Buradasınız : Ana Sayfa // Haberler // WHO: 2012’deki 7 Milyon Vakitsiz Ölüm Hava Kirliliği Yüzünden

WHO: 2012’deki 7 Milyon Vakitsiz Ölüm Hava Kirliliği Yüzünden


hava kirliligiDünya Sağlık Örgütü (WHO) 25 Mart 2014’te açıkladığı değerlendirme raporunda, 2012 yılında 7 milyon civarında insanın erken ölümünün hava kirliliğiyle ilişkili olduğunu bildirdi. Bu oran, dünya çapındaki toplam ölümlerin yaklaşık sekizde birine denk geliyor. Söz konusu oran, aynı konuda yayımlanan önceki raporlara göre iki kattan fazla artmış durumda.

Rapor özellikle şu yeni verinin altını çiziyor: Kapalı ortamlarda ve açık ortamlarda hava kirliliğine maruz kalma ile kanser arasında, inme ve iskemik (belli bir bölgenin kanlanamaması) kalp hastalığı gibi kalp-damar hastalıkları arasında sıkı bir ilişki var.

WHO raporundaki değerlendirmeler, hem hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklarla ilgili bilgilerin artmasına hem de daha gelişmiş ölçümler ve teknolojiler kullanılarak hava kirliliğine maruz kalan insanlara ilişkin analizlere dayanıyor. Rapora göre, 2012 yılında hava kirliliğinin en yüksek değerlerde ölçüldüğü Güney Doğu Asya ve Batı Pasifik ülkelerinde 3,3 milyon insanın ölümü kapalı ortamlardaki hava kirliliğiyle, 2,6 milyon insanın ölümü ise açık ortamlardaki hava kirliliğiyle ilişkili.

WHO hava kirliliğini “küresel bazdaki en geniş çaplı tek yaşamsal tehlike” olarak ortaya koydu. Rapora göre hava kirliliğinin azaltılması milyonlarca canın kurtarılması anlamına geliyor.FaceBook Ekle Bunu, FaceBook Share Twitter Ekle Bunu, Twitter Share Digg Ekle Bunu, Digg Share” title= ”Google MySpace Ekle Bunu, MySpace Share Technorati Ekle Bunu, Technorati Share ”Delicious


Yorum Yapın

yukari