Türkiye’de artık herkesin bir aile hekimi var

AİLE HEKİMİNİZ VE SİZ

Türkiye’de artık herkesin bir aile hekimi var. Ancak yaptığım sohbetlerde henüz aile hekimleriyle tanışmamış pek çok insan olduğunu gözlemliyorum. Grip, soğuk algınlığı gibi sorunlarda bile hastaneye gitme alışkanlığımız sürüyor. Oysa acil olmayan, uzman bir hekime başvurulmayı gerektirmeyen hastalıklarda aile hekimimize giderek sağlık problemlerimizi çözebiliriz. Hamilelerin, loğusaların, bebeklerin takipleri ve aşıları, diyabet,hipertansiyon gibi kronik hastalığı olanların ise kontrolleri, tahlilleri aile hekimleri tarafından yapılabilir. Sevk evrakı, reçete düzenlenmesi için de aile hekimlerimize başvurabiliriz.

aile-hekimi

SGK’sı olmayan kişilerin de ücretsiz faydalanabildiği aile hekimliği sisteminde arzu ederseniz doktorunuzu değiştirme hakkınız da var. Ancak kendi talebinizle seçtiğiniz bir aile hekimini üç aydan önce değiştirmeniz mümkün değil. Aile hekiminizden memnun değilseniz tek yapmanız gereken şey tercih ettiğiniz aile hekimine başvurup kayıt olmak veya toplum sağlığı merkezine müracaat etmek.

Aile hekimliği ve aile hekimleri konusunda ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız; Sağlık Bakanlığının www.ailehekimligi. gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Eğer aile hekimiyle hala tanışmayanlardansanız, bu sitenin yardımıyla T.C kimlik numaranızı girerek doktorunuzun adını, soyadını, iletişim bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*