UZMAN DİYETİSYEN SELAHATTİN DÖNMEZ SORULARINIZI CEVAPLIYOR

UZMAN DİYETİSYEN SELAHATTİN DÖNMEZ SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Selahattin Dönmez;  diyet ve sağlıklı kilo yönetimine ilişkin merak ettiklerinizi yanıtlıyor. Sorularınızı sdonmez@farketmedendiyet.com.tr adresine e-posta atarak gönderebilirsiniz.

saglikli kilo vermekAnnem Alzheimer hastası ve ona en iyi gelecek yiyeceğin ne olduğunu öğrenebilir miyim?
Yasemin Meriç, İstanbul

S.D.: Taze otlardan biberiye, son yıllarda Alzheimer hastalığı için biraz daha ön plana çıktı. Biberiye; astım, karaciğer ve kalp rahatsızlıklarının başını çeken enflasmasyonun azalmasına yardımcı olabilen bir bitki. Bitkilere şifa veren flavonoidler, E vitamini, rozmarinik asit, kafeik asit ve uçucu yağlardan zengin olan biberiyenin faydaları, araştırmalarla da ispatlanmış durumda. Bu bitkinin karaciğeri koruyucu etkisi, tümör oluşumunu azaltıcı gücüyle kanser türlerinin (özellikle kolon, deri ve göğüs) önlenmesinde yardımcı olabiliyor. Faydalı uçucu yağların antiviral ve antibiyotik özellikleri, mikroplarla savaşta ve mide hastalıklarından korunmada da etkili.

Taze olarak yemeklere eklenebildiği gibi demlenerek içilebilir ya da kurutularak yemeklerde baharat olarak kullanılabilir.

Kestane çok kalorili bir besin midir? Sağlığa yararları var mıdır?
Ebru Çatak, İstanbul

S.D.: Kestane sanıldığı gibi çok yüksek kalorili bir yiyecek değildir. Fırınlanmış veya közde pişirilmiş taze kestanenin beş adedinin kalorisi neredeyse bir orta boy taze elmanınki kadardır. Kestane yüksek nişastalı sebzelerle karşılaştırıldığında glisemik indeksi de düşük olan bir besindir. Kandaki şekeri hızlı yükseltmemesinin en önemli nedeni, 100 gram kestanede yaklaşık sekiz gram kadar diyet lifi bulunmasından kaynaklanmaktadır. Kestane, yendikten sonra yaklaşık

30 dakika içerisinde beyaz ekmek, pirinç ve çay şekerine göre kan şekerini yüzde 70 daha az yükseltmektedir. Ve kestanede bulunan diyet lifleri, kolesterolün bağırsaktan daha fazla vücuda alınmasını önleyerek kandaki kolesterolün de düşmesine yardımcı olmaktadır. Kestane, ara öğünlerde kolesterol yükselmesini önlemek için yenebilir.

Yemeklerden sonra hangi meyve yenirse hazımsızlığı önler, öğrenebilir miyim?
Aysen Karlı, Bursa

S.D.: Elmanın karakteristik tadını veren tartarik asit; yemeğin ardından yenildiğinde besinlerin hazmını kolaylaştırmakta, dişlerde asit yapan maddeleri bloke ederek diş çürüklerinin de önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yeşil veya kırmızı fark etmeksizin elma bol miktarda kuersetin ve epikateşin adlı flavonoidleri içerir. O kadar fazla miktarda içerir ki, sadece elma yemek vücuda zarar veren radikallerden uzaklaştırmaya yetecek etkiyi gösterir. Bu nedenle “her gün bir adet elma yiyene doktor asla uğramaz” sözü tam yerinde bir deyimdir. Elma, kabuklarıyla birlikte yenmelidir.

Su teresi sağlıklı bir sebze midir?
İlayda Saygmer, İstanbul

S.D.: Su teresi yaprakları, glikonasturtin denilen glukosinolat bileşenlerinden biri olan ve tereye acımsı tadı veren maddeyi içermektedir. Glikonasturtin, terenin yapraklarında bolca bulunduğundan yendikten sonra ince bağırsaklarda parçalanır ve kanser baskılayıcı enzimlerin hızla çalışmasını sağlayarak vücutta hücrelerin kontrolsüz büyümelerini önler. Birçok yeşil yapraklı sebze gibi su teresi de, A vitamini ve lutein antioksidanının çok iyi kaynağıdır. Ispanak ve semiz otu ve benzerlerinde olduğu gibi su teresi, göz fonksiyonları için gerekli beta karoteni de içerdiğinden göz siniri hücrelerindeki bozulmaları da engelleyen lutein için çok iyi bir kaynaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*