgalarıysa volanı; hatta şaka bir yana marulu dahi hatırlatır. Rıccardo Tisci’nin bile dayanamayıp elbiseler etekler yaptığı sezondaki “volan olayfna yakından bakıyoruz.

Aslında her şey Paris Moda Haftası’nda her sene Lanvin ve Giambattista Valli defilelerinde görmeye aşina olduğumuz volanın; karşımıza Balenciaga, Givenchy gibi radikal defilelerde çıkmasıyla başladı. Balenciaga’dan Flamenko yorumuyla, Givenchy’den de bildiğimiz Lanvin haliyle var oluyordu. Derken Milano’dan güçlü bir çığlık geldi. Gucci defilesi de tüm yapısını volan üzerine kurmuştu. Tüm bu volan hareketine bir de 70’ler dölce vita glam’i-ni ekleyince olanlar oldu. Ben kendimi bir anda 60’larm sonunda Aristoteles Onassis’in Christina isimli yatında buldum. Fonda Yunan müzikleri çalıyor, karşımda Jackie Kennedy Onassis ve kız kardeşi Prenses Lee Radzivvill; Gucci, palmiye desenli volanlı pantolon üst takımlarıyla oturuyorlardı. Jackie’de palmiye desenli pantolon takım, Lee’deyse pembe krep düz volanlı mini elbise vardı. Gördüğüm tatlı hayale, yavaş yavaş uzaklaştığımız Skorpios Adası karışıyor. Aristoteles Onassis tepemde, “Uyan, uyan!” diye bağırıyordu.

dal

Uyandım ve gördüğüm volanlı düş, beni Lee Rad-ziwill’i anlatmaya itti.

Aslında gerçek ikon oydu, sadece kız kardeşinin biraz gölgesinde kalmıştı.

Esas, stiliyle dönemin partilerinde çılgınca esen oydu. Nurayev’in, Truman Capote’nin, Andy YVarhol’un arkadaşı olan gerçek ve çok güzel bir aristokrattı. Soyadını, bir zamanlar evli olduğu Polonya prensinden almıştı. Dönemin tüm modacıları arkadaşıydı ve yazlarını Amalfi kıyılarında; doğduğu, büyüdüğü Hampstons’ta ve Yunan adalarında geçiriyordu. Jackie Kennedy’nin dul kaldığı senelerde, 60’larm sonunda, Aristoteles Onassis’in aslında Lee’yle flört ettiği hala konuşulur. Lee, hikayenin sonunda hem Onassis’i, hem de stil ikonluğunu ablası Jackie’ye çoktan kaptırmıştı.

Volandan Lee Radzivvill’e nasıl geldiğim yukarıda cümle hayalle ortada, ama eminim volan onun gardırobunu da dönem dönem estirip dalgalandırmıştır.

Bu yaz yolu volandan geçecek olanların; Givenchy’nin buz mavisi kokteyl elbisesini, Balenciaga’nın Carmen eteğini ve tabii ki Gucci’nin volanları kanata çalan elbise veya üstlerini koleksiyonuna katmasını şiddetle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*