Size Hergün Sevgililer Günü

Uzun süren ilişkilerde ve evliliklerde tutku, heyecan ve o ilk zamanlardaki yürek çarpıntısı zamanla azalır ve yerini alışkanlığa, rutine ve biraz da monotonluğa bırakır. Tabii bu durum her çift için geçerli değil. Aşkı koruyabilen ve yılar geçse de onu tutku ve heyecanla yürütebilen çiftler de var. Bunu sağlamanın yolları ise aslında düşündüğünüz kadar zor değil; biraz emek, biraz istek ve biraz da karşılıklı çaba yeterli.

sevgililer gunuAşkın ilk günleri rüya gibidir… Aşk, insanı bir dağın doruklarındaymışçasına yükseklerde, bir okyanusa dalmışçasına derinlerde hissettirir. Onu görmeden önce yaşanan sabırsızlık hissi, onsuz geçmeyen dakikalar, karşı karşıya gelince yaşanan heyecan, yemeden-içmeden de yaşanılabilen ilk günler, yüzde anlamsız bir gülümseme ve koşulsuz mutlulukla birlikte gelen diğer her şey… Aşk ilk günlerde bunları hissettirir ama zamanla her şey gibi insan aşka da, aşık olduğu kişiye de alışır. İşte bu alışma halinin sonunda “ilişkimizde heyecan kalmadı, aşkımız bitti, iki arkadaş olduk” gibi sözleri duyarız.

Aşkın ömrü olduğu ve ilk zamanlarda hissedilen duyguların yıllar boyunca aynı yoğunlukta hissedilemeyeceği bir gerçek. Zaten böyle olsaydı kalbimiz çok yorulurdu. Fırtına sırasında dalgalanan, kabaran ancak fırtına sonrası dinginleşen denizler gibi kalbimizin de dinlenmeye ihtiyacı var; ancak elbette ki bu “durağanlaşma” hali, devam eden ilişkiyi monoton ve sıkıcı hale getirmekten çok daha sağlam ve kalıcı hale getirmeli.

Aşkı korumak, onu devam ettirmek elbette ki mümkün; ama hayatta elde edilen her güzel şey gibi bunu kazanmak da emek ve çaba gerektiriyor. Aşık olduğunuz kişi ile aranızdaki bağı evlilik sonrasında da ayakta tutmak ve güçlendirmek, onu beslemek, büyütmek ve ona adeta nadide bir çiçekmişçesine özen göstermekten geçiyor.

Özellikle evlilik sonrası tarafların eşlerine eski özeni göstermemesi, karşısındakinin beklentilerini ve isteklerini eskisi gibi önemsememesi, onu mutlu etmek için eskisi kadar çabalamaması zaman içinde ilişkiyi ve eşler arasındaki bağı zayıflatıyor.

HER ŞEY SIZIN ELİNİZDE!

Aşkla başlayan mutlu bir beraberliği uzun yıllar boyu devam ettirebilmek ancak sevgi ve saygıyı temel alan güçlü bir bağ kurmakla mümkün. Sevginin özellikle de saygının korunamadığı hiçbir ilişkinin sağlıklı devam etmesi mümkün değil; dolayısıyla ilk zamanlardaki tazeliği korumak da. ilişkinin ilk günlerinde çiftler birbirini kırmamak ve kaybetmemek için özen gösterir. Bu çaba çoğu zaman ilişki ilerledikçe azalır, evlilikle birlikte de, iki tarafın birbirini kanıksamasıyla, genellikle zaman içinde kaybolur, işte evliliklerde hep söylenen “aşk ölümü” de bu noktada başlar.

Çiftler sanki birlikte doğmuş ve hayat boyu ayrılmayacakmışçasına birbirlerine emek ve özen göstermeye son verirlerse mutsuz sonlar da kaçınılmaz olur. Mutlu ve ilk zamanlardaki gibi devam eden bir evlilik için olması gereken o günlerdeki çaba ve özeni korumak, eşini hem hayat boyu yanında olacakmış gibi benimseyip hem de her an kaybedecekmiş gibi özen göstermekten geçiyor. Uzun yıllardır evli ve mutlu olan çiftlere baktığımızda bu dengeyi sağlayabildikleri için bir arada ve mutlu olduklarını görürüz.

