Teknoloji Bedenine Neler Yapıyor?

GÖZ KURULUĞU

Nedeni: Üzgünüz ama gerçekleri söylemek zorundayız. Sürekli ekran karşısında oturmak, dünyaya Gollüm gözleriyle bakmana neden olabilir. Optometrist Daniel Hardiman-McCartney, “Uzun süre ekrana bakmak, göz kırpma oranını yüzde 30 civarında azaltır. Bu da göz yüzeyindeki suyun azalmasına neden olur” diyor. Sonuç mu? Göz çevresinde kalın, mukus benzeri bir madde oluşur. Gözlerine sanki bir şey batıyor gibi rahatsızlık hissedersin.

Çözümü: 20/6/20 kuralını uygula. Hardiman-McCartney, “Her 20 dakikada bir, ortalama altı metre uzaklıktaki bir cisme 20 saniye boyunca bak. Ve gözlerini bolca kırp” diyor. Yalnızca baktığın yönde işe yeni başlayan stajyerin olmamasına dikkat et. İlk günden garip biri olduğunu düşünmesin.

DAĞINIK ZİHİN

Nedeni: Telefon ve bilgisayar ekranı arasında pinpon topu gibi gidip gelmek, bağımlılık yapan dopamin kimyasalının beyinde artmasına neden oluyor. Bu uyarılma beynin gelişim şeklini değiştiriyor ve dikkat süremiz kısalıyor. Böylece odaklanırken sorun yaşıyoruz.

Çözümü: Art of Concentration ı kitabının yazarı Harriet Griffey, “Bir saatliğine bile olsa işine odaklanmanı engelleyen her şeyi ortadan kaldır” diyor. Eğer İQS kullanıyorsan Freedom aplikasyonunu dene. Bu aplikasyonla siteleri ve bildirimleri dilediğin kadar süreyle engelleyerek kendine odalîlanTrrak fçin zaman tanıyabilirsin. (Böylece eski erkek arkadaşını stalk’tamak için öğle molana dek beklemen gerekecek.)

PENÇE EL

Nedeni: Instagram’ına bakıldığında Y kuşağı olduğun bariz olmasına rağmen, ellerin 80’lik nine gibi mi görünüyor? Bu durumun nedeni, parmaklarının günde 18 saat boyunca akıllı telefonun veya bilgisayarın üzerinde gezinmesi olabilir. 2015 yılında yapılan ve Musde S Nerve dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, sürekli akıllı telefon kullanmak el fonksiyonlarını ve gücünü azaltıyor.

Çözümü: Ellerini ve ön kollarını esnetmek için her gün zaman ayır. Fizyoterapist Ryszard Buk, “Göğüs kafesinin önünde avuç içlerini dua eder gibi birleştir ve ellerini açmadan indirebileceğin kadar aşağıya indir” diyor. Bunu her saat başı bir kere yapmayı unutma.

MESAJ BOYNU

Nedeni: Eğlenelim öğrenelim; Ortalama bir insan kafasının ağırlığı dört buçuk ile beş kilo arasında değişiyor. Mesaj yazarken ya da Instagram’da dolaşırken işe kafanı yaklaşık sekiz santim öne eğiyorsun. Böylelikle boynuna binen yük 18 kiloya kadar çıkıyor.

Çözümü: Fizyoterapist Helen Skehan, “Buradaki sorun, ekranına  bakarken kafanr öne eğmen. Bunun yerine telefonunu kaldırıp yüz -hizanda tutabilirsin’’ diyor. Toplu taşima araçlarında ise çantanı Bucağına al ve dirseklerini çantanın en yüksek kısmına dayayarak telefonunu öyle kullan.

DİRSEKTE SİNİR SIKIŞMASI

Nedeni: Dirseklerinin sürekli bükülü katması sinirlerine baskı uyguluyor. Bu baskının sonucunda da ön kol ve parmaklarında ağrı meydana ‘ geliyor. Tıp dilinde buna kubital tünel sendromu deniliyor.

Çözümü: Buk, “Kaslar esner ama sinirler esnemez” diyor ve bu sorunu yaşayanlara şu öneride bulunuyor:” Kollarını avuç içlerin yere bakacak şekilde önüne düz uzat Ardından parmaklarını yapabildiğin kadar geriye doğru bük.” Bu hareketi günde üç kere yap. Böylece sinirlerinin dirseğine doğru daha y de hareket etmesini sağlayabilirsin.

DURUŞ BOZUKLUĞU

Nedeni: Kalça kasların için kötü bir haberimiz var: Çoğu teknolojik aleti (akıllı saatini bile) ellerinle kullanıyorsun ve bu sırada oturuyor oluyorsun. Bu durum kalça kaslarının zayıflamasına neden olarak duruşunu bozuyor. Sırt ağrısı ve tepsi gibi bir popo da bonusu.

Çözümü: Kalça kaslarını çalıştırmak zorundasın! Egzersiz Eğitmeni Tommy Wanless’in önerisini uygulayabilirsin: Yere yüz üstü yat; bir elini kalçana, diğerini ise alnına koy. Bacaklarını sırayla yerden birkaç santimetre kaldırarak kalça kaslarını sık. Kaslarının uyandığını hissedeceksin. Her bacağın için 10’ar kez olmak üzere, üç set hâlinde uygula.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*