Sır Gibi Aşklar

BAZI AŞKLAR İKİ KİŞİLİKTİR. YALNIZCA YASAYANLAR BİLİR. GİZLİ. SAKLI VE GÖZLERDEN IRAKTIR… GİZİ BAZEN ‘YASAK’LIĞINDAN. BAZEN DE MAHREMİYETİNDEN VE TANIKLIĞA İHTİYAÇ DUYMAMA HALİNDEN KAYNAKLANIR. ANCAK ESKİ DEFTERLER AÇILMAYAGÖRSÜN. HER SEY BİR BİR GÜN YÜZÜNE ÇIKAR. BİR İTİRAF. BİR MEKTUP BAZEN DE BİR ANI KİTABI MERAKLI GÖZLERİ BU ESKİ AŞKA ÇEVİRİR. İSTE TARİHİN TANIKLIK ETTİĞİ BAZI GİZLİ AŞKLAR. ASIKLAR…

TURKAN DOGAN

TEK BAŞINA BİR AŞK

Nereye, ne yana dönsem karşımda mutluluğun o harikulade baş dönmesini bulurum. Böyleyken gene de şükretmem halime, hergelelik, açgözlülük eder, seni üzerim. Aklifna gelmez ki seni usandırır, sana gına getirtirim. Sana dert, sana açarlık, sana sıkıntı olurum. Nemsin be? Sevgili, dost, yâr, arkadaş… Hepsi. En çok da en ilk de Leylâsın bana. Bir umudum, dünya gözüm, dikili ağacımsın. Uçan kuşum, akan suyumsun.

Seni anlatabilmek seni. Ben cehennem çarklarından kurtuldum, üşüyorum kapama gözlerini…”diye yazar Ahmet Arif esin kaynağı ‘Zalim Leyla’sına. Leyla, onun için kimi zaman ‘Canım’dır, ‘Merhametsiz’dir, ‘Ömrüm’dür, ‘Kardeş Çocuk’tur ya da ‘Leylim’dir; dünyanın ta kendisidir… Geçtiğimiz aylarda iş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan ‘Leylim Leylim, Ahmet Ariften Leyla Erbil’e Mektuplar’ kitabı olmasaydı Türkiye edebiyatının iki büyük isminin; şair Ahmet Arif ile geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz öykücü Leyla Erbil’in 1954-1959 yılları arasındaki (ve 1977 yılında yazılmış son bir mektup var) mektuplaşmalarından ve körkütük aşık Ahmet Arif’in Leyla Erbil’e olan büyük aşkından mahrum kalacaktık.

Ahmet Arif’in tek şiir kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim’deki pek çok şiirin esin kaynağının Leyla Erbil olduğunu ortaya çıkaran kitap, Diyarbakır’da sürgün hayatı yaşayan Arif’in aşk, özlem, yüceltme, dostluk ve hasretle perçinlenen yoğun duygu halinin mektuplar aracılığıyla satırlara dökülmüş hali. Peki, bu nasıl bir aşk? Her seferinde Erbil’in az yazmasından yakınan Ahmet Arif’in büyük aşkına Leyla Erbil karşılık verdi mi? Leyla Erbil, Leylim Leylim’in editörü Ruken Kızıler’e “Hayır benim tarafımda aşk yoktu, yalnızca dostluk vardı” diyerek Ahmet Arif’in bu aşkta yalnız olduğunu söyler. Bize ise Leylim Leylim ile Türkiye’nin en önemli şairlerinden birinin aşkı yaşayış biçimine tanık olmak düşer.

Woody Allen

BİR KADIN, İKİ ADAM…

Woody Allen’ı kadınlardan ayrı düşünemezsiniz ya da bazı kadınları da VVoddy Allen’sız… Mia Farrovv onlardan biri. Ünlü yönetmenin Radyo Günleri, Hannah ve Kız Kardeşleri ye Zelig gibi filmlerinin başrol oyuncusu Farrow, aynı zamanda Ailen ile çalkantılı bir evlilik de yaparak bu evlilikten oğlu Ronan’ı dünyaya getirdi. Ancak evlilikleri, yıllar sonra Allen’ın evlatlık kızıyla olan ilişkisi nedeniyle bitmiş, geriye ise haklı olarak kızgın ve sinirli bir eski eş kalmıştı. Yıllar sonra Mia Farrovv tarafından gelen bir itiraf, eski defterleri tekrar açarken, Farrovv, Vanity Fair’e verdiği söyleşide, “Ronan, Frank Sinatra’nın oğlu olabilir” demiş, Frank Sinatra’nın kızı Nancy Sinatra ise “Ronan bize o kadar çok benziyor ki, onun kardeşim olduğundan bir an bile şüphe duymadım” demişti. Frank Sinatra ile 1966 yılında bir buçuk yıl sürecek bir evlilik yapan Mia Farrovv, “hayatımın aşkıydı” dediği Sinatra’yla VVoddy Ailen ile evliyken de görüşmeyi sürdürmüş ve Vanity Fair’e de “Biz asla gerçekten ayrılmadık” diyerek, gizli saklı yaşanan büyük bir aşkı itiraf etmişti.

