Silvia Damiani ve Kadın Mücevher Sanatı

Ne yazık ki dev şirketlerin tek tek aile mücevhercilerinin peşine düştüğü ve pek çoğunu da ağına düşürdüğü bu dönemde Damiani, üç jenerasyondur ailede kalmayı başarmış ender şirketlerden biri.

Silvia Damiani, Valenza’da geçen çocukluğunu şöyle anlatıyor: “En sevdiğim mücevherler her zaman broşlardı; geri dönmelerinden çok memnunum. 19 yaşımdan beri çalışıyorum, bu sebeple benim kimliğimin bir parçası Damiani.”

mucevher tasarim

KIVRIMLARIN ÖNEMİ

Babalarını 1996’da kaybettiklerinde Silvia, 30 yaşındadır. Annesinin başkanlığında iki erkek kardeşiyle beraber Damiani’ye sadece sahip çıkmazlar; aynı zamanda onu uluslararası bir marka da yaparlar. Üç kardeş için uluslararası arenada yaşamak kolay olmasa da, yıllık cirolarının yarısından fazlasını İtalya dışından elde etmeyi başarırlar.

Sohbet Damiani farkını konuşmaya geldiğinde Silvia’nm gözleri parlıyor: “Babam ‘biz kadın güzelliğine ve onların arzularının karşılanmasına hizmet ediyoruz’ derdi. Sert köşeleri ve açıları sevmez, ‘kıvrımlar önemlidir’ diye vurgulardı. Bize mücevherlerin üç boyutlu ve heykelsi yapıya sahip olmaları gereğini öğütlerdi” diyen Silvia Damiani, ünlü markanın alamet-i farikalarını şöyle sıralıyor: “Katlı bir tarzı olan, içinde sertlik barındırmayan hareketli mücevherler ve pave, Damiani’nin vazgeçilmezi.

Özellikle tek parça tasarımlarımızda farklı büyüklükleri ve kesimleriyle katlı bir şekilde kullandığımız renkli taşlar, ana malzememiz. Metali kumaş gibi işlemek, kıvrımları değerli bir halı gibi dokumak, akıcı yüzeyler yaratmak bizim mücevher yaratırken en özen gösterdiğimiz dokunuşlar. Kelebek broşlarımız ve iki parmağa takılan yüzüklerimiz klasik ama kullanım şekli olarak çok modern. Örneğin kolyeye dönüşebiliyor, hem de bunu nasıl kullanacağınıza siz son dakikada karar verebiliyorsunuz; gerçek bir özgürlük. Yeni kadın çok pratik, mücevherin keyfini çıkarmayı severken; aynı zamanda onun kullanışlı olmasına da çok önem veriyor.”

Kopya mücevherler Damiani’nin de en büyük dertlerinden biri. Silvia Damiani, konuya noktayı koyuyor: “Kopyalar her zaman güzel bir şeyin taklididir ve her zaman çirkindirler. Biz, insanların stili ve kaliteyi anlayan ve isteyen kişiler olması için uğraşıyoruz.”
SOPHİA LOREN KOLEKSİYONU

Damiani’nin Sophia Loren’le hazırlanan koleksiyonu onun ününden yararlanmak için değil; İtalyan sinemasının tartışılmaz efsanesine duyulan sonsuz hayranlık ve saygının sonucu. Silvia Damiani, gurur duyduğunu söylediği bu birlikte çalışma sürecinde sadece yıldızı değil; onun arkasında görünmeyen gerçek kadını da tanıdığını belirtiyor ve “her anıyla çok özel bir çalışmaydı. Sophia Loren’le birlikte olmak benim için Tanrı’nın özel bir lütfuydu” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*