POZİTİF OLUN

insanlar her zaman mutluluk peşinde koşar ve kişi her ne olursa olsun kendisini mutsuz eden bir kişi, durum veya ortamdan uzaklaşma güdüsü içindedir. Eşiniz size ilk günlerde ne kadar aşık olursa olsun hatta sizin için bir çok şeyden vazgeçmiş de olsa sizin onu mutsuz ettiğinizi hissettiği an sizden uzaklaşmaya başlar. Bu doğal savunma yolunun önünde hiçbir aşk dire-nemez. Bu yüzden daima pozitif olmalısınız.

Eşinizin hayatındaki sorunları arttırıcı olmaktan çok çözücü bir rol üstlenirseniz bu ilişkinizi besler ve zamanla daha da güçlendirir. ilk zamanlardaki tutku ve heyecanlı aşk yerini dingin ama sağlam bir bağa ve sevgiye dönüştürür. Açık olmak, pozitif düşünmek, suçlama ve eleştiriden kaçınmak ilişkiyi ilk günlerdeki gibi tutmanızı sağlar. Sorun çıkarmak, eski sorunları gündeme getirmek, karşınızdakini sürekli eleştirmek, suçlamak ve belli konulara takılıp kalmak sizi ve eşinizi yormaktan ve ilişkinizi yıpratmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Örneğin her yeni güne pozitif bir giriş yapmaktan başlayabilirsiniz. Sabah onu gülümseyen bir yüzle ve sıcak bir öpücükle uyandırmak günün kalanını güzel geçirmenin anahtarı ola-bilir.Unutmayın; mutluluğu kimse size altın birtepsi içinde sunmaz, onu siz bulmalısınız.

CİNSEL HAYATINIZI RENKLENDİRİN

Tüm kadın-erkek ilişkilerinin en önemli temel taşlarından biri kuşkusuz cinsellik. Bunun fazla Freudiyen bir yaklaşım olduğunu düşünmeyin; zira psikoloji, psikiyatri ve insanı konu alan diğer tüm bilimlerin uzmanları mutlu bir cinsel yaşam olmadan mutlu bir evlilikten söz edilemeyeceği tezini destekliyor. Evli çiftlerin cinsel yaşamlarında en sık karşılaşılan sorun ilk günlerdeki istek, tutku ve heyecanın zamanla yok olması ve cinsel hayatın da bir anlamda rutinleşmesi. Bunun için cinsel yaşamınızı hareketlendirecek yeni bir şeyler yapmalısınız; yani yine istekli olmak ve çaba göstermek gerekiyor.

Cinsel hayatınızı canlandırmak için örneğin bir hafta sonu kaçamağı veya başbaşa kalacağınız romantik bir plan yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra eşinizle küçük çılgınlıklar yapmayı deneyebilirsiniz. Onunla açık konuşarak kafanızdakileri paylaşın, isteklerinizi, fantezilerinizi paylaşmak belki de ateşli bir cinsel yaşamın kapılarını açabilir ve sizi eski tutkulu günlere döndürebilir. Bedeninize iyi bakmak ve her zaman fit bir görünüme sahip olmak da cinsel yaşamınızı olumlu etkiler. Eşinizle açık konuşmaktan çekinmeyin, isteklerinizi açıkça dile getirmeniz onu da cesaretlendirir ve bu kaybettiğiniz tutkuyu geri kazandırır, işinizle, sorumluluklarınızla veya maddi konularla ilgili günlük sorunları yatak odanızdan uzak tutun. Seks deyince aklınıza yalnızca yatak odası gelmemeli, yeni yerler ve yeni heyecanlar ilk günlerdeki gibi hissetmenizi sağlayabilir, biraz değişikliğin kime ne zararı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*