celile hanim

DÖNMEYEN SEVGİLİLERE

Nazım Hikmet’in Piraye’ye ya da Vera’ya duyduğu, satırlara sığmayan aşkı, hepimizin malumu. Peki ya, ‘mavi gözlü dev’imizin annesi Celile Hanım ile Yahya Kemal arasındaki gizli aşk? Nazım Hikmet’in Heybeliada’da bahriyeli olduğu yıllarda, Nazım’a şiir dersleri veren hocası ünlü şair Yahya Kemal ile Nazım’ın annesi Celile Hanım arasında yaşanan aşk, edebiyat tarihimizin gizli kalmış aşklarından biri. Genç Nazım Hikmet’e şiir dersleri vermek için evine gittiğinde annesi Celile Hanım ile tanışan Yahya Kemal, bu derslerden arta kalan zamanlarda Celile Hanım ile edebiyat ve sanata dair uzun sohbetler yapar. Ve Yahya Kemal ile Celile Hanım arasındaki dostluk zamanla büyük bir aşka dönüşür.

Babasının Sultan Abdülhamit’in yaveri olduğu sırada saray ressamı Fausto Zonaro’dan resim dersleri alan ve dönemin tanınan ilk kadın ressamlarından biri olan Celile Hanım, rivayet odur ki, aynı zamanda İstanbul’un da en güzel kadınlarından biridir. Yine aynı dönemde şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşinden ayrılan Celile Hanım’ın Yahya Kemal ile olan ilişkisine ise Nazım Hikmet, onay vermez. Nazım, Yahya Kemal’in cebine “Öğretmenim olarak geldiğiniz bu evden babam olarak çıkamayacaksınız” yazılı bir kâğıt koyar. Ancak zaten bu ilişki mutlu sonla bitmez ve edebiyat tarihinin hüzünlü hikâyeleri arasında yerini alır. Yahya Kemal, evlilikten kaçar, Celile Hanım ise Paris’e yerleşir. Bu aşktan geriye ise Yahya Kemal’in Celile Hanım’ın ardından yazdığı Sessiz Gemi şiiri kalır: “(,..)Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler / Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler / Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden / Birçok seneler geçti, dönen yok seferinden.

Simone de Beauvoir

BAŞKA TÜRLÜ BİR ŞEY BENİM İSTEDİĞİM

Simone de Beauvoir’i nasıl bilirsiniz? Fransız feminist yazar, “ikinci Cins” ve daha birçok kitabın sahibi ve tabii ki Jean- Paul Sartre’ın bir ömürlük sevgilisi… Peki ya, Nelson Algren?Türkçe’deki tek kitabı Altın Kollu Adam ile tanıdığımız Amerikalı yazar Nelson Algren, yazdıklarından çok Beauvoir ile yaşadığı aşkla bilinen bir isim. Simone de Beauvoir’in 1947 yılında Amerika’ya yaptığı bir seyahatte tanışan çift, kıtaları aşan ve mektuplarla süren, şiddetli bir aşk yaşar. Beauvoir, “Her şeyim, Şikagolu erkeğim, Sevgili kocacığım” diye başladığı mektuplarını “hep senin karın olarak kalacağım” diyerek bitirir. Paris ile Şikago hattında yaşanan bu büyük aşk, 1964 yılına kadar devam eder. Simone de Beauvoir, bu sırada Jean- Paul Sartre ile hayatı paylaşmaya devam eder. 40’lı yaşlarında Algren ile yaşadığı büyük aşk ise Beauvoir için vazgeçilmez olur. Ancak ne Algren Paris’e gelmeyi kabul eder ne de Beauvoir, Paris’ten ve Sartre’dan ayrılmayı göze alır. Beauvoir’in tüm karşı çıkışlarına rağmen Algren, 1964 yılında kendisini terk edecek, Beauvoir, 1986 yılında öldüğünde ise parmağında Algren’in kendisine hediye ettiği yüzük olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*