Süper Kadınlar Erkekler Hakkında Ne Diyor

banu guvenHepsini başarılı kariyerleri ve hayattaki güçlü duruşlarıyla yakından tanıyorsunuz. Peki ama erkeklerle ilişkilerini, bazen onlardan her kadın gibi neden çok sıkıldıklarını biliyor musunuz? Ekonomik özgürlük, özgüven ve başarılı bir kariyerin, kadın-erkek ilişkileri üzerindeki izdüşümünü bir de bu süper kadınlardan dinleyin!

TAKINTILI ERKEKLERE DAYANAMIYORUM!

GÜL AĞIŞ/Moda Tasarımcısı Hangi konularda erkeklerden şikayetçi? “Öncelikle kıskançlıklarına ve beni sıkan, boğan erkeklere tahammül edemiyorum. Özgürlüğe alışkın bir insan olarak kısıtlamalar beni geriyor. Bir de yüzeysel, sırf bana yaranmak için ‘şu sergiye gidelim, şunu yapalım’ diyen erkeklere dayanamıyorum. Takıntılı tipler, hobisini bağımlılığa dönüştüren erkekler var. Günde beş saat koşuyor mesela. Bence bu tür bağımlılıklar onların korkularını ve zayıflıklarını örtüyor.” Başarılı ve kariyer sahibi bir kadın olması ilişkilerinde nasıl rol oynuyor? “Kariyer, hayatımda hep ön planda oldu. Yıllar önce Nepal’de ziyaret ettiğim bir astrolog, astrolojik haritamın iş bazlı olduğunu söylemişti;

oysa ki bazılarında aşk bazlı da olabiliyor. Aşk hep ikinci planda oldu hayatımda. Çalışma, başarma ve yaratmanın verdiği haz ve mutluluk beni fazlasıyla tatmin etti. Zamanım yok dolayısıyla erkeklere ayıracak. Geçen gün bir arkadaşım, ‘senden iyi eş olur çünkü ortada yoksun’ dedi. Evet, gerçekten de ben öyle klasik bir kadın değilim. Birlikte olduğum erkeği çok aramam, üstüne düşmem. Hatta erkekler bana, ‘sen nasıl bir tipsin, hiç aramıyorsun’ diyorlar.” Evlilikle ilgili ne düşünüyor? “Evliliğe çok büyük anlamlar yüklememek gerek bence. Biriyle beraber yaşıyorsam ve o kişiyi seviyorsam evlenirim de. Birlikte yaşamak da bir tür imzasız evlilik. Evlenirim, olmadı boşanırım.”

“GÜÇLÜ KADIN, SEVGİ VE ŞEFKAT BEKLİYOR”
CEYDA DÜVENCİ/Oyuncu

Başarılı, güçlü ve ayakları üzerinde duran kadınların hayatta yalnız olduğu fikrine katılıyor mu? “Biz kadınlar o kadar güçlüyüz, her şeyi o kadar kendimiz hallediyoruz ki; erkekler nasıl davranmaları gerektiğini bilmiyor. ‘O her şeyi yapıyor/ diyerek gidiyor.” Erkeğin gitmesi kadınların tüm alanları işgal etmesinden mi? “Erkekler şaşkınlar çünkü etraflarında onları büyüten tipte kadınlar yok artık. Bu arada güçlü kadın, bir o kadar da hatırlanmak, sevgi ve şefkat görmek istiyor. O kadar tek başımıza mücadele ediyoruz ki, yanımızdaki erkeğe duygularımızı anlatmayı unutuyoruz. Güçlü kadınlar güvendikleri erkeğin yanında güçsüzlüklerini gösterirler, kadın olmayı hatırlarlarsa iki taraf da daha mutlu olacak.”

Annelik ve yoğun iş temposunu bir arada yürütmek büyük enerji gerektiriyor! “Evet, şu anda Doktorum ve Umutsuz Ev Kadınları dizilerini aynı anda sürdürürken kızıma da her daim öncelik veriyorum. 21 yıldır çalışıyorum, her şeyi sıfırdan yarattım ve her zorluktan çıkmayı başardım. Dolayısıyla böyle duran bir kadın olarak ne istediğimi zamanla buldum. Başkaları için yaşamamayı, kendimi unutmamayı ve sevmeyi, kalbimin sesinin dinleyerek yaşamayı öğrendiğim bir dönemdeyim.”

