Ter ve Ayak Kokusunu Gidermek

ayakkokusuÖzellikle sıcak aylarında birçok insan için, ciddi bir sorun var: Aşırı terleme. Giysilere de geçen ter, çok kötü bir koku oluşturuyor. Sadece yaz mevsimi dolayısıyla terlemiyoruz.

Heyecan, korku, stres ve sinir sistemi hastalıkları da bedende aşırı ter üretebiliyor. Ter kokusunu azaltmak için birinci koşul, kişisel hijyene dikkat etmek ve hergün ayakları yıkamak. Ter bezlerinin aktivitesine karyı soğuk su ile ovmak ayaklara iyi gelir.

Deodorantlar geçici olarak ter bezlerinin kanallarını tıkarlar, salgılanmasını azaltırlar. Ancak, vücudun değer bölümlerinde daha fazla terlemeler olabilir.

Yazın terle birlikte oluşan koku ve mantarlar gerçekten günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Bunun doğal ve kalıcı çözümleri son yıllarda ilgi görüyor. Doğal yağlar temelinde oluşturulan ve antimikrobiyal özellikte olan bitkisel özlerin sorunu çözüyor. Ayaklarınızı yıkadıktan veya ıslak bir bezle sildikten sonra bitki özlü bakım yapmanız yeterli.

Bana bu konuda danışanlara doğal propolis, kekik yağı, portakal yağı, çam terebentin, biberiye ve karanfil yağından oluşan bir spreyi tavsiye ediyorum. Bu yağların ortak özelliği mantarlara ve bakterilere savaş açması. Propolis ve çam terebenti, bu özellikleri barındırmasının yanı sıra, yara kapatıcı ve onarıcıdır. Mantarlardan dolayı ayakta oluşan çatlakların kapanmasına yardımcı olur.

Bu yağlar kesinlikle nemlendirmez. Çünkü nem olan yerde koku ve mantar oluşması kolaylaşır.

Bana 0 216 414 97 16 nolu telefondan ulaşabilir daha ayrıntılı sorabilirsiniz

Ayaklar üzerinde terleme doğal bir süreç ama bu genellikle birçok insanda ağır bir kokuya yol açıyor. Çünkü giyilen ayakkabılar ve çoraplar nedeniyle koku ağırlaşıyor. Bedenin diğer yerleri de terliyor ama ayaklar kadar kötü kokmuyor. Ayakkabılar, bakteriler için uygun bir üreme alanı yaratıyor. O nedenle doğal olmayan malzemelerden yapılmış kapalı ayakkabılar giymemek lazım sıcaklarda. Ayrıca eğer mutlaka giymek gerekiyorsa sentetik çoraplardan kaçınmalı.

Ayak kokusu ve terine başka doğal önerilerim de var:

-Bir leğene su doldurun, içine 1 fincan sirke katın. Buna kaç damla da kekik yağı ya da çay ağacı yağı ekleyin. 15-20 dakika ayaklarınızı bu suda tutmanız yeterli.

-Her akşam, ayaklarınızı yıkadıktan sonra, lavanta yağı ayakları ovun ve parmak aralarına pamuk koyup biraz bekleyin. Lavanta yağı kokuyu ve bakterileri ortadan kaldırır.

-Ilık bir bardak su içine 2 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Bu suya bir bezi batırarak ayakları silin.

-Ter kokusundan hızlı kurtulmak için portakal yağı etkili bir araç. Portakal yağı alın, avucunuza birkaç damla koyun ve yıkanmış, kurulanmış ayaklarınızı ovun.

-1 çay kaşığı çam yağını , 1 çay kaşığı okaliptüs yağını ve 1 çay kaşığı adaçayı yağını 4’er damla bir leğen suya koyarak ayaklarınızı içinde 10 dakika bekletin.

-Terleme için limon suyu da önemli. Akşamları ayak yıkandıktan sonra yatmadan önce limonlu su ile infüzyon yararlıdır.

-Terden etkilenen ve ağır bir koku yayan ayakkabılarınızıı eve geldiğinizde ardıç ve sedir ağacının talaşı ile dolu bir kutuya koyun. Tabana ve sinmiş ve o itici koku azalır.

Sıcağın getirdiği vücut ve cilt sorunlarıyla başetmek, sağlıklı, güzel bir cilde ve görünüme sahip olmak, bazı deri problemlerini doğal yollarla çözmek istiyorsanız, ücretsiz danışmanlık alabilir, sorularınızı yöneltebilirsiniz. Merak edersek, doğa bize en kesin en doğru bilgileri sunuyor! Telefonla veya mailile bu konuda gelecek sorular yanıtsız kalmayacaktır.

Besininiz ilacınız, doğa dostunuz olsun.

Herbalist Tarkan Güveloğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*