Buradasınız : Ana Sayfa // Sağlıklı Yaşam // Uyurken Diş Sıkma Alışkanlığı

Uyurken Diş Sıkma Alışkanlığı


gergin-ya-da-hiperaktifseniz-dikkatSabahları çeneniz ağrıyarak uyanıyorsanız, eşiniz geceleri sürekli dişlerinizi gıcırdattığınızı söylüyorsa dikkat edin. İleride diş kayıplarına yol açabilecek bruksizm hastalığı yaşıyor olabilirsiniz.

Bruksizmin diş sıkma ve gıcırdatma ile karakterize önemli bir hastalık olduğunu dile getiren Dt. Banu Okur Çakmakcı; ‘Bruksizmde diş sıkma nedeniyle alt ve üst çene dikey yönde devamlı veya aralıklı basınç altında kalır.

Dişlerde aşınma, baş ağrıları, gece uyurken gıcırdatma sesi, uyandıktan sonra eklem yüzeyi ve çenede ağrı, dişlerde sallanma, aralanma, özellikle ön dişlerde veya dolgularda kırılma, kas ağrılarına sebep olabilir. Aşırı aşınmış dişlerde yapılacak tedavilerde; porselen dolgular ve kaplamalar gibi restorasyonlardan yararlanılabilinir. Ancak bu diş sıkma alışkanlığının giderilmesini sağlamaz” diye konuştu.

Neden görülür?

“Anksiyete ve stres problemi yaşıyorsanız,

“Agresif, hiperaktif ve mükemmeliyetçi bir kişiliğiniz varsa,

“Uyku problemi yaşıyorsanız,

“Psikiyatrik ilaçlar kullanıyorsanız,

“Alt ve üst dişleriniz arasında uyum sorunu varsa,

“Yanlış uygulanmış diş tedaviniz varsa,

“Kötü yapılmış dolgu ve protezler varsa.

SERDA KIVILCIM – BUGÜN GAZETESİFaceBook Ekle Bunu, FaceBook Share Twitter Ekle Bunu, Twitter Share Digg Ekle Bunu, Digg Share” title= ”Google MySpace Ekle Bunu, MySpace Share Technorati Ekle Bunu, Technorati Share ”Delicious


Etiketler: ,

Yorum Yapın

yukari