“ERKEKLERİN CESARETSİZLİKLERİNDEN ÇOK SIKILDIM”
NORA ROMİ/Dinosaurs Medya Genel Yayın Koordinatörü

Erkeklerin en çok hangi özelliklerinden sıkıldı? “Ezikliklerinden, güvensiz olmalarından, cesaretsizliklerinden, kaypaklıklarından çok sıkıldım. ‘Adam ol, dimdik dur karşımda!’ dedim hepsine de! Bir de çok beceriksizler, her anlamda! Şuna da tahammül edemiyorum: Hem güzel olacaksın, başarılı bir kariyerin olacak ama gerektiğinde başarılı ve hatta güzel görünmeyeceksin.” Akıllı, başarılı, güçlü ve ayakları üzerinde duran bir kadın olması, erkeklerle ilişkilerini olumsuz etkiledi mi? “Eski kocam evle yeterince ilgilenmediğimden yakınırdı. Ev dekorasyonu, alışveriş gibi şeyleri hiç sevmem gerçekten. Asla evinin kadını tipli biri olmadım.” Erkek annesi olarak oğlunu nasıl yetiştiriyor? “Kadınlara iyi davranması gerektiğini söylüyorum. Onları anlayan, sevecen, verici, flörtöz ve duygusal bir erkek olmasını istiyorum. Seksi sorduğunda ona, ‘evet, seks güzeldir ama sevgi varsa daha da güzel olur Sinan’cığım’ diyorum.”

“HAYATI İŞ VE PARADAN İBARET GÖREN ERKEKLERE TAHAMMÜLÜM YOK”
BANU GÜVEN/Gazeteci

Erkekler ne yapıyor da başarılı, güçlü, cesur ve kariyer sahibi süper kadınları sıkıyor? “Sanırım erkeklerin kısıtlama eğilimi, bu tür kadınları en çok zorlayan konu. Bir de işlerine öncelik vermek zorunda kaldıklarında sitem duymak. Bana gelince, ben çevremde en çok ‘artist’ diye adlandırabileceğim erkekleri görmekten sıkıldım. Hayatı iş, güç, sosyal statü ve paradan ibaret görenlere de tahammülüm yok.” Süper kadınlar yalnız mı gerçekten? “Şöyle diyelim: ‘Başarılı, genç ve güzel kadın’, bir de adama göre ‘çokbilmişse’; evet, yalnız olabiliyor. Ama şunu da söyleyeyim: Günümüzde kadın ya da erkek, bu profildeki herkes aşırı kariyer hırsı içinde yaşıyor, daha bireyci davranılıyor. Dolayısıyla uzun ilişkilerin kurulması epeydir daha zor. Süper kadınların, belli aralıklarla yalnız kalmaları kuvvetle muhtemel insanlar olduklarını söyleyebilirim.”

Kariyeri, hayattaki duruşu erkeklerle ilişkisini nasıl etkiledi? “Bazılarına biraz fazla dişli gelmiş olabilirim. İnatçıyımdır da çünkü. İnandığım meseleyi heyecanla, insanı bezdirecek bir inatla savunurum. Kadın arkadaşlarım da illallah diyebilirler bazen.”

KADINLAR HÂLA PRENS BULMA DERDİNDE!
HANDAN YILMAZ/212 Prodüksiyon’unKurucusu

Kadınlar erkeklerden neden çok sıkıldı? “Bence kadınlar birliktelik bekleyip karşılık bulamadıkları adamlardan sıkılıyor sadece. Çünkü erkekler, iş hayatında eskiye oranla ciddi pay kapan, daha güçlü ve ayakları yere basan kadın profili karşısında kendilerini cesaretsiz hissediyor. Dolayısıyla ya birliktelikten kaçan, tek gecelik ilişkilerle yetinen hovarda bir profil çiziyor ya da güçlü kadının kanatlarına sığınıp pasif rolü tercih ediyor. Bir başka deyişle şartların erkekler için adil hale geldiğini söyleyebiliriz. Bütün yükü üstlenip güçlü durmaya çalışmak, ailenin geçimini sağlayıp tüm sorumluluğu almak gibi bir dertleri kalmadı artık.” Erkeklerin sorumluluktan kaçması, yüzeysel ilişkilere yönelmesi kadınları geriyor. Dolayısıyla kadınlar yalnızlığı tercih ediyor. “Sadece Türkiye değil; tüm dünya kadınları olarak bizi kurtaracak bir prens bulma derdindeyiz. Oysa erkeklerin bir bölümü çoktan vazgeçti evlilikten. Dolayısıyla kadınlar evlenebilmek için her türlü tavizi vermeye hazırlar, evlenince de ‘beni bırakırsa’ korkusuyla aynı ezik pozisyonda devam ediyorlar. İş hayatındaki yükseliş, ilişkilere ters yansıdı maalesef.”

Selin Miloşyan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*